بهره برداری از طرح های ملی وزارت راه با دستور روحانی

بهره برداری از طرح های ملی وزارت راه با دستور روحانی

به گزارش پلات بهره برداری از طرح های ملی وزارت راه و شهرسازی با ارزش سرمایه گذاری ۱۰ هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان توسط رئیس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در هشتادوششمین برنامه افتتاح طرح های جهش تولید در دولت تدبیر و امید ۱۰ هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان طرح ریلی و آزادراهی در استانهای یزد، فارس، زنجان، قزوین، اصفهان، البرز و مازندران را بهره برداری نمود.
اولین طرح که با دستور رئیس جمهوری بهره برداری شد، عبور آزمایشی از «تونل البرز» بعنوان بزرگترین تونل جاده ای خاورمیانه به همراه راه های دسترسی به آن به طول ۹ کیلومتر است که در منطقه ۲ آزادراه تهران- شمال قرار دارد.
برپایه این طرح مقرر است این مسیر برای ایام پیک ترافیک یا زمان هایی که لزوم ایجاب می کند باز شود تا مردم بتوانند از این مسیر عبور کنند و گردنه سخت، برف گیر و حادثه خیز جاده موجود حذف شود. بدین ترتیب مسیرِ رفت از راه جاده دسترسی و داخل تونل البرز و مسیر برگشت هم از راه جاده قدیم و داخل تونل قدیم کندوان انجام می شود.
همینطور عملیات بهره برداری و افتتاح مسیر ریلی «یزد-اقلید» در حال انجام می باشد که راه آهن یزد-اقلید از ابرکوه می گذرد و امکان اتصال ریلی به یاسوج را هم در آینده فراهم می آورد. طول راه آهن یزد-اقلید ۲۷۰ کیلومتر است و از مزایای آن انتقال بار مراکز مهم صنعتی، معدنی، کشاورزی و جمعیتی حوزه نفوذ طرح در شبکه سراسری راه آهن و انتقال مسافر است.
دولت در کوشش برای تکمیل حلقه مفقوده محور ترانزیت ریلی شمال شرق-جنوب غرب و هم جنوب شرق - جنوب غرب کشور، این خط آهن را ساخت و الان درحال بهره برداری است.
در سال اول بهره برداری از این مسیر ریلی، میزان ترافیک این خط ریلی ۴ میلیون تن بار و یک میلیون نفر مسافر خواهد بود و در سال بیستم بهره برداری این رقم به ۷ میلیون تن بار و ۳ میلیون نفر مسافر می رسد.
عملیات ریل گذاری مسیر راه آهن خاش - زاهدان بعنوان بخشی از راه آهن چابهار - زاهدان و مسیر ریلی بستان آباد به ایستگاه خاوران در تبریز هم توسط رئیس جمهوری بهره برداری شد.
۲ پروژه «خط دوم ریلی قزوین - زنجان» به طول ۱۸۲ کیلومتر و بخش باقی مانده از «خط دوم راه آهن بافق به زرین دشت اصفهان» هم به طول ۱۰۶ کیلومتر از پروژهای آماده افتتاح است. افزایش ظرفیت خطوط قدیمی مهترین دلیل افتتاح خط دوم این مسیرهای ریلی است.
منبع:

1400/05/08
12:19:17
5.0 / 5
243
تگهای خبر: پروژه , تولید , جت , راه آهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات