شوراهای فراموش شده!

شوراهای فراموش شده!

پلات: مركزی دبیر اجرایی خانه كارگر تشكیلات ساوه و زرندیه خلاء ایجاد و فعالیت تشكل های قوی و توانمند كارگری نظیر شورای اسلامی كار را سبب بروز برخی مشكلات كارگر و كارفرمایی در شهرستان ساوه بعنوان قطب بزرگ صنعت كشور دانست.


داوود میرزایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، درباب برگزاری تجمع چندباره روزهای اخیر کارگران شرکت پارس آمپول در فضای داخلی این واحد تولیدی مستقر در شهر صنعتی کاوه اظهار نمود: به دنبال دومین روز اعتراض و اعتصاب کارگران شرکت پارس آمپول به سبب اخراج ۱۰ نفر از کارگران این شرکت، جلسه ای با حضور نمایندگان کارگران این شرکت و مدیریت کارخانه تشکیل شد.
وی بیان کرد: در این نشست از کارگران این واحد تولیدی درخواست شد که در شرایط کنونی کشور که شرایط خاصی است دست از تجمع در فضای کارخانه برداشته و با راه اندازی خطوط تولید به کار و تلاش خود ادامه دهند تا خللی در روند تولیدی این واحد خوشنام کشور که سهم عمده ای در تولید دارد بوجود نیاید.
میرزایی بیان کرد: اولین خواسته کارگران این شرکت برای بازگشت بکار جلوگیری از اخراج همکارانشان و دومین شرط آنان حضور مدیرعامل شرکت جهت شنیدن مشکلات کارگران بود که پیشنهاداتی برای حل مشکلات عنوان شد ولی متاسفانه هیچ یک از طرفین از مواضع خود کوتاه نیامدند و مشکل به وجود آمده برطرف نشد.
وی از کارفرما و کارگران خواست با رعایت قانون و حفظ آرامش و تقویت تعامل در امتداد حل مشکل بوجود آمده با مداخله مسئولان و مراجع ذیربط تلاش کنند، چونکه این کارخانه که حدودا حدود ۲۵ سال از افتتاح آن می گذرد همیشه جزو یکی از شرکت های معتبر در شهر صنعتی کاوه بوده است، همین طور باتوجه به حساسیت کار این کارخانه که تامین اقلام مورد نیاز شرکت های دارویی است جزو یکی از کارخانجات مهم و راهبردی در کشور است که الان حدود نیمی از نیاز کارخانجات دارویی درباب اقلامی نظیر پوکه های آمپول، ویال، کارپول و قطره چکان را تامین می کند.
دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه در پاسخ به پرسشی درباب علت بروز چنین تنش های کارگری در واحدهای تولیدی اظهار نمود: خلاء وجود و فعالیت تشکل های قوی و توانمند کارگری نظیر شورای اسلامی کار سبب بروز برخی مشکلات کارگر و کارفرمایی در شهرستان ساوه بعنوان قطب بزرگ صنعت کشور شده است.
وی اشاره کرد: شورای اسلامی کار بعنوان یک نهاد قانونی و تشکل قوی در واحدهای تولیدی بالای ۳۵ نفر نیروی کار باید تشکیل گردد و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ملزم به تشکیل و راه اندازی این تشکل توانمند برخاسته از جامعه کارگری است که مهمترین کارکرد آن حل مشکلات و اختلافات بین کارگر و کارفرماست.
میرزایی اضافه کرد: امروزه عمده ترین چالش های کارگری در فضای کار و تولید نظیر کارخانجات بزرگ پروفیل ساوه، گروه صنعتی شیشه کاوه، بوتان، پارس آمپول و... نبود شورای اسلامی کار است. هم اکنون تنها هفت شرکت از مجموع صدها شرکت مستقر در شهرستان ساوه دارای شورای اسلامی کار هستند که سابقه تشکیل این شوراها به سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد و متاسفانه در طول سه دهه اخیر شورای اسلامی کارخانجات به فراموشی سپرده شده است و این خلاء، مشکلات عدیده ای را پیش روی کارگران برای مطرح کردن مطالبات آنها بوجود آورده است.
وی شورای اسلامی کار را حق مسلم جامعه کارگری دانست و از پیگیری خانه کارگر برای تشکیل شورای اسلامی کار در کارخانجات شهرستان ساوه آگاهی داد و اظهار داشت: جای بسی تاسف است که کارخانجاتی که زیرمجموعه وزارت کار و شستا هستند نظیر شرکت های کاغذسازی کاوه، پلیکا نوین، گازلوله، رهاورد تامین نیز از وجود شورای اسلامی کار محرومند. برخورداری شرکت های زیرمجموعه وزارت کار از شورای اسلامی کار لزوم دوچندان دارد تا الگویی برای کارخانجات بخش خصوصی برای تشکیل و راه اندازی شورای اسلامی کار باشند.
گفتنی است، در ماه های گذشته کارگران این شرکت به وضعیت شغلی خود اعتراض داشتند که باتوجه به قول های مساعدی که مالک و مدیرعامل کارخانه مطرح نمودند به کار بازگشتند، اما با گذشت حدود ۴۰ روز باتوجه به عملی نشدن تعهدات و قول های مطرح شده، همین طور ممانعت از ورود حدود ۱۰ نفر از کارگران با تجربه و با سابقه، کارگران دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
منبع:

1399/06/26
11:39:08
5.0 / 5
1763
تگهای خبر: تولید , جامعه , جت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات