از سوی سازمان هواپیمایی؛

گزارش نهایی سانحه هواپیمای اوكراینی منتشر شد بعلاوه متن كامل

گزارش نهایی سانحه هواپیمای اوكراینی منتشر شد بعلاوه متن كامل

سازمان هواپیمایی کشوری گزارش نهایی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را منتشر نمود.به گزارش پلات به نقل از مهر، سازمان هواپیمایی کشوری گزارش نهایی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با شماره پرواز ۷۵۲ که در ۱۸ دی ۹۸ دقایقی بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی (ره) در اطراف رباط کریم سقوط کرد را دقایقی پیش منتشر نمود.
بر اساس این گزارش که بر مبنای انکس ۱۳ کنوانسیون شیکاگو تهیه شده و ترجمه هایی از آن در اختیار کشورهای ذی مدخل وهمچنین سازمان جهانی هوانوردی (ایکائو) قرار گرفته است، پرواز PS ۷۵۲ فرودگاه امام را به سمت کی یف ترک کرده بود اندکی بعد از برخاست از فرودگاه گرفتار سانحه شد و ۱۷۶ سرنشین این هواپیما جان خویش را از دست دادند.
سازمان هواپیمایی کشوری درباره دلیل سانحه آورده است که این هواپیما در اثر اشتباه اپراتور سامانه دفاع هوایی مستقر در اطراف تهران بعنوان هدف متخاصم شناسایی و دو موشک به سمت آن شلیک شده است.
انفجار موشک در نزدیکی هواپیما، عامل سقوط آن بوده و همه ۱۷۶ سرنشین بوئینگ ۷۳۷ اکراین اینترنشنال جان خویش را از دست دادند.
هواپیمای مذکور دارای صلاحیت پروازی تشخیص داده شد و در زمان سانحه تحت کنترل ترافیک مراقبت پرواز ایران قرار داشته است.
بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی، نیروهای پدافند هوایی کشورمان در زمان سانحه در «سطح مراقبت بالاتر از معمول» قرار داشته اند.
در این سانحه تداخل یک فعالیت دفاعی با عملیات هوانوردی غیرنظامی، منجر به رویداد شده و هر سه بخش نظامی، غیرنظامی و تعاملات بین آنها در سانحه سقوط بوئینگ ۷۳۷ مورد بررسی قرار گرفته است.
در این گزارش ضمن اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص رسیدگی سانحه مذکور از جانب سازمان قضائی نیروهای مسلح آمده است: گروه بررسی سانحه بعد از نتایج شبیه سازی شده، و استقرار سامانه های پدافندی در موقعیت های مشابه، اطلاعات لازم را برای تحقیقات قضائی به سازمان قضائی نیروهای مسلح عرضه کرده است.
سازمان هواپیمایی کشوری می افزاید: برخی تحلیل ها، گروه بررسی سانحه احتمالات زیر را مطرح کردند:
انفجار در هواپیما در اثر مسائل فنی
انفجار در هواپیما در اثر وجود کالای خطرناک در داخل هواپیما
انفجار در اثر مداخله غیرمجاز از داخل هواپیما
هدف قرار گرفتن هواپیما با اقدامات تروریستی
هدف قرار گرفتن هواپیما در اثر اقدامات نظامی
به گفته سازمان هواپیمایی کشوری ۱۱ دیماه ۹۸ سه روز بعد از سانحه، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طی اطلاعیه ای اعلام نمود علت اشتباه انسانی و مبادرت به شلیک موشک به سمت بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی، این سانحه رخ داده است.
متن کامل گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری را از اینجا بخوانید.


منبع:

1399/12/29
13:12:30
0.0 / 5
573
تگهای خبر: فرودگاه , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پلات