در گفت وگو با پلات مطرح شد

حقوقی كه می دهیم سربار تولید نیست

حقوقی كه می دهیم سربار تولید نیست

به گزارش پلات یک فعال حوزه کار با این اعتقاد که تنها 10 درصد قیمت تمام شده تولید، حقوق و دستمزد است، اظهار داشت: برای آنکه هزینه های تولید کم شود اول باید نظارت صورت گیرد و بعد توقعات پایین بیاید در غیر این صورت نمی توانیم تولید موفقی داشته باشیم.عبداله مختاری در گفت و گو با ایسنا، درباره راهکارهای تقویت تولید داخل اظهار نمود: تولید داخلی زمانی رونق پیدا می کند که ارزش گذاری اجتماعی صورت گیرد و جلوی قاچاق گرفته شود، نه این که فقط در شعار باشد. اشتغال و تولید دو مقوله به هم گره خورده است، اگر تولید نباشد کارگر امنیت شغلی ندارد. ما در تولید باید به کیفیت دقت کنیم و به کمیت نگاه نکنیم.

وی اضافه کرد: اگر در داخل کشورمان طوری پیش رفتیم که همین که بازار را به نفع خودمان می بینیم دلسوزی اجتماعی ما از بین برود و منفعت شخصی بر آن چیره شود، در آن صورت تولید موفق نخواهد بود. تولید داخلی زمانی موفق می شود که تولیدکننده ارزش گذاری اجتماعی داشته باشد و حقوق مصرف کننده را درنظر بگیرد و سو استفاده یکجانبه و یکطرفه را کنار بگذارد.

این فعال حوزه کار، با اهمیت ترین مانع پیش روی تولید را قاچاق و قوانین دست و پاگیر دانست و افزود: قاچاق پرنده ای نیست که از مرز پرواز کند و این طرف بیاید. معادن ما خام فروشی می شوند و خیلی ها می گویند مخالف خام فروشی هستیم. مگر کانتینرها را منِ نوعی داخل بازار می آورم و می شود کسی نداند؟ این موارد در رسانه ها نشان داده می شود و ما از خودمان نمی گوییم.

مختاری افزود: آیا کارگر با این حقوق که اعلام می شود می تواند زندگی کند؟ ما اینها را در نظر نمی گیریم بعد می خواهیم نشاط اجتماعی باشد. این حقوقی که می دهیم به هیچ وجه سربار تولید نیست و ۱۰ درصد هزینه قیمت تمام شده تولید، حقوق و دستمزد است و مابقی عوارض و مالیات و پول برق و گاز است که دولت می تواند آنها را به شکل یارانه ای در اختیار تولیدکنندگان قرار بدهد تا فشار بر گرده کار و تولید وارد نشود.

وی درباره بالا بودن هزینه تمام شده کالا در کشور و حاشیه سود تولیدکنندگان نیز اظهار نمود: برای آنکه هزینه تولید کم شود، اول باید نظارت صورت گیرد و دوم توقعات را پایین بیاوریم. هر تولیدکننده ای که به هر نحو دنبال درآمد و کسب وکار است و به نیروی کار و نشاط اجتماعی اهمیت نمی دهد، نمی تواند تولید موفقی داشته باشد.

مختاری با اشاره به رواج منفعت گرایی فردی اشاره کرد: در زمان های قدیم اگر کسی حجره داشت، افتخارش این بود که به چهار خانواده نان می رساند، نمی گفت از قبال این کار چقدر سود می برم. ولی امروز می گویند من در این کار سودی نمی برم، در صورتیکه در تولید باید منفعت هر دو گروه کارگر و کارفرما را بسنجیم.

منبع:

1400/03/15
12:51:40
5.0 / 5
350
تگهای خبر: تولید , جت , دستمزد , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پلات