رییس سازمان نظام مهندسی:

با زلزله ۶ و نیم ریشتری ۵۰۰ هزار خانه در تهران تخریب می شود

با زلزله ۶ و نیم ریشتری ۵۰۰ هزار خانه در تهران تخریب می شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه زلزله ۶.۵ ریشتری منجر به تخریب کامل ۵۰۰ هزار واحد مسکونی می شود اظهار داشت: مبحث ارتقای کیفیت سازه ها، افزایش دستمزد مهندسان و مبارزه با امضافروشی باید در دستور کار قرار گیرد.


احمد خرم در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در صورت وقوع زمین لرزه ۶.۵ ریشتری یا بالاتر در تهران ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب ۱۰۰ درصد می شود و بیشتر از ۱.۵ میلیون تلفات جانی خواهیم داشت. ازاین رو باید مبحث کیفیت سازه ها را جدی بگیریم و حتما از مجری ذی صلاح استفاده نماییم.
وی ادامه داد: از سوی دیگر باید با مسئله امضافروشی برخورد شود. تعداد کسانی که در سازمان نظام مهندسی مبادرت به امضافروشی و نظارتهای صوری می کنند حدود پنج درصد است. ما معتقدیم باید به شدت جلوی این کار گرفته شود. درصددیم از سال ۱۴۰۰ در یک برنامه دو ساله به شکل جدی با مبحث امضافروشی برخورد نماییم. از وزیر راه و شهرسازی می خواهیم پروانه اشتغال به کار کسانی که تخلف می کنند را باطل کند. هم اکنون مجازات خیلی سبک تر از تخلف است و این عدم تناسب سبب می شود تخلف روز به روز بیشتر شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه دستمزد خدمات مهندسی بسیار پایین است تصریح کرد: عمر مفید ساختمانها در ایران از حدود ۵۰ سال قبل ۲۵ سال بوده و تغییر نکرده است. علت این است که به خدمات مهندسی اهمیت نمی دهیم. تعرفه خدمات مهندسی ۰.۵ درصد هزینه ساخت است، آیا ارزش ندارد که ما برای ارتقای کیفیت، این رقم را به دو درصد برسانیم.
به قول خرم، تعرفه های کنونی برای ناظر صرف نمی نماید. ما احتیاج به اصلاح ساختار و اصلاح برخورد با متخلف داریم که بطور قطع اگر این دو اقدام صورت گیرد می توانیم عمر مفید ساختمان ها را به ۶۰ تا ۷۰ سال برسانیم.
وی ضمن اشاره به میانگین ۲۸ میلیون تومان قیمت مسکن در شهر تهران اظهار داشت: متوسط قیمت ساخت شش میلیون تومان و میانگین فروش بالای ۲۸ میلیون تومان است. ازاین رو سود اصلی به جیب سرمایه گذاران و واسطه های ملکی می رود و سهم مهندسان در این فرایند ناچیز است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه حداقل هزینه ساخت مسکن در روستاها متری ۳.۵ میلیون تومان است اظهار داشت: در ابلاغیه ای که به سازمان استانها اعلام کردیم کف هزینه را متری ۲.۳ میلیون تومان در نظر گرفتیم که نیم درصد به خدمات مهندسی اختصاص می یابد. در واقع سعی کردیم تا فشار اقتصادی به کارفرماها وارد نکنیم؛ این در شرایطی است که در دنیا دستمزد مهندسان بین پنج تا هشت درصد هزینه ساخت است.1400/01/05
00:52:15
5.0 / 5
637
تگهای خبر: خانه , خدمات , دستمزد , زلزله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پلات