با اعلام مدیرعامل شركت عمران شهر جدید بهارستان؛

بهره برداری از متروی شهر جدید بهارستان به سال آینده موكول شد

بهره برداری از متروی شهر جدید بهارستان به سال آینده موكول شد

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان اظهار داشت: پروژه متروی اصفهان به این شهر جدید تا نیمه سال ۱۴۰۱ افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.به گزارش پلات به نقل از شرکت عمران شهرهای جدید، محمدرضا احمدی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان از انجام عملیات آزمایشی حرکت درزین بر روی بخشی از مسیر متروی اصفهان – بهارستان برای اولین بار اطلاع داد و اظهار داشت: خوشبختانه طی یک سال قبل بعد از انجام ۲ سفر از جانب رئیس سازمان برنامه ریزی و بودجه کشور به استان اصفهان موفق به دریافت ۲۰۰ میلیارد تومان از محل منابع دولتی به طرح متروی شهر جدید بهارستان شدیم که به دنبال آن ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر هم از محل منابع داخلی شرکت عمران شهرهای جدید به دستور آقای طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی به این پروژه اختصاص یافت.
احمدی تاکید کرد: بر اساس گزارش های موجود، پروژه خط مترو شهر جدید بهارستان طی ۹ سال ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته در حالیکه در طول یک سال قبل هم پیشرفت فیزیکی آن به میزان ۳۵ درصد اعلام شده است که رقم بسیار قابل ملاحظه ای به حساب می آید.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه این پروژه در مرحله زیرسازی دارای ۹۳ درصد، روسازی ۶۰ درصد و ایستگاه بهارستان ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی است اظهار داشت: بدون شک حرکت درزین بر روی ریل مستلزم پیش زمینه های فراوانی در حوزه فنی و اجرایی می باشد که خوشبختانه بعد از اتمام آن در این زمان موفق به انجام این تست شدیم.
به گفته وی هم اکنون تست مذکور به صورت روزانه انجام می شود و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا شهریورماه مسیر زیادی از این خط با درزین طی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بهارستان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه این پروژه تا نیمه سال ۱۴۰۱ افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید اظهار داشت: تست سرد این پروژه تا آخر سال جاری انجام و مترو سیستم آن بر روی مسیر ریلی قرار خواهد گرفت.
جزئیات متروی اصفهان به شهر جدید بهارستان
گفتنی است شهر جدید بهارستان با وسعتی برابر ۳ هزار هکتار و افق جمعیتی ۵۰۰ هزار نفر در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شهر اصفهان واقع شده و مطالعات توجیهی طرح قطار برقی آن در سال ۱۳۸۴ به تصویب شورایعالی ترافیک کشور رسیده است.
با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته این پروژه از ایستگاه «صفه» (امتداد خط یک متروی اصفهان) شروع و از کنار بزرگراه وحید دستجردی و خط راه آهن سیلو به سمت شهر جدید بهارستان طی مسیر می نماید.
طول این مسیر ۱۵ کیلومتر بوده که ۱۰.۵ کیلومتر آن به صورت گالری و ۴.۵ کیلومتر بر روی سطح زمین راه اندازی شده است. در طول مسیر ۲ ایستگاه در نظر گرفته شده که یکی برای سپاهان شهر و دیگری برای راه آهن تعبیه و انتهای آن هم در شهر جدید بهارستان به ایستگاه تبادلی با خط متروی بهارستان – مجلسی ختم می شود.
همچنین قطار حومه ای شهر جدید بهارستان علاوه بر جابه جایی مسافرین شهر جدید، قابلیت جذب مسافرین قطار اصفهان- تهران، مرکز تجاری سیتی سنتر (یکی از بزرگترین مراکز تجاری منطقه) و سپاهان شهر با جمعیت کنونی ۷۰ هزار نفر را خواهد داشت که تاثیر به سزایی در کاهش ترافیک بزرگراه وحید دستجردی را دارد.
از دیگر مزایای این طرح عمرانی میتوان به افزایش سطح سرویس، کاهش احساس مهاجرت از سکونتگاه های اطراف به مراکز شهرهای بزرگ به علت تأمین دسترسی آسان، سریع و ارزان و پاک، افزایش جذابیت سکونت در شهر جدید و رونق اقتصادی آن، پرهیز از راه اندازی جاده های جدید و تقبل هزینه های نگهداری و حتی کاهش بیمارهای عصبی و بیمارهای ناشی از ترافیک و آلودگی هوا اشاره نمود که بدون شک تاثیر بسزایی در ارتقای رفاه حال شهروندان این منطقه خواهد داشت.

1400/04/03
15:01:32
5.0 / 5
267
تگهای خبر: پروژه , راه آهن , سرویس , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
پلات