در روستای ابوالفضل اهواز چه خبر است؟

در روستای ابوالفضل اهواز چه خبر است؟

خوزستان ماجرای روستای ˮابوالفضلˮ در ایام اخیر، تیتر رسانه ها شده و در فضای مجازی بازتاب گسترده ای داشته است؛ این روستا كه از جانب مسؤلان از آن بعنوان سكونتگاه غیررسمی نام برده می شود، در شمال اهواز بین شهرك زردشت و پدافند هوایی واقع شده است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، به قول اهالی، ساکنان این روستا بیشتر از ۳۰ سال است که در این محل سکونت دارند و سال ها است در این اراضی کشاورزی می کنند.

با مطرح کردن تملک و حق مالکیت اراضی این روستا از جانب بنیاد مستضعفان، خبر دریافت حکم تخریب منازل روستا در رسانه ها منتشر گردید اما روز شنبه (یکم شهریورماه) جمال عالمی نیسی فرماندار اهواز در یک گفتگوی تلویزیونی، تخریب منازل مسکونی این روستا را کذب محض دانست.

وی در این برنامه خبری با اشاره به اینکه "قصد تخریب هیچ روستایی را نداریم"، در این خصوص اظهار داشت: روستایی به نام ابوالفضل در ساختار تقسیمات کشوری شهرستان اهواز جایگاهی ندارد. این منطقه، یک سکونتگاه غیررسمی است که توسط عده ای فرصت طلب، زمین ها خرید و فروش شده و با استفاده از خلاءهای قانونی، در آن ساخت و ساز غیرقانونی انجام شده است.

فرماندار اهواز بیان نمود: در این مورد، دادستان ورود کرده تا تصرف غیرقانونی به جز منازل مسکونی در این منطقه را قدغن کنند.

وی اضافه کرد: همینطور قرار شده مقام قضایی در مورد تصرفات غیرقانونی زمین هایی که متعلق به بنیاد مستضعفان است، ورود کند. در این مورد هم دادستان ورود کرده تا تصرف غیرقانونی به جز منازل مسکونی در این منطقه را قدغن کنند.

حضور ناگهانی برای تخلیه منازل

اما مبحث به اینجا ختم نشد و به دنبال طرح مبحث تملک و حق مالکیت اراضی این روستا توسط بنیاد مستضعفان، روز چهارشنبه (۵ شهریورماه)، مأموران اجراییات شهرداری اهواز و نیروی انتظامی به سراغ اهالی این روستا می روند و طبق گفته ساکنان این روستا، خواستار تخلیه منازل، تخریب و پس گرفتن سکونتگاه های آنها می شوند.

در پی حضور ناگهانی این نیروها در روستای ابوالفضل، درگیری ماموران نیروی انتظامی و اجراییات شهرداری اهواز با اهالی روستا سر و صدا کرد.

دست به دست شدن تصاویر درگیری اهالی این روستا با ماموران و مجروح شدن برخی از روستاییان، در فضای مجازی، واکنش های زیادی به دنبال داشت.

تکذیب تیراندازی ماموران به ساکنین روستای ابوالفضل

پس از بازتاب خبری این ماجرا، روز پنجشنبه (۶ شهریورماه)، سرهنگ محسن دالوند فرمانده انتظامی اهواز اخبار منتشرشده در مورد تیراندازی ماموران به ساکنین روستای ابوالفضل را تکذیب نمود.

دالوند در مورد این ماجرا اظهار داشت: با عنایت به مصوبات استانداری در خصوص پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق حاشیه ای کلانشهر اهواز، مراتب در دستور کار دستگاه قضائی و اجراییات شهرداری اهواز با همراهی عوامل انتظامی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: ازاین رو روز چهارشنبه (۵ شهریورماه) فرماندار، معاون دادستان، عوامل اجراییات شهرداری اهواز و عوامل انتظامی به محل عزیمت کردند که با عنایت به تحریک ساکنین منطقه توسط اشخاصی به هویت معلوم، از ورود عوامل به زمین های بنیاد مستضعفان جلوگیری و با حمله به عوامل اجراییات شهرداری، سنگ پرانی و بستن جاده از ورود خودرو های شهرداری و سایر عوامل جلوگیری کردند. همینطور به سمت ماموران انتظامی حمله ور شدند.

فرمانده انتظامی اهواز بیان نمود: علیرغم خویشتنداری ماموران انتظامی، متاسفانه به حمله خود ادامه دادند که در این رابطه یک نفر از ماموران اجراییات شهرداری و چهار نفر از عوامل انتظامی زخمی و ماموران جهت پیشگیری از ادامه درگیری، جمعیت را متفرق کردند. در نهایت با انجام اقدامات ایجابی، مبحث خاتمه پیدا کرد.توضیحات بنیاد مستضعفان در مورد تخریب خانه های غیرمجاز در زردشت اهواز

در پی انتشار اخباری در مورد تخریب خانه های غیرمجاز برخی از ساکنان اراضی زردشت اهواز معروف به روستای ابوالفضل، بنیاد مستضعفان هم توضیحاتی را عرضه داد.

روابط عمومی بنیاد مستضعفان روز پنجشنبه (۶ شهریورماه) اعلام نمود: "با توجه به تصرفات صورت گرفته طی سالیان گذشته در اراضی زردشت اهواز که سبب سوءاستفاده هایی از خانواده های نیازمند و محروم ساکن در این اراضی شد، مراجع قضایی برای پیشگیری از سودجویی ها و زمین خواری در این اراضی، حکم رفع تصرف این زمین ها را صادر کردند.

بر همین اساس اقدام روز گذشته (5 شهریور)، گرچه در جهت پیشگیری از توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز و با هماهنگی کامل استاندار، دادستان، شهرداری و سایر مسؤلان مربوطه انجام شد ولی بنیاد مستضعفان به محض اطلاع از موضوع، درخواست توقف اجرای احکام صادره را خواهان شد.

لذا به دنبال توقف اجرای احکام صادره مقرر شد با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) طی دو هفته، خانواده های محروم ساکن این اراضی شناسایی شوند و بعد از فراهم شدن زمینه انتقال این خانوارها به منطقه ای مسکونی و تأمین هزینه پیش پرداخت مسکن این خانوارها توسط بنیاد مستضعفان، اجرای احکام قانونی درمورد این اراضی، صورت گیرد."

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، با بیان این خبر و طرح مبحث جابه جایی خانواده های این روستا که از قشر محروم هستند، باز هم ساکنان نسبت به جابه جایی مقاومت می کنند و خواهان ادامه زندگی در این محل هستند.

آنها می گویند که ما حق آب و گل داریم و سال ها است که در این روستا کشاورزی می نماییم و اینجا را تخلیه نمی نماییم.

شهرداری اهواز در مورد اتفاقات تلخی که رخ داده، توضیح می دهد

محمدجعفر فلسفی رئیس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای شهر اهواز در خصوص این روستا در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در این خصوص باید اسناد ساکنان با دقت بررسی شود و تصمیم را بنیاد مستضعفان اتخاذ کند.

وی با اشاره به اینکه باید این مسئله مدیریت شود، اضافه کرد: اعضای شورای شهر اهواز باید در ایام آینده توضیحاتی در مورد اتفاقی که رخ داده است را دریافت نمایند و مسؤلان شهرداری اهواز باید پاسخگو باشند چرا کار به اینجا رسیده است.

عضو شورای شهرداری اهواز در مورد صدور حکم تخلیه و تخریب منازل روستای ابوالفضل بیان نمود: همینطور رای کمیسیون ماده ۱۰۰ که به ظاهر رای بدوی است، باید بررسی شود تا متوجه شویم در چه مرحله ای است چونکه رای بدوی قابلیت اجرا ندارد.

تاکنون تخریبی انجام نشده است

فلسفی با اشاره به درگیری اهالی روستای ابوالفضل با اجراییات، اظهار داشت: تابحال هیچ تخریبی در این منطقه انجام نشده و در بدو ورود نیروهای اجراییات، این اتفاقات و درگیری رخ داده است.

شکایت بنیاد مستضعفان ضد متصرفان

از سوی دیگر، علیرضا عالیپور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز نیز، در خصوص این روستا، اظهار نمود: از گذشته تابحال روستای ابوالفضل از چند وجه حقوقی پیگیری شده و احکامی برای آن صادر گردیده است.

وی اضافه کرد: اولین بار، مبحث بنیاد مستضعفان با مدعیان بوده است؛ هشت نفر مدعی این اراضی بودند و شکایت آنها در مرحله دادگاه بدوی، تجدید نظر و قطعی رد شده است و حتی به آنها حق ریشه تعلق نگرفته است؛ یعنی حتی کشاورز بودن آنها در محاکم قضائی ثابت نشده است.

وی با اشاره به اینکه هیچ فردی نتوانسته ثابت کند در این اراضی کشاورزی کرده است، اضافه کرد: در طول ۴۰ تا ۵۰ سال گذشته، هیچ سابقه کشاورزی در این اراضی اثبات نشده است.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز بیان نمود: همینطور بنیاد مستضعفان ضد متصرفین شکایت گوناگونی کرده و آرایی بر مبنای ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی در خصوص رفع تصرف عدوانی، دریافت کرده است.

بازداشت برخی متصرفان

عالیپور افزود: در سه سال گذشته، قطعه بندی و تفکیک اراضی کشاورزی شدت یافت. طرح ایجاد یک شهرک توسط برخی افراد سودجو که به دنبال منافع خود بودند، مورد پیگیری قرار|گرفت که همچنان بعضی از این افراد بازداشت هستند چونکه بعضی از زمین های کشاورزی تفکیک شده را به مردم بی خبر واگذار کرده اند.

ورود شورای تأمین خوزستان بنا به تقاضای بنیاد مستضعفان

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز خاطرنشان کرد: در این راستا شورای تأمین خوزستان ورود کرده و مصوباتی در خصوص رفع تصرفات، صادر کرده است؛ البته ورود شورای تأمین خوزستان بنا به تقاضای بنیاد مستضعفان بوده است.

وی عنوان کرد: افراد مدعی نتوانستند هیچ گونه رابطه استخدامی، اهلیت، کشاورزی، سکونت و یا حق ریشه را در دادگاه ثابت کنند ازاین رو مبحث روستا بودن یا سابقه کشاورزی منتفی است.

عالیپور اضافه کرد: این منطقه، سکونتگاه غیررسمی است و افرادی با مهارت های خاص، افکار عمومی را فریب می دهند. با سکونت عده ای بی بضاعت، برگزیدن نام ابوالفضل(ع) و استفاده از ظرفیت یک امام جماعت می خواهند به رفتار غیرقانونی خود مشروعیت ببخشند و این صحنه سازی ها را انجام داده اند. صحنه سازی، یکی از مصادیق ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی است.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز در مورد ورود شهرداری اهواز به این ماجرا، اظهار داشت: در این راستا درخواست شد شهرداری اهواز هم رای کمیسیون ماده ۱۰۰ را صادر کند که ظرف یک سال قبل بعد از پیگیری های حقوقی بنیاد مستضعفان، شهرداری اهواز این رای را صادر کرده است.

وی اضافه کرد: رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها، یک رای قضائی در مورد قلع بنای واحدهای غیرمجاز به حساب می آید.

عالیپور خاطرنشان کرد: در سال ۸۴ مجموع واحدهای راه اندازی شده غیرمجاز در این منطقه، پنج تا شش قطعه محصور و در سال ۹۰ هم ۱۵ واحد بوده است که در سال ۹۹ به ۸۰ واحد رسیده است و پی کنی ۵۰ تا ۶۰ واحد دیگر هم انجام شده است.

وی اضافه کرد: در ۴۰ واحد از این تعداد، افرادی ساکن هستند. بعضی از ساکنان هم به صورت استیجاری از این واحدها نگهبانی می کنند تا توسط دستگاه هایی مانند شهرداری تخریب نشوند.

انجام ۱۸۰ مورد رفع تصرف در منطقه

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز عنوان کرد: اجراییات شهرداری اهواز تابحال بالغ بر ۱۸۰ مورد رفع تصرف، پیشگیری از ساخت و ساز و جمع آوری مصالح را انجام داده است.

وی اضافه کرد: در صورتیکه اجراییات شهرداری اهواز از این منطقه بیرون برود، در کمتر از یک سال، چند هزار واحد در این منطقه راه اندازی می شود و یک سکونتگاه غیررسمی دیگر به سکونتگاه های غیررسمی اهواز افزوده می شود و در آینده با تبعات آن مواجه می شویم.

حضور اجراییات برای پیشگیری از ساخت و ساز جدید بود نه تخریب خانه های مردم

عالیپور با اشاره به حضور نیروهای اجراییات شهرداری اهواز در این منطقه، بیان نمود: در مورد موقعیت زمانی ورود عوامل انتظامی، شهرداری و دادستانی به منطقه، انتقاد وارد است اما ورود نیروهای اجراییات صرفاً برای پیشگیری از پی سازی ها و تخریب سنگ چینی ها برای پیشگیری از ساخت و سازهای جدید بود. هدف اجراییات شهرداری، برچیدن مصالح و یا تخریب ساخت و سازهای در حال شروع بود نه تخریب منازل مسکونی.

وی با اشاره به واکنش اهالی این منطقه و درگیری با نیروهای اجراییات، اضافه کرد: حدس زده می شود که برخی افراد از درون سیستم کارگری شهرداری، با این متصرفان ارتباطاتی دارند و مبحث را به طرز هولناکی به مردم منطقه اطلاع داده اند و به آنها گفته اند که می خواهیم خانه ها را بر سر آنها تخریب نماییم ازاین رو طبیعی است که این افراد هم با مشاهده نیروهای انتظامی و اجراییات واکنش نشان دادند. این در صورتی است که هرگاه شهرداری اهواز بخواهد در مورد قلع بنا اقدام نماید، این کار را با تشریفات خاصی انجام می دهد.

عالیپور با اشاره به درگیری میان اهالی و نیروهای اجراییات شهرداری اظهار داشت: در آن روز، سنگ پراکنی و پرتاب شیشه از جانب بعضی از اهالی به حدی بود که مسیر اهواز به سمت سه راه اندیمشک بسته شد و نیروی انتظامی برای بازگشایی مسیر، ورود کرد.

وی اضافه کرد: در این درگیری، سه نفر از نیروهای اجراییات شهرداری اهواز مصدوم شدند.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز در مورد توهین انجام شده به اهالی و امام جماعت این روستا، بیان نمود: در این درگیری به دنبال عصبانیت، افرادی حرمت روحانیت و سادات را حفظ نکردند که جای عذرخواهی دارد.

وی بیان نمود: باید به قانون نظامی که به آن افتخار می نماییم هم ملزم باشیم. اگر ملکی درون شهر واقع است برای ساخت و ساز باید از مسکن و شهرسازی و شهرداری پروانه ساخت دریافت شود اما اگر ملکی در خارج از شهر باشد باید از بنیاد مسکن و بخشداری مجوز ساخت دریافت شود. اما در صورتیکه هیچ کدام از این مسیرها طی نشده باشد، ساخت و ساز غیرمجاز و قطعه زمین، تصرفی به حساب می آید. در چنین وضعیتی، مجریان قانون چه وظیفه ای بر عهده دارند؟

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، ماجرای روستای معروف به ابوالفضل بر مشکلات اهواز افزوده است. هر چند بنا به قول فرماندار اهواز، روستای ابوالفضل در ساختار تقسیمات کشوری شهرستان اهواز جایگاهی ندارد ولی اکنون نام این روستا بر سر زبان ها افتاده است.

اهالی این روستا مدعی سکونت و کشاورزی در این روستا شده اند اما مسؤلان اهواز می گویند که تعدادی متصرف، در حال قطعه بندی و واگذاری زمین ها هستند؛ زمین هایی که بنیاد مستضعفان مالکیت آنها را طرح کرده است.

منبع:

1399/06/12
08:31:09
5.0 / 5
1938
تگهای خبر: خانه , خدمات , سازه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پلات