رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی:

استفاده از آب شرب در تولید مصالح ساختمانی ممنوع شود

استفاده از آب شرب در تولید مصالح ساختمانی ممنوع شود

پلات: رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن تاکید بر اصلاح مدیریت برداشت از آب های زیرزمینی از مطالعات آن مرکز درباب مصرف بهینه آب در تولید مصالح ساختمانی آگاهی داد.به گزارش خبرگزار ی مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی زاده درباب مسأله کمبود آب و ضرورت تغییر در الگوهای استفاده از آب در ساخت و ساز و همین طور شهرسازی با یادآوری این مطلب که برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی دلیل عمده فرونشست و مخاطرات در رابطه با آنست که آینده شهرها و حیات آنها را تحت تأثیر قرار داده، اظهار داشت: مدت هاست که تأثیر فرونشست بر روی زیرساخت ها شامل پل ها، خطوط ریلی و فرودگاه ها در دست بررسی و مطالعه کارشناسان مرکز است که در بعضی موارد راهکارهای کارشناسی نیز ارائه شده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بخش دیگر تأثیر فرونشست زمین را بر تأسیسات شهری و ضرورت مطالعه آن عنوان نمود و اضافه کرد: باتوجه به مساله کمبود آب و هشدار کارشناسان ضرورت دارد تا مطالعات فرونشست بر روی تأسیسات شهری گسترش یابد. همین طور در زون های فرونشست باید تمهیدات خاصی اندیشیده شود تا امنیت ساکنان، تامین و مخاطرات فرونشست کم شود که این مهم در دستور کار مرکز تحقیقات قرار دارد.
شکرچی زاده راه مقابله با فرونشست و کاهش مخاطرات آنرا مدیریت برداشت از منابع آبی و تغییر الگوها خصوصاً در کشاورزی برشمرد و توضیح داد: تغذیه آب خوان ها یکی از روش های مرسومی است که در بعضی از کشورها مورد استفاده قرار گرفته است. با این روش به شکل مصنوعی، آب خوان ها تغذیه آبی می شوند و به این شیوه، فرونشست تا حدی قابل کنترل است.
وی همین طور رعایت ملاحظاتی را در شیوه مصرف آب در مصارف خانگی، فضای سبز، مراکز صنعتی و همین طور در ساخت و ساز مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: مقررات ملی و کنترل ساختمان باید به سمتی برود که استفاده از آب خاکستری احیا شود. بدین سان که قسمتی از آبی که مصرف می شود، تحت عنوان آب خاکستری احیا شود و در چرخه مصرف خصوصاً برای فضاهای سبز و مصارف صنعتی مورد بهره برداری مجدد قرار بگیرد.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بر احیای آب های مصرفی اصرار کرد و اظهار داشت: برای تولید هر مترمکعب بتن نزدیک به ۲۰۰ لیتر آب مصرف می شود، که ضرورت دارد تا در روش های تولید مصالح ساختمانی تجدیدنظر داشته باشیم. درحال مطالعه هستیم تا بدون آنکه از آب آشامیدنی در تهیه و تولید مصالح ساختمانی استفاده شود، بتوانیم از آب های تجدید شده که قبلاً استفاده شده و احیا می شوند در تولید مصالح ساختمانی بهره ببریم.
شکرچی زاده ارائه مشوق به تولیدکنندگان مصالح ساختمانی که از آب های تجدیدشده در تولید مصالح ساختمانی بهره می برند را از راهکارهای نهادینه کردن مصرف بهینه آب در ساخت و ساز برشمرد.


منبع:

1400/05/16
20:56:12
5.0 / 5
203
تگهای خبر: تولید , شهر , شهرسازی , فرودگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پلات