وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد

تمایل ارمنستان برای حضور سرمایه گذاران ایرانی و آذربایجان شرقی در این كشور

تمایل ارمنستان برای حضور سرمایه گذاران ایرانی و آذربایجان شرقی در این كشور

به گزارش پلات آذربایجان شرقی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ارمنستان در حال بازسازی و گسترش زیرساخت حمل و نقلی و عمرانی است، اشاره کرد: مسئولان ارمنستان علاقمند هستند که شرکت های ایرانی و آذربایجان شرقی در آنجا نقش ایفا کنند.


محمد اسلامی عصر امروز سه شنبه پس از بازگشت از کشور ارمنستان، در حاشیه ی بازدید از پایانه ی مرزی نوردوز آذربایجان شرقی در ارتباط با دستاوردهای سفر به ارمنستان اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای به همکاری و تبادلات با کشورهای همسایه قائل است و ارمنستان نیز همیشه با جمهوری اسلامی ایران رابطه ای پایدار داشته و در وضعیت مختلف با اعتماد و اعتقاد خاصی با ما در ارتباط بوده است.
وی افزود: در این سفر کوشیدیم سرفصل هایی را که می تواند شرایط و ظرفیت های همکاری بین دو کشور را افزایش دهد، فراهم نماییم و یکی از موضوعات هدف گذاری برای رساندن میزان تراز مبادلات تجاری بین دو کشور به یک میلیارد دلار بود که در این خصوص مذاکرات خوبی انجام و سه سند نیز به امضا رسید.
وی با اشاره به اینکه ارمنستان در حال بازسازی و گسترش زیرساخت حمل و نقلی و عمرانی است، تصریح کرد: مسئولان ارمنستان علاقمند هستند که شرکت های ایرانی در آنجا نقش ایفا کنند.
وزیر راه و شهرسازی به تشکیل کمیته ی مشارکتی ما بین دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از سرفصل ها این شد که در قالب این کمیته ی مشارکتی، صادرات خدمات فنی مهندسی، سرمایه گذاری مشترک برای ساخت جاده، اتوبان و راه آهن، راه اندازی پل و تونل و ایجاد مراکز لجستیکی که همه ی این موارد می تواند در گسترش ترانزیت و تبادل موثر باشد.
وی افزود: به زودی در همین راستا هیأتی از ارمنستان برای بازدید و گفت و گو به جمهوری اسلامی ایران سفر خواهند کرد و ما نیز شرکت های معتبر ایرانی را به آنها متصل خواهیم کرد.
اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کاهش عوارض متقابل دو کشور نیز اشاره نمود و اضافه کرد: برای آسان تر کردن رفت و آمد ماشین های دو کشور و استفاده ی رانندگان از جاده و مسیر ایران و ارمنستان، تفاهم نامه ای را جهت تعیین نرخ حداقلی امضا خواهیم کرد.
وی در ارتباط با بحث راه آهن و قطار «تبریز-جلفا» نیز اظهار داشت: باتوجه به تفاهم نامه سه جانبه ای که پس از وقایع اخیر ما بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان امضا شده است، درباب فعال کردن قطار «تبریز - جلفا - نخجوان» و از آنجا به «ایروان - تفلیس» گفت وگوهایی انجام شد که این مساله می تواند تاثیر بسیار زیادی در آذربایجان شرقی و جلفا داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود ارمنستان را یک عضو موثر کشورهای اوراسیا برشمرد و اظهار نمود: با عنایت به این که ارمنستان برای تعداد بی شماری از اقلام دارای تعرفه ترجیحی با اروپا است، پس این کشور می تواند دروازه ی ورودی بزرگی به حوزه تجاری باشد و بازرگانان ما می توانند از این فرصت استفاده کنند.
وی، از تقاضای سرمایه گذاران ارمنستان برای سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی آگاهی داد و اضافه کرد: در این خصوص با استاندار سیونیک دیداری داشتیم و تقاضاهایی را برای سرمایه گذاری دریافت کردیم که باید گفت وگویی دقیق با استاندار آذربایجان شرقی انجام دهیم تا از این فرصت بکر و بی نظیر برای ارتقا سطح تولید و افزایش درآمد سالانه استفاده نماییم.
اسلامی درباب آخرین وضعیت جاده نوار مرزی جلفا که به عنوان شاه راه اصلی به کشور های اوراسیا به حساب می آید، اظهار داشت: من واقعا متاسفم که یک نماینده ی مجلس به این پروژه لطمه زده و مزاحمت به وجود آورده است و اصلا نمی دانم مدلول این تداخل قوا چیست و به لحاظ قانون اساسی نیز در این خصوص توجیه نیستم.
او در آخر اشاره کرد: ما تمامی مسیر های جاده ها را برمبنای مطالعات کارشناسی تعیین می نماییم و آنچه که تعیین کننده است، بررسی های فنی و مهندسی است که با جمعی جهات تصمیم گیری می شود و خوشبختانه مجموعه ی مس سونگون مشارکت خوبی داشته و با جذب مشارکت این مجموعه، میزان باقی مانده از این پروژه را که جزو پروژه های دارای اولویت یک است، تکمیل خواهیم کرد.
معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور نیز طی سخنانی اظهار داشت: در جریان این سفر درباب بحث مسیر ترانزیتی کریدور شمال-جنوب و استفاده از این ظرفیت بسیار بالا و همین طور حذف عوارض گمرکی در داخل دو کشور مذاکراتی انجام شد که موجب افزایش ترانزیت در کریدور خلیج فارس - دریای سیاه خواهد شد.
داریوش امانی افزود: موضوع بعدی بحث صدور دانش فنی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان بود تا بتوانند از تجربیت سازمان استفاه درباب پایانه های مرزی، افزایس ترانزیت و... استفاده کنند و بسیار مشتاق بودند که شرکت های ایرانی در ارمنستان سرمایه گذاری کنند.
وی درباب رعایت استاندارد در ناوگان حمل و نقل دو کشور نیز اظهار نمود: در صورت استفاده از ظرفیت ترانزیتی دو کشور باید استاندارد های کنوانسیون تیر رعایت شود و در تفاهم نامه ای که با ارمنستان داشتیم نیز قید کردیم که اگر قرار باشد ناوگان ارمنستان تا عمق خاک جمهوری اسلامی بیایند، حتما باید استاندارد های روز دنیا را داشته باشتد.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، اسلامی به همراه معاونین خود پس از بازدید از پایانه ی مرزی نوردوز و برخی از محورهای مواصلاتی آذربایجان شرقی، با بدرقه ی مدیران کل اداره های کل راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، تبریز را به سمت تهران ترک کرد.
منبع:

1400/03/05
11:32:54
5.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پلات