در گفت وگو با پلات مطرح شد

برگزاری نمایشگاه بهترین فرصت عرضه فرش دستباف ایرانی

برگزاری نمایشگاه بهترین فرصت عرضه فرش دستباف ایرانی

به گزارش پلات مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه فرش می گوید: زمانی بزرگترین تولیدکننده ابریشم بودیم و صادر می کردیم ولی امروز به وارد کننده آن تبدیل گشته ایم، وقتی مواد اولیه گران می شود روی قیمت تمام شده تولید فرش هم اثر می گذارد.عبداله بهرامی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه فرش اظهار نمود: در صورتیکه زمانی بزرگترین تولیدکننده ابریشم بودیم و صادرات می کردیم حالا به بزرگترین واردکننده ابریشم جهان تبدیل گشته ایم. در بحث نوغانداری و افزایش تولید پیله ابریشم کار به کندی پیش می رود و در حوزه فناوری فرش هم اقدامات خوبی شکل نگرفته است.

وی اضافه کرد: متاسفانه مواد اولیه فرش خیلی گران شده به نحوی که تنها ۴۰۰ گرم پشم خوب یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد و همین مورد باعث شده تا قیمت تمام شده تولید هم بالا برود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف طی سال قبل موضوع تحریم ها و مصوبه تعهد ارزی از یک طرف و گرانی مواد اولیه، نبود بیمه، کرونا و عدم برگزاری نمایشگاهها از جانب دیگر لطمه شدیدی به صنعت فرش دستباف زده و سبب شده تا خیلی از بافندگان از این بخش بیرون بروند چون وقتی صادرات فرش نباشد تولید آن هم دیگر معنا ندارد.

بهرامی در ادامه آمار بیمه شدگان فرش دستباف در کل کشور را ۲۴۰ هزار نفر بیمه شده ذکر کرد و با اشاره به بحث بیمه قالیبافان و بافندگان فرش اظهار داشت: سال قبل بحث بیمه روستاییان و عشایر عنوان شد که برخی از قالیبافان از آن بهره مند شدند. البته بیمه تامین اجتماعی با بیمه روستاییان و عشایر فرق دارد از این جهت که در بیمه روستاییان حداقل پرداختی برای زمان بازنشستگی بسیار پایین است و دفترچه خدمات درمانی ندارد ولی بیمه تامین اجتماعی بمراتب بهتر است و مبلغ بالایی هم به نسبت باید پرداخت گردد به نحوی که برای یکسال بیمه بافنده باید ۸۶۰ هزار تومان بپردازد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف در آخر با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی فرش دستباف اظهار داشت: برگزاری نمایشگاههای فرش در عرضه و فروش آن نقش به سزایی دارند چون تبلیغات گسترده ای برای آن صورت می گیرد و از کشورهای مختلف در نمایشگاه حضور می یابند و سفارش می دهند ولی متاسفانه سال قبل به سبب کرونا و عدم حضور تجار و بازرگانان خارجی نمایشگاه فرش دستباف برگزار نشد.

وی اضافه کرد: نمایشگاه بین المللی فرش دستباف بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف جهان در خاورمیانه به شمار می آید که متاسفانه امسال نیز از شیوع ویروس کرونا تاثیر پذیرفته و نظر مرکز ملی فرش این است که چون بودجه ای در اختیار ندارد تجار و بازرگانان خارجی به نمایشگاه دعوت نشوند که این مساله اساسا به فروش و عرضه نمایشگاهی فرش دستباف لطمه می زند در صورتیکه برگزاری آن فرصت مغتنمی برای عرضه و نمایش و فروش تولیدات فرش دستباف ایرانی است و امیدواریم که امسال به برگزاری آن کمک گردد.

منبع:

1400/02/03
14:00:52
5.0 / 5
317
تگهای خبر: تولید , جت , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پلات