مدیركل ترانزیت سازمان راهداری خبر داد

افزایش ظرفیت هزار دستگاهی ناوگان ترانزیتی ایران در راه روسیه

افزایش ظرفیت هزار دستگاهی ناوگان ترانزیتی ایران در راه روسیه

مدیركل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از مذاكره و توافق برای بسط تجارت و ترانزیت زمینی در چارچوب مذاكرات دو جانبه با روسیه و پیمان اقتصادی اوراسیا آگاهی داد و اظهار داشت: موافقت و مجوز مقامات كشور روسیه برای اضافه كردن هزار دستگاه ناوگان ترانزیتی دیگر را به غیر از هزار دستگاهی كه برای سال 2020 دریافت كرده بودیم را گرفتیم.


جواد هدایتی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: قبل از این بیشترین ترانزیت و تجارت جاده ای بوسیله ترکیه انجام می شد اما در شرایطی که به سبب شیوع ویروس کرونا مرزهای ترکیه به روی ما بسته شده بود، مسیر روسیه را رانندگان ایرانی تجربه کردند و این مسیر جایگزین مناسبی و مسیر خوبی برای ما بود که باتوجه به مزایایی که دارد، می توان این امید را داشت که در آینده حجم حمل و نقل زمینی و ترانزیت بین دو کشور روسیه و ایران افزایش یابد.
وی ادامه داد: با توجه به این که هزینه سوخت در راه روسیه ارزان تر از ترکیه است و باتوجه به گستردگی و وسعت روسیه از طرف دیگر رانندگان می توانند بوسیله این کشور به شمال اروپا دسترسی داشته باشند، مسیر روسیه می تواند آلترناتیوی برای ترکیه باشد که الان مورد استقبال رانندگان قرار گرفته و باید اجازه دهیم تا ناوگان ایرانی با قوانین و مقررات روسیه آشنایی بیشتری پیدا کند.
مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: به دنبال مذاکراتی که با مقامات روسیه داشتیم، توانستیم علاوه بر هزار دستگاه مجوزی که برای ناوگان ایرانی در راه روسیه در سال ۲۰۲۰ دریافت کردیم، هزار دستگاه ناوگان ترانزیتی دیگر نیز اضافه نماییم.
هدایتی اظهار داشت: با توجه به این که ایران اخیرا به پیمان اقتصادی اوراسیا ملحق شده است که این پیمان به خودی خود می تواند چشم انداز خوبی برای توسعه صادرات و واردات بین کشورهای عضو باشد. تقویت ترانزیت از روسیه و شمال اروپا را در دستور کار جدی قرار دادیم و بجای آنکه در این پیمان اقتصادی فقط به صورت تخفیفات ترجیحی نگاه نماییم، تصمیمات دیگری اتخاذ کردیم که امیدواریم آثار خوبی در امتداد توسعه تجارت و ترانزیت با این کشور همسایه در بر داشته باشد.
وی اعلام نمود: مقرر شده تا اسنادی ضمیمه پیمان اقتصادی اوراسیا باشد و در این میان یکی از اسناد تسهیل شرایط حمل و نقلی است چونکه اگر مقرر است توسعه و گسترشی در حوزه اقتصادی بین ایران و روسیه و ایران با کشورهای عضو اوراسیا رخ دهد باید در زمینه بستر آن یعنی حوزه حمل و نقل تسهیلاتی قائل شد تا به هدفگذاری های صورت گرفته، دست یافت. در این راستا باید تسهیلاتی قائل شویم که می توان به حذف عوارض، تسهیل شرایط، حذف یا تسهیل در روادید رانندگان و غیره اشاره نمود.1399/06/26
14:13:49
5.0 / 5
1743
تگهای خبر: حمل و نقل , راهداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پلات