انفجار كرونایی بعد از ركوردشكنی سفرهای مردم!

انفجار كرونایی بعد از ركوردشكنی سفرهای مردم!

پلات: آمارهای تردد وسائل نقلیه در محورهای مواصلاتی كشور در شهریور ماه نشان میدهد كه ركورد شكنی سفرهای مردم در این بازه زمانی طی روزها و هفته های گذشته اثر خودرا نشان داده و ویروس كرونا هم بگفته مسئولان بهداشتی كشور حدودا در همه استانها به وضعیت قرمز و در بعضی استانها فوق قرمز و وضعیت انفجار كرونایی رسیده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا و ورود آن به کشور حدودا سفرهای داخلی و خارجی مردم کنسل شد و شاهد حداقل ترددها در ایام پایانی سال قبل و تعطیلات نوروزی امسال بودیم، همین مساله سبب شد تا شیوع این ویروس برمبنای آمارهای انتشار یافته کنترل شده و به تدریج به حداقل برسد اما از همان نیمه فروردین ماه امسال مردم سفرهای خودرا به تدریج از سر گرفتند و رفته رفته بر تعداد مسافران بین استانی اضافه گردید.
در همین راستا آمارهایی از میزان سفرهای مردم و تردد وسائل نقلیه مختلف در محورهای مواصلاتی بین استانی منتشر گردید که نشان می داد رابطه معناداری بین این مسافرت ها و گسترش شیوع ویروس کرونا دارد.
طبق این آمار و ارقام، از اواخر فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه سفرهای بین استانی مردم افزایش یافت و تردد وسایل نقلیه در محورهای برون شهری به بیش از یک میلیون دستگاه و نهایتا به بالای ۱.۵ میلیون دستگاه وسیله نقلیه مختلف رسید و همین مسئله سبب شد تا در همان نیمه اول خرداد ماه آمار مبتلاشدن به ویروس کرونا به تدریج به ۳۰۰۰ نفر در روز برسد و نهایتا در ۱۵ خرداد امسال بالاترین آمار شیوع کوید ۱۹ در کشور، یعنی شناسایی ۳۵۷۴ نفر بیمار جدید از طرف سخنگوی وزارت بهداشت اعلام گردید و خوزستان نیز در کنار دیگر استانها به وضعیت قرمز از نظر این ویروس رسید.
و در تابستان هم این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه در شهریور ماه رکوردشکنی جدیدی به ثبت رسید، البته رکوردی تلخ؛ چونکه برمبنای آمارهای مقایسه ای انتشار یافته بیشترین تردد بین استانی و سفرهای مردم در نیمه امسال در همین ماه به ثبت رسید.
مژگان جلیلیان - معاون مرکز مدیریت راه های کشور - از افزایش ۲۵ درصدی سفرهای بین استانی در شهریور ماه نسبت به متوسط پنج ماهه امسال آگاهی داد و اظهار داشت: در ششم شهریور ماه بیش از دو میلیون ۱۰۰ هزار تردد در محورهای اصلی مواصلاتی استانها به ثبت رسیده است که رکورد بیشترین تردد را در این ماه و البته در نیمه امسال شکسته است.
البته آمارهای مقایسه ای انتشار یافته از طرف مرکز مدیریت راه های کشور نشان میدهد که میزان ترددها در ششم شهریور ماه به بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار رسیده است و دقیقا آمارهای شیوع ویروس کرونا در هفته پایانی شهریور ماه روند صعودی خودرا شروع کرد و در ایام پایانی شهریور ماه و روزهای ابتدایی مهر ماه تعداد مبتلایان به این ویروس در یک روز از مرز ۳۰۰۰ نفر در روز گذشت. و نکته قابل تامل اینکه بیشترین میزان ابتلاء ثبت شده در یک روز نیز شکسته شد و برمبنای آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ۲۴ ساعت روز نخست مهر ماه و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۶۰۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۹۴ نفر از آنها بستری شدند.
وضعیت شیوع ویروس کرونا در اواخر شهریور ماه کار را به جایی رساند که ایرج حریرچی - معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - با اعلان اینکه دیگر رنگ بندی کرونایی معنایی ندارد، اظهار داشت: نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و در صورت ادامه این روند آمار کشته های کرونا به ۴۵ هزار نفر هم خواهد رسید و انفجار کرونایی در بعضی شهرها اتفاق افتاده است.
گرچه همه دلیلهای و عوامل گسترش این ویروس در سفرهای مردم خلاصه نمی گردد اما باید دید با رسیدن فصل پاییز و کاهش سفرهای مردم، آیا این انفجار و هشدارهای قرمز خاموش می شود و شیوع ویروس کرونا در کشور نیز آرام و قرار می گیرد؟
منبع:

1399/07/08
13:30:14
5.0 / 5
1312
تگهای خبر: آموزش , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پلات