مبحث نگهداری ساختمان ها از سال ۱۴۰۱ اجرایی می شود

دنیا نسل ششم ساختمان ها را می سازد، ما نسل سوم می سازیم

دنیا نسل ششم ساختمان ها را می سازد، ما نسل سوم می سازیم

رئیس سازمان نظام مهندسی با اشاره به اینكه دنیا الان نسل ششم ساختمان ها را می سازد و ما در نسل سوم هستیم، اظهار داشت: الان كمتر از پنج درصد ساختمان ها به روش صنعتی ایجاد می شود. همینطور طبق اعلام رئیس ستاد اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان، از سال ۱۴۰۱ مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان كه در ارتباط با نگهداری بناهاست برای ساختمان های با اولویت یك اجرا می گردد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، احمد خرم در نشست خبری با عنوان مراقبت و نگهداری ساختمان ها اظهار نمود: حداقل ۴۰ درصد ساختمانها باید به روش صنعتی ساخته شود که الان در کشور ما این رقم زیر پنج درصد است. ما ۲۵ تا ۲۸ میلیون ساختمان داریم که حدود ۱۰ میلیون آن آپارتمان است. طی دو برنامه با نقشه راهی که تهیه کرده ایم و برنامه ای که در ستاد تهیه شده که مورد تایید وزارتخانه هم است انگیزه پیدا کردیم که ستاد صنعتی سازی و هوشمندسازی ساختمان سبز را به سرعت عملیاتی نماییم.
هر ۵۰ آپارتمان یک مدیر نگهداری نیاز دارد
وی ادامه داد: الان در دنیا نسل ششم ساختمانها در حال راه اندازی است و ما در نسل سوم هستیم که باید این فاصله را با شتاب پر نماییم. این اتفاق نمی افتد مگر اینکه همه دستگاهها هم عرض پیش بروند.
به قول خرم، هر ۵۰ آپارتمان یک مدیر لازم دارد. ازاین رو ۱۰ میلیون آپارتمان در کشور ۲۰۰ هزار مهندس می خواهد. از سال آینده این هدف را شروع نماییم که دو تا سه سال طول می کشد و سپس کارها پیش خواهد رفت. ۲۰۰ هزار شغل برای مهندسان یک تحول برای اشتغال فارغ التحصیلان است. اگر با همین شتابی که در این چهار ماه پیش آمدیم و اعتماد و حمایتی که وزارتخانه داشته است به اهداف مدنظر دست پیدا می نماییم. من چند بار مطالب را برای مهندس اسلامی، وزیر راه و شهرسازی فرستادم که با حمایت خودشان ما را امیدوار کردند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خاطرنشان کرد: من قول می دهم در صورت اجرای مبحث نگهداری ساختمانها نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ما به صفر برسد. هر شغل مهندسی دو اشتغال غیرمستقیم ایجاد می کند، یعنی این ۲۰۰ هزار نفر ۴۰۰ هزار نفر شغل دیگر ایجاد خواهد نمود.
خرم در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه مبحث در ارتباط با اختیار مالک در انتخاب مهندس ناظر به کجا رسیده است اظهار داشت: در مورد انتخاب ناظر توسط مالک در بخش شخصیتهای حقوقی اجرا نکردیم. زمانی که من در سازمان نظام مهندسی استان تهران بودم آنرا اجرا کردم اما درعین جال قابلیت اجرایی ندارد. هنوز هم کار جامع و مانعی در این حوزه نشده که بتوان آنرا محقق کرد. این مستلزم استقرار بیمه تضمین کیفیت، تربیت بازرس تخصصی، دادن مجوز رتبه بازرس و دیگر مقدمات است که اگر فراهم نشود دردسرسازاست. من فکر می کنم وزارتخانه و دستگاههای ذی ربط در این قضیه درصدد هستند مبحث را حل کنند. نظام نامه اعطای کار در دستور کار است که احیانا ظرف یکی دو ماه آینده تکلیفش روشن می شود.
بیشترین سرمایه گذاری کشور در بخش ساختمان است
در ادامه این نشست، حامد مانی فی، مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار نمود: نگهداری ساختمان، موضوعی است که همه ما در هرجا هستیم با آن ارتباط داریم و به نظر می آید برای همه افراد اهمیت دارد. ساختمان بزرگترین سرمایه مادی کشور است که بیشترین میزان سرمایه گذاری کشور چه در بخش خصوصی و چه در بخش عمومی در حوزه ساختمان اتفاق می افتد.
وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان نظام مهندسی در سرتاسر کشور به دنبال این هستند که همه ما ساختمانهایی با کیفیت مناسب داشته باشیم اظهار داشت: بارها و بارها امکان دارد همه ما در روز از آسانسورها استفاده نماییم که طبقات مختلف رابالا و پایین می روند و اعتماد می نماییم کسی که مسئول نگهداری است تعمیرات و نگهداری را به خوبی انجام می دهد. به لوله های گاز هم اعتماد می نماییم. همچنین به بخشهای مختلف ساختمان مثل تهویه، تجهیزات مکانیکی، برقی و غیره اعتماد می نماییم. اتفاق زمانی می افتاد که این اجزا مورد بازدید و نگهداری قرار نمی گیرند.
مانی فر تصریح کرد: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در ماده ۳۳ به بحث نگهداری ساختمان می پردازد. اصول و قواعد برای اطمینان از ایمنی، صرفه اقتصادی، بهداشت و موارد دیگر جزو اهدافی است که در مبحث مقررات ملی ساختمان گنجانده شده است. ۲۲ مبحثی که از سال ۱۳۹۲ بعنوان مقررات و نگهداری از ساختمانها تا کنون تدوین شده حکم قانون دارد که باید اجرا شود.
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: برخی مباحث همچون مبحث ۲۲ برای اجرایی شدن نیازمند جریان فرابخشی و میان دستگاهی هستند. از مالک گرفته تا دستگاههای عدیده ای که باید همکاری و همراهی کنند و قوانینی که باید انجام این کار را پشتیبانی کنند. بنابراین می طلبد که برای اجرای آن دستگاههای مختلف همچون شهرداریها، مدیریتهای محلی، استانداریها، معاونان عمرانی و مجموعه دستگاههای مدیریتی محلی همکاری کنند. سازمانهای نظام مهندسی ساختمان هم باید این اهتمام را داشته باشند که کار را بر مبنای مبحث ۲۲ جلو ببرند.
به قول وی، نقش بیمه ها هم بسیار پراهمیت است. مجموعه این نوع همکاری را تحت عنوان نظامات اداری می دانیم که به باعث ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی پیش نویس آن تهیه شده و کارشناسان می توانند در مورد آن نظر بدهند. همینطور مشاوران املاک و مراکز نقل وانتقال مثل دفترخانه های اسناد رسمی در دیگر کشورها متولی نگهداری ساختمان هستند.
مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان از سال ۱۴۰۱ اجرایی می شود
در ادامه، مهرداد تقی زاده رئیس ستاد اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان اظهار نمود: در نقشه راه ۵۲ فعالیت را پیشبینی کردیم که در ساختمانها صورت گیرد و مشخص می شود که در جاهای مختلف چه کسی مسئول انجام کار است. نگهداشت به معنای این است که دوره های خاصی برای بازدید و نگهداری صورت گیرد.
وی ادامه داد: کشورهای مختلف این اطلاعات را در یک سایت بارگذاری می کنند که شهرداری، سازمان نظام مهندسی، آتش نشانی و جاهای مختلف به آن دسترسی دارند. بازرسین هم این موارد را می بینند. بنابراین کسی نمی تواند بگوید چون ساختمان من است هر کاری دلم می خواهد انجام دهم. اگر انجام نشود در مرحله پیشگیری برخورد می شود و جریمه های فوق سنگین در نظر می گیرند. در بعضی کشورها شش ماه تا یک سال زندان برای کسی که از فرد غیرصلاحیت دار برای نگهداری ساختمان بهره برده در نظر می گیرند.
تقی زاده خاطرنشان کرد: رسالتی به عهده رسانه ها است که باید در فرهنگ سازی و نگهداشت ساختمان کمک کنند. ما یک پکیج کامل فرهنگ سازی مبحث ۲۲ را طراحی کردیم که همکاری همه رسانه ها را می طلبد.
رئیس ستاد اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان درباره زمان اجرای این مبحث در کشور اظهار داشت: طبق زمان بندی که ما داریم در خردادماه ۱۴۰۱ ساختمان های اولویت یک می تواند مبحث ۲۲ در مورد آنها به صورت اصولی اجرایی شود. البته تلاش ما این است که در تیرماه ۱۴۰۰ این اتفاق بیفتد ولی امکان دارد به این زمان نرسد. الان در استان فارس ۱۲۲ ساختمان را شناسایی کرده اند. در تهران با همکاری شورای شهر و شهرداری بعضی کارها شروع شده و نتایج خوبی داشته است. مثلا در ساختمان پلاسکو حدود یک میلیارد تومان، مالکان ساختمان برای نگهداری آن تهیه کردند که پس از اینکه هزینه را کردند ابراز رضایت داشتند.1399/08/28
20:59:27
5.0 / 5
1288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات