در گفت و گو با پلات مطرح شد:

تصمیم به تعطیل كردن پایتخت نتیجه می دهد اگر

تصمیم به تعطیل كردن پایتخت نتیجه می دهد اگر

به گزارش پلات رئیس كانون شورای اسلامی كار البرز با اشاره به اینكه اگر نتوانیم زنجیره انتقال ویروس كرونا را قطع نماییم در ماه های آینده با مشكل رو به رو خواهیم شد، تصریح كرد: تصمیم به تعطیلی پایتخت و كلان شهرها موثر است به شرطی كه همه مردم همكاری و رعایت نمایند و دولت كنترل و نظارت جدی تری داشته باشد.علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی تعطیلی احتمالی کلان شهرها برای قطع زنجیره ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن اظهار نمود: تصمیم به تعطیلی دو جنبه مثبت و منفی دارد که جنبه مثبت آن بیشتر است. اگر دو هفته ای که مقرر است تعطیل شود، همه رعایت نمایند و در خانه بنشینند، مسافرت نروند، پاساژگردی نشود و مهمانی های دسته جمعی حذف شود و دولت نظارت داشته باشد، بطور قطع نتیجه می گیریم ولی اگر نتوانیم زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع نماییم در ماه های آینده با فاجعه انسانی روبه رو خواهیم شد.

وی افزود: سال جاری سرما زود شروع شده است و با ورود به آذرماه و بعد از آن زمستان پیشبینی می شود شرایط بدتر شود. هم اکنون کادر درمان بیمارستانها به شدت خسته اند و با وجود آنکه پیشنهاد استخدام ۳۰۰۰ پرستار و اضافه شدن نیروهای جدید عنوان شد و اقدام بسیار خوبی در این شرایط بود اما معتقدم که جوابگو نیست. بیمارستانها از بیماران کرونایی پر شده و چند هفته ای است که آمار مرگ و میر از ۴۵۰ نفر پایین نمی آید، ازاین رو تصمیم تعطیل کردن به شرط آنکه مردم رعایت نمایند، فرهنگسازی شود و دولت نظارت خویش را اعمال نماید موثر خواهد بود.

اصلانی اضافه کرد: متاسفانه می بینیم و می شنویم که مراسم نامزدی و عقد با وجود کرونا برگزار می گردد و مهمانی ها و دورهمی ها همچنان برقرار است در حالیکه نزدیک به ۳۵ درصد انتقال این بیماری از راه دورهم جمع شدن هاست.

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز در ادامه درباره اثرات اقتصادی تعطیلی بر فعالیت کسب و کارها اظهار نمود: در مورد شرکتهای بزرگ خصوصی و کارخانه ها خوشبختانه این نگرانی کمتر وجود دارد. این شرکتها در همان روزهای اول انتشار کرونا هم تعطیل نکردند و تمهیداتی مثل بستن سالنهای غذاخوری یا رعایت فاصله اجتماعی در سرویس ایاب و ذهاب کارگران را به کار گرفتند و کارفرمایان باوجود هزینه بالا با تأمین ماسک و مواد بهداشتی و ضدعفونی برای نیروهای خود و رعایت پروتکل های سخت بهداشتی، اجازه انتقال ویروس را ندادند.

اصلانی اظهار داشت: در بخش کارکنان دولت هم نگرانی کمتر وجود دارد چون با تأمین زیرساختها اکثرا به شکل دورکار مشغول کارند و در سطح شهر کمتر حضور دارند ولی بیشترین نگرانی ما در بخش صنوف و کسبه بازار است که احتمال انتقال ویروس به علت مراجعات مردمی و حضوری داده می شود.

وی افزود: این گروه از مشاغل به علت آنکه از کرونا به شدت صدمه دیدند و بخش اعظمی از آنها از بیمه بیکاری برخوردار نشدند یا اگر شامل حالشان شد به صورت کامل دریافت نکردند، حاضر به تعطیل کردن کسب و کار نیستند. اغلب صنوف مستاجرند و چک و بدهی دارند، مغازه ای که در ماه ۱۰ میلیون تومان اجاره می دهد طبیعی است که نسبت به تعطیل کردن مقاومت کند و کرکره مغازه را پایین نکشد.

وی تصریح کرد: از طرفی فصل فروش آنها در ماههای آبان و آذر اتفاق می افتد وگرنه مردم خرید شب عیدشان را به پس از بهمن موکول می کنند، بنابراین حاضرند کرونا بگیرند ولی کسب و کارشان تعطیل نشود. برخی صنوف از مصوبه ستاد کرونا که ساعت ۱۸ را بعنوان ساعت آخر کار تعیین کرده گله دارند و می گویند مگر کرونا بامداد ها نیست؟

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز در انتها اظهار داشت: در صورتیکه تصمیم به تعطیلی گرفته شود، باید پاساژگردی ها و گشت و گذارها جمع شود و دولت نظارت جدی تری اعمال نماید. اگر هزینه ای که حالا برای درمان کرونا صرف می نماییم برای جلوگیری از کرونا هزینه می کردیم نتیجه بهتری حاصل می شد.

منبع:

1399/08/24
22:47:41
5.0 / 5
1364
تگهای خبر: جت , خانه , سرویس , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پلات