ضوابط بلندمرتبه سازی و عدم تخریب باغ های شهری را تصویب كردیم

ضوابط بلندمرتبه سازی و عدم تخریب باغ های شهری را تصویب كردیم

پلات: دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری از تصویب ضوابط بلندمرتبه سازی و عدم تخریب باغات برای ساخت و ساز مسکونی در این شورا آگاهی داد.به گزارش پلات به نقل از مهر، فرزانه صادق مالواجرد در آئین افتتاح پروژه های ملی وزارت راه و شهرسازی با اعلان اینکه معاونت معماری و شهرسازی این وزارتخانه نحوه استفاده از سرزمین را بررسی و در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب می کند، اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین اسنادی که در این شورا به تصویب رسید، سند توسعه سواحل مکران در خصوص جمعیت پذیری و نحوه چگونگی سکونت در این منطقه بود که به مدلول برنامه ریزی پیش از اقدام است.
وی توجه ویژه شورای عالی شهرسازی و معماری به هویت شهری را تصریح کرد و اضافه کرد: تصویب طرح جامع پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) که هم احترام به حقوق زائر و هم توجه به ساکنان این بافت است از دیگر اقدامات مهم این شورا بشمار می رود.
معاون وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از ماموریت های این معاونت و شورای عالی شهرسازی را تهیه طرح های جامع و تفصیلی شهرها دانست و اظهار داشت: طرح های جامع شهری زیست پذیری و سقف جمعیتی شهرها را تنظیم می کند از همین رو طرح جامع ۴۵۰ شهر را بررسی و تصویب کردیم که ۳۰۰ شهر آن بالای ۲۵ هزار نفر است.
وی به مکان یابی شهرها و شهرک های جدید در شورای عالی شهرسازی اشاره نمود و اضافه کرد: در خیلی از کلانشهرها و حتی سایر شهرها محدودیت زمین داریم، پس محدوده هفت شهر جدید در شورای عالی شهرسازی اصلاح و ساخت ۱۳ شهر جدید نیز مکان یابی شد.
صادق مالواجرد درباب تسهیل شهرک سازی در شورای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: مصوب کردیم تا انواع شهرک ها و نه فقط شهرک های مسکونی راه اندازی شوند که ساخت ۳۰ شهرک و مکان یابی آنها در دستور کار این شورا قرار دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی به تامین اراضی طرح اقدام ملی مسکن اشاره نمود و اضافه کرد: تمام تامین اراضی که برای این طرح لازم بود با افزایش محدوده شهرها در شورای عالی شهرسازی انجام شد. همین طور تمام اشکالات افزایش محدوده ها شامل عدم توسعه شهر بر روی پهنه های کشاورزی و باغی یا پهنه های زلزله خیز و نیز راه اندازی مسکن در مناطق دارای خدمات زیربنایی و روبنایی هفتگانه لحاظ و برطرف شده است.
وی با تاکید بر اهمیت دادن به معماری ایرانی-اسلامی در چهار سال دولت دوازدهم اظهار داشت: نهادسازی کردیم که اگر مسکنی ایجاد می شود حتما در کمیته معماری ذیل شورای عالی شهرسازی و معماری بررسی شده و معماری درخور برای آن در نظر گرفته شود.
صادق مالواجرد در پاسخ به پرسش رییس جمهور درباره اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری از طرف شهرداری ها متذکر شد: این که این مصوبات چقدر اجرا می شود را نمی توانیم با عدد و رقم بگوییم ولی طرح های جامع در شهرداری ها ملاک عمل است اما سامانه ای راه اندازی کرده ایم که اگر طرح های جامع در کمیسیون های ماده پنج شهرها تغییر نمود، این تغییرات زاویه چندانی با مصوبه اصلی نداشته باشد؛ همین طور همه مصوبات کمیسیون های ماده پنج شهرداری ها در یکی از کمیته های شورای عالی شهرسازی بررسی می شود.
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد: برای شهرداری تهران جهت حفظ کریدورهای بصری و خط آسمان ضوابطی تنظیم کردیم که شهرداری برمبنای آن عمل می کند. مثلاً این که نباید در کوچه ۶ متری برج ۲۰ طبقه ساخته شود یا این که باغات تهران برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی تخریب شوند که این دو مورد در این دوره از شورای عالی شهرسازی به تصویب رسید.


منبع:

1400/04/22
10:17:50
5.0 / 5
146
تگهای خبر: پروژه , خانه , خدمات , زلزله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پلات