گزارش پلات؛

پروژه خط آهن شلمچه-بصره 10ساله شد

پروژه خط آهن شلمچه-بصره 10ساله شد

پلات: در صورتیکه 10 سال از تفاهم ایران و عراق جهت راه اندازی خط آهن شلمچه-بصره می گذرد، هنوز مشخص نیست این خط آهن مقرر است چه زمانی به ثمر بنشیند.به گزارش پلات به نقل از مهر، توسعه ترانزیت ریلی با همسایگان یکی از اولویت های برنامه ششم توسعه است؛ در این میان خط آهن شلمچه-بصره به سبب روابط اقتصادی و فرهنگی ایران و عراق یکی از با اهمیت ترین خطوط ریلی بین المللی کشورمان شمرده می شود.
ده سال از نخستین تفاهم ریلی ایران و عراق گذشت
نخستین بار در دولت دهم در سال ۹۰ ایران و عراق برای راه اندازی این خط آهن، تفاهم نامه ای امضا کردند که اجرائی نشد؛ سپس در سال ۹۳ در زمان وزارت عباس آخوندی، بار دیگر تفاهم نامه راه اندازی راه آهن شلمچه-بصره میان تهران و بغداد به امضا رسید.
طبق این تفاهم نامه ها ایران متعهد به طراحی و ساخت یک پل بر روی اروند و طرف عراقی موظف به راه اندازی ۳۲ کیلومتر خط آهن از مرز شلمچه تا ایستگاه راه آهن بصره در خاک عراق شد.
همه ۳۲ کیلومتر مذکور در خاک عراق قرار دارد؛ ۹۰۰ متر نیز عرض رودخانه شط العرب (بهمنشیر) است که ایران قول ساخت پل بر روی آنرا داده است.
آخوندی کلنگ پروژه را فروردین ۹۴ در بصره زد
عباس آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی بار دیگر ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ در سفری که به بصره داشت همراه با استاندار بصره، راه اندازی این خط آهن را کلنگ زنی کردند. در این سفر قرار شد ایران بخش پل رودخانه اروند را راه اندازی کند و پروسه ریل گذاری در خاک عراق نیز از طرف خود عراقی ها و با سرمایه گذاری این کشور صورت گیرد.
اولین اختصاص بودجه به پروژه، در قانون بودجه ۹۵
در قانون بودجه سال ۹۵ به مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان برای راه اندازی پل این خط آهن بر روی رودخانه اروند بود؛ اما به سبب آنکه طرف عراقی به تعهد خود عمل نکرد، اجرای فاز عملیاتی ساخت این خط آهن ۳۲ کیلومتری متوقف ماند.
این اتفاق بار دیگر در بودجه های سنواتی رخ داد اما همچنان خبری از اجرای تعهد دولت عراق برای ساخت این پروژه نبود تا اینکه در زمان وزارت محمد اسلامی در راه و شهرسازی، شکل تفاهم نامه تغییر نمود و ایران پذیرفت کل ۳۲ کیلومتر را با هزینه خودش راه اندازی کرده و سپس از محل حق دسترسی به ریل، اصل و سود سرمایه را مستهلک کند.
بنیاد مستضعفان، سرمایه گذار پروژه شد
سرمایه گذار در این پروژه، بنیاد مستضعفان تعیین شد؛ این بنیاد بلافاصله مبادرت به تأسیس شرکت در عراق کرد تا این پروژه را به سرانجام برساند.
اما این دفعه عراقی ها مشکل انتقال زمین را مطرح و اعلام نمودند باید انتقال زمین به شرکت متعلق به بنیاد مستضعفان در هیئت دولت عراق تصویب شود اما هیئت دولت عراق این انتقال را تصویب نکرد.
سفر اسفند ماه وزیر راه به بغداد و دیدار با نخست وزیر عراق
آخرین کوشش برای جلب نظر دولت بغداد را محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در نیمه دوم اسفند ماه سال قبل به خرج داد؛ وی در سفری که ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ به بغداد و بصره داشت، علاوه بر دیدار با ناصر حسین بندر، وزیر حمل و نقل جمهوری عراق، توانست با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور هم ملاقات کرده و رایزنی ها درباب این خط آهن را تقویت کند.
اهمیت خط آهن شلمچه-بصره از آن جهت است که خط آهن عراق از بصره تا کربلا متصل بوده و می تواند بعنوان خط مسافرت ریلی زوار ایرانی مورد استقبال قرار گیرد و هم اینکه از سمت شرق عراق به اردن و شمال شرق به سوریه متصل است و می تواند زمینه دسترسی ایران به بازارهای سوریه را هم فراهم آورد.
خطیبی: تازه ترین تفاهم نامه خط آهن شلمچه-بصره را وزرای راه ایران و نقل عراق، اسفند ماه امضا کردند
در همین خصوص عباس خطیبی معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تأثیر سفر اخیر وزیر راه به بغداد برای نهایی کردن تفاهم نامه ساخت راه آهن شلمچه-بصره اظهار داشت: وزیر راه و شهرسازی از یک سال قبل تا کنون موضوع مذاکرات ایران و عراق درباب راه آهن شلمچه-بصره را به جد پیگیری می کند.
وی افزود: طی این یک سال با طرف عراقی دو دیدار یکی در بصره و در تهران با مدیرعامل راه آهن عراق داشتیم؛ در آخرین دیدارهایمان، با طرف عراقی به نتیجه رسیدیم که تفاهم نامه ای در بغداد درباره این خط آهن میان وزیر نقل عراق و وزیر راه و شهرسازی ایران منعقد شود.
خطیبی اظهار داشت: در مسافرت اسلامی به بغداد این تفاهم نامه به امضا رسید که طی آن قرار شد طرف عراقی ظرف حداکثر ۳ ماه هماهنگی های لازم برای ستاندن مجوز از هیئت دولت و شروع عملیات اجرائی پروژه در عراق را فراهم آورد.
تخصیص زمین از طرف عراق معطل مصوبه هیأت دولت
معاون شرکت ساخت درباره مشکل زمین پروژه تصریح کرد: تخصیص زمین از طرف عراقی ها به این پروژه منوط به موافقت هیئت دولت عراق است تا به وزارت نقل عراق اجازه انتقال زمین و عقد قرارداد مشارکتی داده شود.


منبع:

1400/01/28
10:55:50
5.0 / 5
359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پلات