عبور قطار از سه استان دیگر تا اختتام امسال

عبور قطار از سه استان دیگر تا اختتام امسال

پلات: اگر خطوط ریلی اولویت دار امسال که پیشرفت فیزیکی بالایی هم دارنند، به بهره برداری برسد می توان امیدوار بود که تا اختتام امسال سه مرکز استان دیگر به شبکه ریلی سراسری متصل شوند.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای انتشار یافته تا کنون و طی سالهای قبل افتتاح هزار و ۹۷ کیلومتر خط ریلی در مناطق مختلف کشور بوده که در این میان با اهمیت ترین مسیرهای ریلی، بگفته عباس خطیبی - معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور- راه آهن گرگان- اینچه برون، راه آهن تهران- همدان، راه آهن غرب کشور، راه آهن مراغه- ارومیه، راه آهن قزوین- رشت، راه آهن میانه- بستان آباد، راه آهن خواف- هرات بوده است.

وی در این زمینه معتقد می باشد که اگر روند شتابان توسعه راه آهن در کشور طی ۱۰ سال آینده نیز ادامه یابد، ایران به رتبه دوم منطقه از نظر چگالی خطوط شبکه ریلی به تناسب وسعت دست پیدا می کند.

خطیبی افزود: با بهره برداری از راه آهن یزد- اقلید، بستان آباد- خاوران، زاهدان- خاش، همدان- سنندج، رشت- کاسپین و میانه- اردبیل تا آخر سال جاری سه استان دیگر نیز به شبکه ریلی کشور متصل می شوند.

البته قبل از این نیز خیراله خادمی –معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور- در این زمینه به ایسنا گفته بود که سه مرکز استان امسال به شبکه ریلی متصل خواهند شد و در این راستا پروژه هایی تحت عنوان طرح های اولویت دار در دست اقدام قرار گرفته و به زودی به بهره برداری خواهند رسید.

وی با اعلان اینکه راه آهن یزد-اقلید، رشت-کاسپین-انزلی، راه آهن بستان آباد تبریز، راه آهن کردستان و راه آهن میانه اردبیل همچون طرح ها و پروژه های ریلی اولویت دار در سال ۱۴۰۰ هستند، اضافه کرد: راه آهن یزد-اقلید طولانی ترین خط ریلی به طول ۲۷۱ کیلومتر بوده است. این خط ریلی در حقیقت یک مسیر شرقی-غربی بوده و استان فارس را به یزد و نهایتا خراسان رضوی متصل می کنند. همین طور بخش زیادی از معادن را هم داده و جا به جا کننده حجم بالایی مسافر و بار در کشور خواهد بود.

با این وجود باید دید آیا خطوط ریلی اولویت دار امسال به بهره برداری خواهد رسید و سه استان دیگر به شبکه ریلی سراسری متصل خواهند شد یا آنکه مانند برخی پروژه های ریلی دیگر با تاخیر در بهره برداری و موکول شدن زمان افتتاح به ماه و سالی دیگر مواجه خواهیم شد.

منبع:

1400/04/02
19:02:56
5.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پلات