پاسخی به حواشی بیمه راهنمایان گردشگری

پاسخی به حواشی بیمه راهنمایان گردشگری

به گزارش پلات معاون گردشگری اظهار داشت: اسامی دوهزار راهنمای گردشگری واجد شرایط بیمه به سازمان تامین اجتماعی تحویل داده شده و مقرر است به زودی به جریان افتد و با حواشی دیگر هم کاری نداریم.


به دنبال اعتراض جامعه راهنمایان ایرانگردی در رابطه با به انحصار کشیدن مصوبه مجلس درباره بیمه راهنمایان توسط دیگر تشکل های خصوصی راهنمایان گردشگری، ولی تیموری در گفت و گو با ایسنا اشاره کرد: طبق مصوبه مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طبق مصوبه مجلس، متولی و کارفرمای بیمه راهنمایان گردشگری شمرده می شود و ۲۰ درصد حق بیمه را پرداخت می کند. با وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی هم صحبت شده که کار با محوریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت گیرد و اجازه نمی دهیم به حاشیه کشیده نشود.
او اضافه کرد: فاکتورهای بیمه با حضور دو تشکل خصوصی گردشگری تهیه شده و نمایندگان هر دو گروه در جلسات مربوطه حضور داشتند. اسامی دوهزار راهنمای گردشگری نیز برمبنای همین شاخص ها از طرف اداره های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استانها تهیه شده که هفته گذشته نیز به سازمان تامین اجتماعی داده شد و به زودی بیمه آنها به جریان می افتد.
معاون گردشگری اضافه کرد: قسمتی از بودجه بیمه در سال ۹۹ به صندوق سازمان تامین اجتماعی واریز شده و مقرر است قسمتی از بودجه بیمه در سال ۱۴۰۰ هم دریافت شود تا وقفه ای در کار بیمه راهنمایان ایجاد نشود.
او درباره اعتراض ها نسبت به توافق انجمن های صنفی با سازمان تامین اجتماعی و محرومیت اعضای دیگر تشکل خصوصی و راهنمایان مستقل از بیمه، اشاره کرد: با وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی صحبت شده که کار با محوریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت گیرد و وارد حاشیه های دیگر هم نمی شویم.
علی صدرنیا ـ رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی ـ در تماس با ایسنا اظهار داشت: با وجود آن که مصوبه مجلس مشخص کرده بود در سال ۹۹ دوهزار نفر بیمه شوند و قرار بود اسامی آنها از طرف معاونت گردشگری تهیه و به سازمان تامین اجتماعی اعلام گردد و بیمه برمبنای آن لیست در تیرماه اعمال شود، ولی متاسفانه انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری در بعضی استانها در توافق با سازمان تامین اجتماعی، اعضای خودرا برای بیمه معرفی کرده اند. وزارت کار نیز از این مساله ابراز بی اطلاعی کرده و معاونت گردشگری هم بعنوان متولی و کارفرمای بیمه راهنمایان در پاسخ به پیگیری ها منکر چنین جریانی شده، این درحالی است که بودجه بیمه به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده و امکان بیمه شدن آن افراد وجود دارد.
او اظهار داشت: باتوجه به بیکاری تعداد زیادی از راهنمایان گردشگری در دو سال گذشته، بیمه تنها حمایتی بود که می توانست صورت گیرد و نباید به انحصار کشیده شود.
مجلس شورای اسلامی اواخر سال ۹۸ به لایحه بیمه راهنمایان گردشگری رأی مثبت داد، هرچند فقط با پرداخت ۲۰ درصد حق بیمه کارفرمایی دوهزار نفر از راهنمایان توسط دولت موافقت نمود. طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعداد راهنمایان گردشگری به بالای ۱۴ هزار نفر رسیده است.
طبق شاخص هایی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بیمه این گروه از فعالان گردشگری تعیین کرده راهنمایانی با «سه سال» سابقه فعالیت مستمر و فعال، بدون سابقه بیمه اجباری، با حداقل ۲۵ سال و حداکثر ۵۰ سال سن، در اولویت بیمه قرار دارند. علاوه بر این راهنمایان بین المللی یعنی ورودی کارها و پس از آنها راهنمایان داخلی، در اولویت انتخاب برای بیمه قرار دارند. همین طور کارت راهنمای گردشگری در سه سال اخیر (۹۹-۱۳۹۷) باید تمدید شده و دارای اعتبار باشد و راهنمایان گردشگری ساکن در استانهای محروم برای بیمه اجتماعی در اولویت قرار دارند.
منبع:

1400/03/26
22:47:51
5.0 / 5
379
تگهای خبر: جامعه , جت , كارفرما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات