معاون سازمان هواپیمایی كشوری اعلام كرد

ادامه مذاكرات برای افزایش پروازهای خارجی

ادامه مذاكرات برای افزایش پروازهای خارجی

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی كشوری از ادامه داشتن مذاكرات برای افزایش پروازهای خارجی از نظر مقاصد و تعداد آنها اطلاع داد و اظهار داشت: چندین لاین خارجی مسافران ایرانی را جابه جا كرده و در آسمان ایران به مقصد كشورشان و دیگر كشورهای خارجی بعنوان پروازهای ترانزیتی پرواز می كنند.


مرتضی دهقان در گفتگو با ایسنا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه با عنایت به شیوع کرونا و ادامه داشتن این اپیدمی در خیلی از کشورهای جهان، آخرین وضعیت و آینده پروازهای مسافری را چگونه توصیف می کنید و آیا مذاکراتی برای توسعه وگسترش این پروازها داشته اید یا خیر؟ اظهار نمود: حمل و نقل هوایی در سطح دنیا متاثر از شیوع کرونا با مشکلات زیادی روبرو شده است. بگونه ای که بعد از شیوع این بیماری مرزهای هوایی بر روی پروازهای برنامه ای در خیلی از کشورها بسته شد و فعالیت ایرلاین ها بیشتر به بازگرداندن اتباع خود و یا کمک های امدادی محدود شد.
وی اضافه کرد: به تدریج و با انجام اقدامات مقابله ای که دولت ها در کنترل این بیماری انجام دادند همینطور با تدوین و ابلاغ مقررات بهداشتی و قرنطینه ای سختگیرانه اجازه انجام پروازها با شرایط خاص و به صورت محدود داده شد و با کنترل بیشتر این بیماری وضعیت پروازها به تدریج و با شیب ملایم در حال افزایش می باشد. البته بعضی از کشورها همچنان در شرایط قبل قرار داشته و نسبت به جابه جایی مسافر اقدام نمی کنند.
معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری افزود: از آنجائیکه رفتار ویروس کرونا چندان شناخته شده نبوده و مسئولین مربوطه هنوز نتوانسته اند زمان مشخصی برای کنترل این بیماری عرضه کنند بنابراین نمی توان تحلیل دقیقی از وضعیت آینده صنعت حمل و نقل هوایی عرضه داد و سازمان های بین المللی همچون ایکائو، یاتا و... هم پیشبینی های متفاوتی عرضه کرده اند. اما تخمین هایی که در ابتدای شیوع این بیماری برای صنعت هوایی صورت گرفته بود حالا تغییر یافته است.

کاهش تقاضا در صنعت هوانوردی و سفارش هواپیما
به گفته دهقان، می توان با مشاهده برخی اتفاقات تا حدودی شرایط این صنعت را پیش بینی نمود و آن هم وضعیت سفارشات هواپیما توسط شرکت های هواپیمایی است چون که آمارها نشان داده است سفارش و درخواست خرید هواپیما در شرکت های سازنده هواپیما رو به کاهش است و این امر نشان داده است لااقل در کوتاه مدت تقاضا در این صنعت رو به رشد نیست.
وی همینطور درباره آخرین وضعیت پروازهای خارجی در شرایط ویروس کرونا و تغییر و تحولات صورت گرفته در آن نسبت به ماه گذشته، افزود: از زمان شروع این بحران در دنیا، سازمان هواپیمایی کشوری هم به صورت مستمر پیگیر بازگرداندن اتباع کشورمان و همینطور انجام پروازهای باری و پشتیبانی بود و ارتباطات موثری با کشورهایی که لزوم برقراری پرواز وجود داشت صورت گرفت. بطوری که هم پرواز به بعضی از کشورهای اروپائی و هم آسیایی توسط شرکت های داخلی و بعضی از شرکت های خارجی حفظ شد. در حوزه کشورهای همسایه هم بنا به تقاضای سفر و نیاز کشور، پروازها به صورت محدود شروع و استمرار دارد. البته بعضی از کشورها محدودیت هایی برای پذیرش اتباع سایر کشورها در شرایط انتشار کرونا وضع کرده اند که تأثیر مستقیمی روی برقراری پرواز ها دارد.
معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: پروازهای بین المللی تابع ارزیابی کشورها از وضعیت کنترل بیماری کرونا در سایر کشورها است اما پروازهای داخلی با روند بهتری شروع شده و متناسب با شروع و رونق سایر کسب و کارها در کشور پروازهای داخلی هم افزایش می یابد. این در شرایطی است که هنوز اماکن گردشگری و مذهبی در کشور محدودیت هایی در پذیرش گردشگران سیاحتی و زیارتی دارند. البته از نظر درآمدی شرکت های هواپیمایی، شرکت های خدمات فرودگاهی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و فرودگاه ها با چالش جدی مواجهند.

ادامه داشتن مذاکرات برای از سرگیری پروازهای ترکیه و دیگر خارجی ها
دهقان همینطور در پاسخ به سوالی درباره اینکه آخرین وضعیت پروازهای ترکیه با عنایت به تغییرات و لغو مکرر آنها از جانب مقامات ترک چگونه است و چرا هواپیمای قطری روزانه خیلی از مسافران ایرانی را به این کشور می برد؟ اظهار داشت: پس از شیوع کرونا پروازهای برنامه ای مستقیم شرکت های هواپیمایی ایرانی و ترکیه ای با وقفه مواجه گردید. با ارزیابی مجدد وضعیت و تدوین مقررات قرنطینه و بهداشتی، اجازه برقراری پروازها با شرایط خاص از جانب طرفین صادر شد که تعداد زیادی از پروازها هم توسط شرکت های هواپیمایی ایرانی در راه ترکیه برقرار و مطابق با مقررات آن کشور در مورد پذیرش اتباع ایران و کسانی که مجوز ورود به ترکیه داشتند نسبت به جابه جایی مسافر اقدام نمودند.
وی اضافه کرد: در چند ماه گذشته مذاکراتی بین سازمان هواپیمایی کشوری ایران و ترکیه در مورد بازگشایی پروازهای برنامه ای صورت گرفت که در نهایت ترکیه برقراری پروازهای برنامه ای را منوط به نظر مقامات بهداشتی آن کشور دانست. ضمنا هم اکنون شرکت های طرفین مجاز به برقراری پروازهای ویژه برای بازگرداندن اتباع خود و همینطور پروازهای باری و اختصاصی هستند. مبحث برقراری پروازهای برنامه ای مسافری مستقیم بین ایران و ترکیه در دستور کار این سازمان بوده و در حال پیگیری است.
معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری اظهار نمود: همزمان با انجام پروازهای برخی از شرکت های ایرانی به مقاصد بین المللی، بعضی از شرکت های هواپیمایی خارجی از قبیل قطر ایرویز؛ امارات ایرلاین، آرمنیا ایرویز و... پروازهای مستقیم از کشور خود به ایران و بالعکس آغاز کرده اند که با عنایت به مقررات سایر کشورها در پذیرش اتباع ایران نسبت به جابجایی مسافران به صورت ترانزیت هم اقدام می کنند.1399/06/20
11:40:03
5.0 / 5
1783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پلات