این گزارش بروز رسانی می شود؛

روزگار سخت مردم سی سخت

روزگار سخت مردم سی سخت

به گزارش پلات کهگیلویه و بویراحمد در روزهایی که تمام مردم دنیا از میهمان ناخوانده ای به نام کرونا در هراسند اما مردم زلزله زده سی سخت نمی دانند هراس مبتلا شدن به کرونا را داشته باشند یا برف و باران و خانه ای که سقف ندارد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، امروز چند روز بعد از آن شب دشوار است که مردم سی سخت زلزله ای ۵.۶ ریشتری را تجربه کردند، تجربه ای تلخ در این روزهای هراس انگیز، روزهایی که ویروس کرونا زندگی را برای همه دشوار کرده است. بدتر از آن بارش برف و باران بر سر مردم محرومی است که خانه و کاشانه آنها تاراج زلزله شده و از سرما نمی دانند به کجا پناه ببرند.

البته در این روزهای تلخ تعداد زیادی از مسئولان نظام با سفر به سی سخت و بازید از مناطق زلزله زده قول هایی برای کمک دادند که باعث دلگرمی مردم شده است. مردم رنج دیده این مناطق امید دارند که با کمک مردم و مسئولان خانه هایشان خیلی زود بازسازی شود تا از سرما و ترس از کرونا لرزه بر جانشان نیفتد.

تشکیل ۵۰۰ پرونده برای بازسازی واحدهای زلزله زده دنا/ پاکسازی مناطق زلزله زده سی سخت آغاز شد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از تشکیل ۵۰۰ پرونده برای بازسازی واحدهای مسکونی صدمه دیده از زلزله در روز نخست تشکیل ستاد بازسازی آگاهی داد.
"کیامرث حاجی زاده" با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی و مجموعه کادر درمان در دقایق اولیه وقوع این زلزله در محل حضور داشتند، اضافه کرد: توانستیم بدون تلفات انسانی این زلزله را پشت سربگذاریم و مهم ترین شاخص مدیریت بحران امدادرسانی بموقع و نداشتن تلفات است.
وی اشاره کرد: یک ساعت بعد از وقوع زلزله برق و دو ساعت پس از آن آب در شهرستان دنا پایدار شد.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه فردای روز وقوع زلزله گاز منازل به صورت خانه به خانه وصل شد، اظهار نمود: همزمان با کار اسکان و امداد رسانی عملیات پاکسازی معابر و ارزیابی را آغاز کردیم.
حاجی زاده به تشکیل ستاد بازسازی در شهرستان دنا اصرار کرد و افزود: تابحال ۵۰۰ پرونده تشکیل و ۱۵۰ نفر شماره حساب های خویش را برای دریافت تسهیلات به کارشناسان عرضه دادند.
وی با اشاره به تصویب و ابلاغ مصوبه هیئت دولت در نخستین جلسه دولت بنا به پیشنهاد استان، اشاره کرد: تا پرداخت نهایی تسهیلات بلاعوض بنیاد مسکن قسط اول را از محل دارایی های این نهاد پرداخت می کند.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از روز گذشته آواربرداری انجام شده است و با تاکید مقام معظم رهبری، ریاست جمهور و همت دولت برای آبادانی سی سخت تلاش می نماییم.
حاجی زاده با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد به نسبت جمعیت بیش ترین شهید را تقدیم کرده انقلاب کرده است، اشاره کرد: فرزندان این دیار همیشه پیشرو بوده اند.
وی اظهار نمود: مردم ولی نعمت ما هستند و تا آخر ساخت منازل و بازسازی شهر سی سخت و روستاهای اطراف دست از تلاش برنمی داریم.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنانش کلانتری را مدیری ارزشی، پای کار، متواضع، مردمی و متدین عنوان نمود.
کلانتری با اشاره به اینکه در بحران های مختلف همچون سیل خوزستان حضور داشتم، بیان کرد: هیچ بحرانی مثل این استان را ندیدم که با محوریت، تدبیر و حضور میدانی استاندار همزمان با دقایق نخست وقوع زلزله مدیریت شود.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، ۱۴ نماینده عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که جهت بررسی وضعیت زلزله زدگان سی سخت وارد استان شده بودند روز گذشته عصر در نشست جمع بندی که به ریاست معاون عمرانی استاندار برگزار شد، شرکت کردند.
کمک چهار میلیاردی شرکت پتروشیمی گچساران به زلزله زدگان سی سخت

شرکت پتروشیمی گچساران اقلام و کالاهایی گرمایشی و غذایی به ارزش تقریبی چهار میلیارد ریالی به برای کمک به زلزله زدگان شهرستان دنا و شهر سی سخت اهدا کرد.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، به دنبال وقوع زمین لرزه به بزرگی ۵.۶ ریشتری در شهر سی سخت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد هر نهاد و سازمانی بمنظور کمک به هم نوعان خود اقلام و کالاهای مورد نیاز جمع آوری و در میان افراد صدمه دیده توزیع کرده اند.
در این بین شرکت پتروشیمی گچساران اقلام و کالاهایی گرمایشی و غذایی به ارزش تقریبی چهار میلیارد ریالی به برای کمک به زلزله زدگان شهرستان دنا و شهر سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد به اداره کل مدیریت بحران استانداری ارسال شد.
این اقلام و کالاهایی گرمایشی و غذایی شامل(پتو، کنسرو و موکت) است که به برای کمک به زلزله زدگان شهرستان دنا و شهر سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد در اختیار این قرار گرفت.
کمک رسانی پتروشیمی گچساران شامل ۵۰۰۰ قوطی کنسرو، ۵۰۰ تخته پتو و هم ۳۰۰۰ مترمکعب موکت بوده است.
احتمال ابتلای زلزله زدگان شهرستان دنا به کرونا
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد: باتوجه به زلزله سی سخت احتمال ابتلای مردم این شهرستان به کووید ۱۹ بسیار زیاد است بدین سبب باید در رفت و آمدها و میزان رعایت پروتکل های بهداشتی احتیاط بیشتری صورت گیرد.
پرویز یزدان پناه بیان کرد: ورود امدادگران از سایر شهرها و استان های دیگر احتمال شیوع ویروس کرونا را در شهرستان دنا بیشتر از پیش کرده است بنابر این از مردم شریف استان و کشور خواهش می نماییم با توجه به این که زلزله زدگان نیاز به حمایت مالی جهت بازسازی خانه های خود دارند و باتوجه به شیوع کرونای انگلیسی در برخی از شهرهای کشور خواهشمند است کمک های خویش را به صورت نقدی به حساب سازمان های مورد اعتماد واریز و از حضور در شهر سی سخت اجتناب کنند تا از مبتلا شدن زلزله زدگان به کرونا جلوگیری شود، از مردم شریف سی سخت به طور جدی خواهانیم که از حضور در تجمعات پرهیز کنند تا گرفتار کرونا نشوند.
ارسال نخستین محموله کمک های ذوب آهن اصفهان به شهر زلزله زده سی سخت
معاون پشتیبانی و خدمات اجتماعی ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: نخستین محموله کمک های ذوب آهن اصفهان طی مراسمی با حضور مسئولین این شرکت از مقابل بنای یادمان شهدای گمنام، شامل ۸۰۰ تخته پتو و ۵۰ عدد وسیله گرمایشی برای کمک به مردم صدمه دیده در زلزله در شهر سی سخت سوم اسفندماه ارسال شد.
"مهدی بهرامی" اضافه کرد: این مجتمع عظیم صنعتی که در مسئولیت های اجتماعی همیشه پیش قدم است وظیفه خود دانست که همراه با هلدینگ شستا، کمک های لازم را برای این عزیزان فراهم کنید.
وی اشاره کرد: در مرحله اول، دو محموله به این شهر ارسال می شود که یکی شامل ۸۰۰ تخته پتو و دیگری ۵۰ عدد وسیله گرمایشی است.
معاون پشتیبانی و خدمات اجتماعی ذوب آهن اصفهان اظهار نمود: این مرحله نخست از کمک های ذوب آهن اصفهان است و امیدواریم زودتر مشکلات مردم حل شود، این مجتمع عظیم صنعتی در ادامه هم در قالب مسئولیت های اجتماعی در صورت نیاز کمک های لازم را انجام می دهد.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، بهرامی اشاره کرد: امیدوارم هر چه زودتر شرایط این هموطنان که در سرمای زمستان مشکلات زیادی دارند، با کمک های هموطنان بهبود یابد و از مشکلات آنها کاسته شود.
خسارت ۱۴ میلیارد تومانی زلزله سی سخت به بخش گردشگری
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دنا اظهار داشت: زلزله سی سخت ۱۴ میلیارد تومان به بخش گردشگری و تاسیسات این بخش خسارت وارد کرده است.
افشین بهمنی در نشست شورای اداری شهرستان دنا اضافه کرد: انتظار می رود که ساخت و سازهیا جدید که بازسازی می شوند متناسب با بافت گردشگری شهر توریستی سی سخت باشند.
وی با اعلان اینکه ۸ مورد از تاسیسات گردشگری شهرستان دنا در زلزله گرفتار خسارت دشه اند، اظهارکرد: هتل دال دنا ۴۰ درصد، هتل سیمرغ ۲۰ درصد، مجتمع بوم گردی شهر سی سخت ۱۰۰ درصد تخریب شده اند.
