وزیر علوم تاكید كرد

ضرورت استفاده از ظرفیت علمی و نخبگانی دانشگاه ها در گستره راه آهن در سرتاسر كشور

ضرورت استفاده از ظرفیت علمی و نخبگانی دانشگاه ها در گستره راه آهن در سرتاسر كشور

به گزارش پلات وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت راه آهن تصریح کرد: با عنایت به ظرفیت علمی و نخبگانی دانشگاه ها، می توانیم از این ظرفیت در گستره راه آهن در سرتاسر کشور استفاده نماییم.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در این آیین که امروز (سه شنبه) با حضور مهندس محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، معاونان وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی و بعضی از روسای دانشگاه ها به صورت حضوری و وبیناری در ساختمان مرکز جهادی پیشرفت شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه وظیفه اصلی ما در وزارت علوم، بسترسازی برای رشد و بالندگی صاحبان فناوری است، اظهار نمود: وزارت علوم وظیفه خاصی هم برای هدایت ظرفیت علمی به سمت توسعه فناوری دارد.
وی ضمن اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص توجه به علم و دانش و نخبگان حوزه فناوری، اضافه کرد: حوزه آموزش عالی کشور یک سرمایه علمی است و سبب شده تا هم اکنون جمعیت بزرگی از کشور دانش آموخته دانشگاه های داخل کشور باشند.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه ما نباید در آینده مصرف کننده فناوری دیگران باشیم و باید تولیدکننده تکنولوژی باقی بمانیم و آنرا گسترش دهیم، خاطرنشان کرد: یک وظیفه آموزشی برعهده وزارت علوم بود که به خوبی انجام دادیم و سبب شد وضعیت علمی ما در دنیا و در مقایسه با دانشگاه های کشورهای پیشرفته و توسعه یافته و توانمند از جایگاه خوبی برخوردار باشد، بگونه ای که جزو ۲۰ کشور برتر دنیا در حوزه علم و فناوری هستیم و هم اکنون در رتبه های ۱۶ و ۱۷ علمی قرار داریم.
وزیر علوم اضافه کرد: وجود این دانشگاه ها ظرفیت بزرگی در کشور است که در جریان ۲۰ سال گذشته به روندی بالنده و در حال رشد تبدیل گشته است. در یک سال گذشته شاهد حضور و فعالیت شرکتهای دانش بنیان هستیم که سبب شده در این یک سالی که کرونا بر دانشگاه ها سایه انداخته است، هر روز گزارش هایی از توانمندی های علمی برای خدمت به مردم اعلام گردد و خیلی از یافته های علمی هم حتی فرصت خبری شدن نیافتند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۴۵ پارک علم و فناوری در کشور داریم که ۳۷ پارک را وزارت علوم مستقیماً مدیریت می کند، اظهار داشت: همینطور ۱۹۷ مرکز رشد در دانشگاه ها تأسیس شده و ۶ هزار شرکت دانش بنیان در پارک های علم و فناوری به راه افتاده است.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه دانشکده راه آهن دانشگاه علم و صنعت جزو موارد خاص در دنیاست که یک دانشکده تخصصی در حوزه راه آهن داشته باشیم، تصریح کرد: مراکز صنعتی از یافته های علمی دانشگاه ها استقبال می کنند و در نتیجه شاهد ریشه و عمق گرفتن هر روزه یافته های علمی هستیم. آینده درخشانی پیش روی این هماهنگی ها و همکاری هاست و شاهد به نتیجه رسیدن فرصت های علمی هستیم.
وزیر علوم با اشاره به اینکه وزارتخانه ها به سمت بهره برداری از ظرفیت بزرگ و توانمند بوجود آمده در دانشگاه ها بیایند، اظهار داشت: به علت بالا بودن تعداد مراکز علمی و همینطور کاهش جمعیت دانشجویی، ظرفیت خالی توسعه علمی و فناوری را داریم.
در انتها این آیین و با حضور وزیران علوم، تحقیقات و راه و شهرسازی، تفاهم نامه همکاری آموزشی، تحقیقاتی و فناوری توسط دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و دکتر سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید.
بر مبنای اعلام وزارت علوم، سه شنبه های ریلی هر هفته در مرکز جهادی پیشرفت راه آهن با همکاری مجامع دانشگاهی و خبرگان صنعت ریلی و با حضور مدیرعامل راه آهن برگزار می گردد.
منبع:

1399/11/08
15:06:27
0.0 / 5
928
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تولید , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پلات