حاجی میرزایی:

مدرسه باید تسهیل كننده یادگیری باشد

مدرسه باید تسهیل كننده یادگیری باشد

به گزارش پلات وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در طراحی بناهای آموزشی، تنها دانش مهندسی کافی نیست و به دانش تعلیم تربیت هم نیازمند هستیم اظهار داشت: مدرسه یک بنای بسیار مهم و کاملا متمایز از بسیاری بناهای دیگر است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در نهمین همایش و نمایشگاه ملی «مدرسه ایرانی - معماری ایرانی» اظهار داشت: معماری هنر و دانش طراحی فضاها و سازه های کالبدی و نمایانگر تمدن و فرهنگ یک جامعه است.
وی ادامه داد: به قول اندیشمندان مدیریت، نقص در طراحی را حتی با مدیریت نمی توان جبران کرد. وقتی طراحی با کارکردها و کاربردهای بنا سازگار نیست هیچ ترفند دیگری نمی تواند این کاستی را جبران کند. بناها برای تحقق مأموریت هایی شکل می گیرند و نقش مهم معماری، سازگار کردن بناها با اهداف تعلیم و تربیت است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در طراحی بناهای آموزشی، تنها دانش مهندسی کافی نیست و به دانش تعلیم تربیت هم نیازمند هستیم اظهار داشت: مدرسه یک بنای بسیار مهم و کاملا متمایز از بسیاری بناهای دیگر است. برای همه ما مدرسه با ماندنی ترین خاطرات زندگی همراه می باشد. خاطرات مدرسه برای سالهای بسیاری با ما همراه می باشد و تجربه خیلی از نخستین آشنایی ها، ارتباطات اجتماعی، پیوند با گروه همسالان و حضور در جامعه نظم یافته فارغ از محیط خانواده در مدرسه اتفاق می افتد.
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه دوره کودکی که بخش مهمی از آن در درون مدرسه طی می شود جزو پایدارترین دوران تأثیر پذیری افراد است اظهار داشت: مدرسه پرتکرارترین بنای عمومی جامعه است. حتی در دورترین نقاط کشور پرچم مدرسه برپاست و مدرسه چتر خودش را در جغرافیای گسترده ایران پهن کرده است و از شاخص ترین بناهایی است که می تواند معرف معماری ایرانی و اسلامی باشد.
وی ادامه داد: مدرسه بخش مهمی از نظام تعلیم و تربیت است. مدرسه باید تسهیل کننده و بسترساز زمینه تربیت آگاهانه نسلی خلاق، مومن، پرنشاط، با باورهای قوی و پایدار باشد. این بنا فراهم کننده تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت است. مقرر است متناسب با ساحت های شش گانه تربیت، زیرسقف این مدرسه ساحت های متعدد تربیتی شکل بگیرد و مدرسه باید تسهیل کننده این یادگیری باشد.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مدرسه باید کانون محله بوده و امکان دسترسی ساده داشته و با نشاط و دوست داشتنی باشد اظهار داشت: بچه ها باید بامداد با اشتیاق به مدرسه بیایند. مدرسه باید به تجهیزات و فناوری های مناسب مجهز باشد. مدرسه با سلامت جسمی و اجتماعی بچه ها ارتباط دارد. همینطور مدرسه باید به جنبه های روحی و روانشناختی دانش آموزان توجه کافی و وافی داشته باشد.
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در این همایش به دنبال گونه ای از مدرسه هستیم که تسهیل کننده اهداف تعلیم و تربیت باشد اظهار نمود: با راه اندازی یک بنای سازگار با نظام تعلیم و تربیت، تسهیل کننده اهداف تعلیم و تربیت خواهیم بود.
منبع:

1399/12/12
21:21:12
0.0 / 5
744
تگهای خبر: آموزش , جامعه , جت , سازه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پلات