بهمنی بیان کرد: در مجموع ۱۴ میلیارد تومان خسارت به مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری شهرستان دنا وارد شده است.
خسارت ۱۰۶میلیارد تومانی زلزله به بخش کشاورزی دنا
رئیس اداره جهادکشاورزی شهرستان دنا اظهار داشت: زلزله بیشتر از ۱۰۶ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی این شهرستان وارد کرده است.
نجفعلی آرسته در نشست شورای اداری شهرستان دنا اضافه کرد: خسارات وارد در بخشهای مختلف ازجمله شیلات، دامداری، جدول ها و کانال های کشاورزی و دیوار باغات بوده است.
وی اظهارکرد: ۱۴ مزرعه پرورش ماهی طی زلزله ۵.۶ ریشتری در شهرستان دنا خسارت دیده اند و همین طور به ۷۰ آغل دام صدمه جدی وارد شده است.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، آرسته بیان کرد: ساختمانهای اداری جهادکشاورزی شهرستان دنا و شهر پاتاوه خسارت جدی دیده اند همین طور زلزله به مهمانسرای این اداره در شهر سی سخت خسارت زد.
سی سخت باردیگر لرزید
فرماندار دنا لحظاتی پیش از وقوع زلزله ۴.۵ ریشتری آگاهی داد و اشاره کرد: این زلزله تابحال ۹ نفر مصدوم داشته است.
عبدالحمید پناهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: در حال ارزیابی منطقه زلزله زده سی سخت هستیم و تعدادی آمبولانس و اتوبوس آمبولانس جهت مداوای مصدومان احتمالی به منطقه اعزام شده است.
وی اضافه کرد: این زلزله تلفات انسانی نداشته است.
فرماندار دنا اظهار داشت: برخی منازل مسکونی که ترک خوردگی و خسارت کمی داشتند بیشتر و شدیدتر شده و غیرقابل سکونت شدند.
به گفته پناهی این افراد به سبب ترس از زلزله و فرار کردن مصدوم شده اند.
فرماندار دنا اظهار داشت: احتمال افزایش تعداد مصدومان وجود دارد.
افزایش شمار مصدومان زلزله ظهر امروز سی سخت به ۱۳ تن
رئیس اورژانس استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: زلزله ۴.۵ ریشتری ظهر امروز سی سخت تابحال ۱۳ مصدوم برجای گذاشته است.
جهانبخش وحدت نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: از این تعداد مصدوم، یک نفر خانم آبستن بوده است.
وی اظهارکرد: همین طور یک نفر خانم ۳۳ ساله هم با صدمه دیدگی مچ پا به مراکز درمانی یاسوج منتقل شده است.
رئیس اورژانس استان کهگیلویه و بویراحمد با اعلان اینکه احتمال افزایش مصدومان وجود دارد، اشاره کرد: الحمد الله تابحال گزارشی از تلفات انسانی ناشی از این زمین لرزه گزارش نشده است.
وحدت نژاد بیان کرد: تیم های امدادی اورژانس در منطقه زلزله زده دنا و شهر سی سخت در آماده باش کامل هستند.
آغاز عملیات اجرایی و بازسازی مناطق زلزله زده شهر سی سخت و شهرستان دنا
طی مراسمی با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، استاندار کهگیلویه و بویراحمد و برخی مسئولان محلی، عملیات اجرایی و بازسازی مناطق زلزله زده شهر سی سخت و شهرستان دنا شروع شد.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اظهار داشت: بنیاد مسکن از صفر تا صد عملیات بازسازی واحدهای مسکونی در کنار مردم دنا می ماند.
علیرضا تابش در آئین کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی و بازسازی مناطق زلزله دنا، اضافه کرد: مرحله آواربرداری در منطقه زلزله دنا شروع شده است.
وی با اشاره به آغاز عملیات راه اندازی خانه های مردم زلزله زده، اظهار نمود: انتظار می رود مردم کار جداسازی مصالح را به نیروهای عملیاتی بنیاد مسکن واگذار کنند.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به استقرار ماشین آلات بنیاد مسکن در منطقه زلزله زده دنا، اظهار داشت: ابتدا عملیات آواربرداری انجام شده و بعد از آن پروانه شهرداری صادر شده و مهندسین نظام مهندسی هم در منطقه حضور دارند.
تابش با اشاره به استقرار ستاد در شهر سی سخت، اشاره کرد: بنیاد مسکن برای ساخت خانه به صاحب خانه پیشنهاد می دهد که می توانند خود نسبت به ساخت خانه هایشان اقدام نمایند یا راه اندازی را به دست پیمانکار بسپارند.
عقد قرارداد مسکن زلزله زدگان با پیمانکاران در ۳ روز انجام می شود
وی با تاکید بر اینکه عقد قرارداد در مدت زمان سه روز عملیاتی می شود، افزود: به لطف خداوند تمام تلاش خویش را برای تحویل هرچه سریع تر خانه ها به مردم دنا به کار می گیریم.
