معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

افتتاح 321 كیلومتر بزرگراه در 17 استان

افتتاح 321 كیلومتر بزرگراه در 17 استان

به گزارش پلات معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و گسترش زیرساخت های حمل و نقل کشور از افتتاح 321 کیلومتر بزرگراه در 17 استان کشور آگاهی داد و اظهار داشت: طول بزرگراه های کشور در هشت سال قبل و در دولت تدبیر و امید 1.6 برابر بیشتر شد.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، خیراله خادمی در مراسم افتتاح سراسری طرح های جاده ای و دریانوردی وزارت راه و شهرسازی که با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی انجام شد، با اشاره به این که امروز در ۱۷ استان مراسم افتتاحیه بزرگراه در حال انجام می باشد، اظهار نمود: هم اکنون کارآمدترین و موثرترین شبکه حمل و نقل کشور، شبکه جاده ای است و حدود ۹۰ درصد از جابجایی بار و مسافر کشور در این شبکه انجام می شود.

وی افزود: با وجود ضرورتی که برای انتقال جابه جایی بار و مسافر از مد جاده ای به مد حمل و نقل ریلی وجود دارد، اما هم اکنون باتوجه به میزان استفاده از جاده ها، نگهداشت، توسعه و ایمنی شبکه گسترده بزرگراهی و جاده ای کشور یک ضرورت است.

مدیرعامل شرکت ساخت و گسترش زیرساخت های حمل و نقل کشور با اشاره به گستردگی شبکه حمل و نقل زمینی در کشور اظهار داشت: هم اکنون در این شبکه گسترده حدود ۲۲۰ هزار کیلومتر جاده وجود دارد که حدود ۳۵ هزار کیلومتر از آن شریانی است و ۲۵ هزار کیلومتر از این ۳۵ هزار کیلومتر ترانزیتی است. ۷۵ درصد از جابجایی بار کشور در این مسیرها انجام می شود. اولویت ما این است که این ۳۵ هزار کیلومتر را بوسیله راه اندازی باند دوم به بزرگراه یا آزادراه تبدیل نماییم.

وی اضافه کرد: طول شبکه بزرگراهی کشور اکنون نزدیک به حدود ۲۰ هزار کیلومتر است و ۶ هزار کیلومتر بزرگ راه نیز درحال راه اندازی قرار دارد. با احتساب ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر آزادراه موجود در کشور، نیاز است حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر دیگر بزرگراه راه اندازی شود. با راندمان فعلی که راه اندازی حدود ۷۵۰ تا هزار کیلومتر بزرگراه در سال است، ۱۲ تا ۱۳ سال طول می کشد که شبکه شریانی کشور به بزرگراه تبدیل گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: از سال ۹۲ تا کنون طول شبکه بزرگراهی از ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتربه حدود ۲۰ هزار کیلومتر رسیده است که رشد حدود ۱.۶ برابری را نمایان می کند و نشان از توجه به توسعه این شبکه در دولت دارد.

مدیر عامل شرکت ساخت و گسترش زیرساخت های حمل و نقل کشور خطاب به روحانی اظهار داشت: امروز با دستور جنابعالی در این مراسم از ۳۲۱ کیلومتر مسیر بزرگراه در قالب ۲۶ پروژه در ۱۷ استان با ارزش به روز شده ۳ هزار میلیارد تومان بهره برداری می شود که بیشترین طول افتتاح در استان و سیستان و بلوچستان با طول ۴۳ کیلومتر قرار دارد.

وی افزود: استان هایی که امروز در آنها بزرگراه مورد بهره برداری قرار می گیرد شامل آذربایجان غربی، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان های جنوبی، شمالی و رضوی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، گلستان گیلان. لرستان، مرکزی، هرمزگان و یزد می شود.

خادمی در این مراسم در استان مرکزی و در بزرگراه غربی شهر صنعتی ساوه که در راه کریدور مرکزی شمال به جنوب کشور قرار دارد، مستقر بود.

منبع:

1400/04/25
23:58:32
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پلات