رئیس اتاق تعاون اعلام كرد

آمادگی فروشگاههای تعاونی برای توزیع اقلام شبد عید و ماه رمضان

آمادگی فروشگاههای تعاونی برای توزیع اقلام شبد عید و ماه رمضان

پلات: رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به اهمیت نظام توزیع کالا در شب عید و ماه مبارک رمضان، بر لزوم استفاده از ظرفیتهای بخش تعاون و فروشگاههای مصرف تعاونی دراین زمینه تاکید نمود.



به گزارش پلات به نقل از ایسنا، بهمن عبداللهی اظهار نمود: در وضعیت فعلی که بیشتر کالاهای اساسی افزایش قیمت شایان توجهی داشته اند، نیاز است تا با اتخاذ تدابیری هوشمند و بموقع وظیفه تنظیم بازار شب عید و همین طور ماه مبارک رمضان به درستی صورت گیرد تا مصرف کننده نهایی متضرر نشود. باتوجه به تاکید سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی بر شفاف سازی و روان سازی نظام توزیع کشور و باتوجه به آنکه همه ساله مبلغ قابل توجهی ارز یارانه ای برای تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته می شود طبعا بحث توزیع کالاها و نظارت بر آن تا رسیدن به دست مصرف کننده واقعی، بسیار حائز اهمیت می باشد که در این خصوص بخش تعاون وظیفه خود می داند تمام ظرفیتهای خودرا به کار گیرد.

وی افزود: شب عید و ماه مبارک رمضان دو مقطع مهم و حساس هستند که باتوجه به افزایش تقاضا برای کالاهای اساسی در این زمانها بیش از دیگر ماه های سال، هماهنگی برای تامین و توزیع کالاهای اساسی و تنظیم بازار، بیش از پیش ضرورت می یابد؛ در این بین بیش از بحث تامین کالاهای اساسی، توزیع مناسب آنها به نحوی که به دست مصرف کننده نهایی برسد؛ از موضوعات مهم بشمار می رود که البته در سالهای اخیر با چالش های مختلفی رو به رو بوده و شرایط را برای سو استفاده دلالان و واسطه گران فراهم نموده است.

رئیس پارلمان تعاون کشور اشاره کرد: مسأله توزیع مناسب، موضوعی است که باید همه تمرکز دولت بر آن باشد. حتی در زمینه تولید محصولات و کالاهای اساسی همچون گوشت، مرغ، برنج و روغن این ظرفیت در کشور وجود دارد، اما مشکل اصلی در ارتباط با توزیع مناسب این اقلام است؛ چنانچه سودجویان با ذخیره کالاها در انبار و احتکار به امید افزایش قیمت به دنبال افزایش تقاضا برای محصول، تعادل بازار را بر هم می زنند و مانع از رسیدن این اقلام با نرخ دولتی به مصرف کننده نهایی می شوند.

عبدالهی اضافه کرد: از طرفی خیلی از کالاهای احتکاری تاریخ انقضاء دارند یا مثل گوشت فسادپذیرند و در صورتیکه به بازار عرضه نشوند، کارایی خودرا از دست می دهند و باید با برنامه ریزی های مشخص، اقدام عملی و در نظر گرفتن ساز و کار مناسب این کالاها روانه بازار شود تا به دست مصرف کننده واقعی برسد.

به گفته وی مشکلی اصلی نظام توزیع کشور سنتی بودن روش توزیع و نبود نماینده مشخص کشوری است و لازم است زنجیره ای از شرکتهای پخش، فروشگاهها، اصناف و اتحادیه های تخصصی مصرف در بخش تعاون بعنوان نماینده مشخص جهت تحقق این مساله تعیین شود.

رئیس اتاق تعاون ایران با اعلان اینکه تا حالا از ظرفیت موجود در بخش تعاون برای توزیع کالاهای اساسی توسط اتحادیه های مصرف استفاده شده و رضایت مناسبی هم به همراه داشته است، اضافه کرد: نظر به گستردگی شبکه توزیع در بخش تعاون، این امکان وجود دارد تا این بخش با ظرفیت بیشتری در امر توزیع ورود پیدا کند ولی در استانهای مختلف موانعی بر سر راه فعالیت اتحادیه های تخصصی و شرکت های تعاونی وجود دارد.

عبدالهی بیان کرد: عدم تخصیص سهمیه مشخص برای اتحادیه های سراسری کشور و کم بودن میزان تخصیص سهمیه در استانهای مختلف در قالب عرضه استانی همچون مواردی است که سبب شده از ظرفیت موجود در بخش تعاون استفاده مناسبی صورت نگیرد این در حالیست که کالاهای اساسی با معیشت گروه های زیادی از اقشار جامعه خصوصاً استانهای محروم و قشر کارگری، کارمندی و فرهنگی ارتباط دارد و وجود ۶۰۰۰ فروشگاه منسجم و یکپارچه تحت پوشش تعاونی های مصرف در قالب اتحادیه های کارگری، کارمندی و فرهنگیان در سراسر کشور، شبکه گسترده ای است که توزیع بوسیله آنها موجب می شود افراد نیازمند بیشتری به آنها دسترسی پیدا کنند.

وی درعین حال با اشاره به فعالیت و حضور تعاونی های مصرف در سامانه جامع تجارت، اظهار نمود: این سامانه که تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد، مشکل نظارت و رصد کالاها را برطرف خواهدنمود.

به گفته رئیس اتاق تعاون، وجود ۱۷ اتحادیه مرزنشین در ۱۷ استان مرزی از دیگر ظرفیتهای موجود بخش تعاون است که تعداد ۴۶۰ شرکت تعاونی با عضویت حدود ۷ میلیون نفر در آن مشغول کار هستند و نظر به محرومیت مناطق مرزی، می توانند در توزیع کالاهای اساسی بین افراد نیازمند، نقش مهمی ایفا کنند.

عبدالهی در آخر با اشاره به وجود ظرفیتها و زیرساختهای مناسب در بخش تعاون جهت توزیع اقلام و کالاهای اساسی ابراز امیدواری کرد: مشکلات شبکه توزیع خصوصاً در زمینه کالاهای اساسی با بهره مندی و استفاده از ظرفیتهای بخش تعاون برطرف شود.





منبع:

1399/12/26
20:23:33
0.0 / 5
565
تگهای خبر: تخصص , تولید , جامعه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پلات