وی روند کار و همکاری استاندار و تیم مدیریت بحران استان را مطلوب ارزیابی و عنوان کرد: ۱۵۰ نفر از مردم دنا قسط نخست تسهیلات بلاعوض خویش را از بنیاد مسکن دریافت نمودند.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلان اینکه آواربرداری را به سرعت ادامه می دهیم، اشاره کرد: با اعتبارات بانکی هر خانه که ۱۰۰درصد تخریب شده ۱۰۰میلیون تومان وام و ۲۰میلیون تومان تسهیلات بلاعوض در سطح شهر به آنها تخصیص می یابد اما در مناطق روستایی مبلغ ۸۰میلیون وام و ۲۰میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به مردم دنا پرداخت می شود.
احداث و تعمیر۴۱۰۰ واحد مسکونی مناطق زلزله زده دنا
تابش با اشاره به اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هم به هر واحد ۱۰میلیون تومان تسهیلات پرداخت می کنند، اشاره کرد: کمیته امداد و سایر نهادها هم خدمات دیگری عرضه می دهند. هیچ مشکل و نگرانی درباب بودجه نداریم و ظرف چند ماه ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت بلاعوض و تسهیلات بانکی در شهر سی سخت و روستاهای شهرستان دنا هزینه خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه ۱۲۰۰ واحد مسکونی در شهر سی سخت و روستاهای شهرستان دنا ۱۰۰ درصد تخریب شده اند، بیان کرد: بیشتر از ۶۰۰ واحد در سطح شهر و بیشتر از ۵۸۰ واحد هم در روستاهای شهرستان دنا به صورت ۱۰۰رصد تخریب شد. همین طور از ۲۹۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی نیاز به تعمیرات دارند که واحدهای تعمیری در شهر ۱۵۰۰واحد و در روستا ۱۴۰۰ واحد است.
شهر سی سخت ایمن و زیبا ساخته خواهد شد
حسین کلانتری، استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم رد این مراسم اظهار داشت: آسایش و آرامش مردم شهر سی سخت و شهرستان دنا به دنبال این زمین لرزه به هم ریخت اما با حضور مسئولان دستگاهها و نهادهای مختلف خودشان را تنها ندیده اند.
وی اضافه کرد: تاکید مسئولان نظام و رئیس محترم جمهور ایسنت که تا آخر تیرماه منازل مسکونی زلزله زدگان شهر سی سخت و شهرستان دنا تکمیل شود و زلزله زدگان خسارات دیده مردادماه در منازل جدید خود ساکن می شوند.
کلانتری اظهارکرد: تا کنون همکاری مردم با دستگاههای مختلف مطلوب بوده و اگر این همکاری ادامه داشته باشد موفقیت دستگاهها در امداد رسانی و کمک بهتر خواهد بود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد: ان شاء الله شهر سی سخت ایمن و زیبا ساخته خواهد شد.
راه اندازی ۵ شعبه برای تشکیل پرونده در شهر سی سخت
همچنین حسین جنتی، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه این مراسم اظهار داشت: اکیپ های ارزیابی در شهر سی سخت کار ارذزیابی را انجام دادند و عملیات آوار برداری و تخریب شروع شده است.
وی اضافه کرد: ۵ شعبه جهت دسترسی مردم برای تشکیل پرونده در شهر سی سخت ایجاد و به راه افتاده است.
جنتی اظهارکرد: امیدواریم در سریعترین زمان ممکن منازل مسکونی زلزله زدگان سی سخت و شهرستان دنا ساخته شوند و در خانه ایمن و نوساز زندگی سالم و خوبی داشته باشند.
کمک دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به زلزله زدگان سی سخت
سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از کمک دارویی این معاونت به زلزله زدگان سی سخت آگاهی داد.
به گزارش پلات به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، "دکتر رحمت اله افشار" اضافه کرد: بیش از ۱۴۰ میلیون اقلام مورد نیاز مردم شهر سی سخت شامل سرم های شست و شو و سرم های تزریقی، داروهای مصرفی و تجهیزات و وسایل بهداشتی با کمک داروخانه های خصوصی استان و همین طور همکاری شرکت پخش دارویی ستاره تهیه و به شبکه بهداشت و درمان شهر سی سخت تحویل داده شد.
رئیس اورژانس استان کهگیلویه و بویراحمد از افزایش تعداد مصدومان زلزله ۴.۵ ریشتری ظهر امروز چهارشنبه ششم اسفند ۱۳۹۹ به ۱۴ نفر در زلزله آگاهی داد.
جهانبخش وحدت نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: از این تعداد سه نفر به مراکز درمانی یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد انتقال داده شدند.
ادامه دارد...منبع:

1399/12/07
12:52:18
0.0 / 5
700
تگهای خبر: اقامت , بازسازی , جت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پلات