فتاح خبر داد؛

جابجایی ۲ میلیون تن كالا بین ایران و روسیه در كریدور شمال-جنوب

جابجایی ۲ میلیون تن كالا بین ایران و روسیه در كریدور شمال-جنوب

به گزارش پلات رئیس بنیاد مستضعفان از توافق با روسیه برای توسعه همکاری ها در زمینه های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل ۲ میلیون تن کالا در کریدور شمال به جنوب در گام نخست این توافق اطلاع داد.به گزارش پلات به نقل از صدا و سیما، سید پرویز فتاح در حاشیه دیدار هیئتی از استان آستاراخان روسیه و سفیر فدراسیون روسیه در ایران و استاندار این استان با وی، ضمن اشاره به دستاوردهای مذاکرات انجام شده میان بنیاد مستضعفان و هیئت روسی اظهار داشت: این توافقات، ارزآوری خوبی برای کشور خواهد داشت و روسیه هم از این تعاملات سود خواهد برد.
وی اضافه کرد: ماه های گذشته مذاکراتی میان بنیاد مستضعفان و مسؤلان آستاراخان روسیه انجام شد که بعد از انجام مذاکرات، هیئتی از این استان به دعوت بنیاد مستضعفان با حضور استاندار آستاراخان به تهران سفر کردند.
رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه در این سفر مذاکرات نهایی برای امضای تفاهمنامه ای میان بنیاد مستضعفان و هیئت اعزامی از روسیه انجام شد و این تفاهمنامه میان مدیران بنیاد و مسؤلان بلندپایه آستاراخان به امضا رسید اظهار داشت: جلسات مذاکرات تا فردا در تهران ادامه و خوشبختانه تعاملات بسیار خوبی میان دو طرف وجود دارد.
وی افزود: در مذاکرات صورت گرفته مقرر شد تا پروتکلی همه جانبه میان بنیاد مستضعفان و مسؤلان آستاراخان تدوین شود و بعد از آن، پروتکل مذکور به امضای مقامات رسمی دو کشور برسد و با قید فوریت، مقدمات اجرای تعاملات میان بنیاد مستضعفان و مسؤلان این استان فراهم گردد.
فتاح با اشاره به اینکه این مذاکرات در قالب تعاملات رسمی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه انجام گرفته است اضافه کرد: با عنایت به ظرفیت های بسیار زیاد دو طرف، اراده دو طرف بر تقویت همکاری ها و تعاملات تجاری و اقتصادی می باشد و توسعه همکاری ها در بخش های مختلف همچون کریدور شمال به جنوب که به امضای سران دو کشور رسیده می تواند منافع طرف ها را تضمین کند.
رئیس بنیاد مستضعفان ضمن اشاره به ظرفیت منطقه آزاد لوتوس در آستاراخان روسیه برای حضور بیشتر ایران در این منطقه اظهار داشت: در این مذاکرات ظرفیت طرفین در حوزه های حمل و نقل، امکانات بندری و همینطور توانمندی ها در بخش های تجاری، کشاورزی و سایر بخش ها بررسی و قرار شد تا جلسه بعدی در استان گیلان و در شهر رشت برگزار گردد.
وی افزود: بنیاد مستضعفان در بندر شهید رجایی دارای امکانات بی نظیری در حوزه تخلیه و بارگیری است و با عنایت به حضورش در بندر چابهار و همینطور دارا بودن امکان کشتیرانی در دریای خزر و امکانات ریلی، توانمندی های خوبی در حوزه حمل و نقل کالا دارد.
به گفته فتاح، در این مذاکرات مقرر شد تا برای شروع تعاملات در حوزه حمل و نقل، ظرفیتی معادل نقل و انتقال ۲ میلیون تن کالا از شمال به جنوب و برعکس مورد استفاده قرار گیرد و این ظرفیت می تواند در گام های بعدی تا ۵ میلیون تن و بعد از آن تا ۲۰ میلیون تن توسعه یابد.
استاندار آستاراخان روسیه هم در حاشیه دیدارش با رئیس بنیاد مستضعفان از حضور ۱۵۰ شرکت با سرمایه ایرانی در آستاراخان اطلاع داد و اظهار داشت: دورنمای خوبی برای توسعه تعاملات با بنیاد مستضعفان وجود دارد.
ایگور بابوشکین استاندار آستاراخان ضمن تشکر از دعوت مسؤلان بنیاد مستضعفان برای حضور هیئت روسی در تهران و بررسی توسعه همکاریهای مشترک اظهار نمود: هم اکنون استان آستاراخان روسیه همکاریهای خوبی با شرکتهای تجاری و اقتصادی ایران دارد و الان شرکت هایی با سرمایه ایرانی در این استان مشغول به فعالیت هستند و علاوه بر این، اتاق بازرگانی ایران و همینطور یک بانک ایرانی هم در این استان فعالیت دارند.
استاندار آستاراخان روسیه افزود: مذاکرات در زمینه همکاریهای کشاورزی، صنایع تبدیلی و کشتی سازی و مواردی از این دست انجام شد و خوشبختانه دورنمای خوبی از توسعه تعاملات مشترک وجود دارد.
وی اظهار داشت: من بابت روحیه عملگرایانه رئیس بنیاد مستضعفان در مورد توسعه روابط مشترک و ایجاد کارگروهی میان دو طرف تشکر می کنم چونکه مقرر شد تا فاصله تصمیم گیری و عملیاتی کردن تصمیمات کوتاه باشد.

1400/04/29
22:49:01
5.0 / 5
223
تگهای خبر: بازرگانی , حمل و نقل , رجا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پلات