روزانه 50 پرواز به عراق داریم

روزانه 50 پرواز به عراق داریم

به گزارش پلات سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری با بیان انجام شدن روزانه ۵۰ پرواز به عراق اظهار داشت: علت ازدحام در فرودگاه امام، رجوع بدون روادید برخی از زائرین است.به گزارش پلات به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سیاوش امیرمکری اضافه کرد: برای کسانی که بدون روادید به فرودگاه آمدند نمی توانیم کاری نماییم و از آنها خواهش می نماییم، فرودگاه را ترک کنند و مطمئن باشند پول بلیط آنها هم برگردانده می شود.
وی درباره مراسم معنوی پیاده روی اربعین اظهار داشت: ثبت نام زائرین در سامانه سماح انجام شده است و در صورت رجوع زائرین نسبت به صدور بلیط برای آنها اقدام می شود که این چهارچوب کاری ما بود.
امیرمکری اضافه کرد: با عنایت به این که اولین روادیدهای صادر شده توسط سفارت عراق از راه سازمان حج و زیارت در ۲۸ شهریورماه بدست عده ای از زائرین رسید و بازه زمانی سفر اربعین برپایه توافقاتی که صورت گرفته از ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهرماه است که کل بازگشت زائرین باید صورت بگیرد.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور تصریح کرد: با عنایت به این که روادیدها به مرور زمان صادر شد و در اختیار زائرین قرار گرفت، ما نیاز داشتیم که ۶۰ هزار زائری که مقرر است برپایه روادید صادر شده اعزام شوند اسامی شان مطابق سامانه در اختیار شرکتهای هواپیمایی قرار می گرفت تا مشخص شود از کدام استان ها، شهرستان ها باید این اتفاق بیافتد.

امیرمکری اظهار داشت: به جهت اینکه بتوانیم توزیع برنامه ریزی سفر را در سطح کشور انجام دهیم، احتیاج به آمار افرادی داشتیم که در استانهای کشور موفق به دریافت روادید می شدند و این آمار تقریباً سی ام شهریور به ما اعلام و برپایه آن توزیع پروازها در ۱۰ استان کشور برنامه ریزی شد.

وی با اشاره به اینکه ۱۳ شرکت هواپیمایی داخلی برای انجام عملیات پروازی اعلام آمادگی کردند، اضافه کرد: شرکت العراقیه و یک شرکت دیگر عراقی هم طبق برنامه خودشان مبادرت به همکاری خواهند کرد.
امیرمکری اظهار داشت: ما برای ۲۸ شهریور خویش را آماده کرده بودیم که تا ۴ مهرماه، در یک بازه زمانی ۸ روزه ۶۰ هزار زایر را منتقل نماییم و ماباید روزانه ۵۰ پرواز را اعزام می کردیم، اما باتوجه به تأخیری که در ایام اول این اقدام رخ داد، به جای این که روزانه ۷ هزار زائر را منتقل نماییم، روزانه ۳ تا ۴ هزار مسافر منتقل کردیم.

وی اظهار داشت: در ایام اخیر تکلیف همه روادیدها مشخص شد و موفق شدیم با برنامه ریزی روزانه آمار اعزام روزانه مان را به ۱۳ هزار و ۵۰۰ مسافر برسانیم و در روز ۳۱ شهریور، ۱۳ هزار صندلی مسافر برای اعزام به عراق آماده بوده است.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور اضافه کرد: در فرودگاه امام عده ای از زائرین پیش از تاریخ اعلامی ما یعنی ۲۸ شهریور مبادرت به خرید بلیط از العراقیه کرده بودند و بر مبنای روالی که این شرکت داشت خودش مجوز اعزام مسافر را با هماهنگی که در داخل عراق داشتند، انجام داده بودند و روادید بر این اساس صادر نمی شد.

وی اظهار داشت: مسافرانی که بلیط از العراقیه خریده بودند به فرودگاه آمده بودند تا اعزام شوند، ولی کشور عراق اعلام نموده بود زائرین در بازه زمانی ۲۸ شهریور تا ۴ مهر ماه زائری را بدون روادید درج شده در گذرنامه نمی پذیرد ازاین رو این ها به فرودگاه مراجعه نموده بودند و ما امکان اعزام آنها را نداشتیم.
امیرمکری تصریح کرد: بعضاً با پا در میانی العراقیه پروازهایی انجام گرفت و وقتی این پروازها انجام شد در فرودگاه مقصد با مشکلاتی مواجه گشتند، ما برای اعزام زائرین طی ۲ روز آینده تا پنجشنبه شب گذشته ۳۴ هزار زائر را اعزام کردیم و امروز هم ۱۳ هزار نفر اعزام می شوند و طی ۲ روز آینده هم باید ۷ هزار نفر را اعزام نماییم.

وی با اشاره به اینکه علت ایجاد ازدحام در فرودگاه امام، رجوع بدون روادید برخی از زائرین بوده است، اظهار داشت: برای آنها نمی توانیم کاری نماییم و از آنها خواهش می نماییم، فرودگاه را ترک کنند و پول بلیط آنها هم برگردانده می شود. عده ای هم هستند که بدون بلیط به فرودگاه رجوع کردند و در اصل انتظار دارند در فرودگاه برای آنها بلیط صادر شود.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور اضافه کرد: افرادی روادید بدست و با تست پی سی آر به فرودگاه رجوع کردند و، چون نتوانستند از آژانس های مسافرتی دریافت نمایند به فرودگاه آمده و بلیط می خواهند، ما ۲ روز آینده را هم برای اعزام فرصت داریم.

وی ادامه داد: برخی ایرلاین ها طبق برنامه بلیط شان را فروختند نتوانستند طبق برنامه پروازشان را انجام دهند، به دلایلی این اتفاق افتاد، یکی زمان پذیرش مسافران از جانب فرودگاه نجف بود، این اقدام چند روزی است با تأخیر بوده و ازاین رو این ها بنا بر اعلام اولیه بلیط فروختند، ولی اکنون که باید پرواز صورت بگیرد، تائیدیه آن با تأخیر انجام می شود گاهی هم اتفاق دیگری می افتد و به هر حال ناوگان کشور مشکلاتی دارد.

وی اظهار داشت: الان برخی پروازها به مشکل خورده است و تا رفع مشکل، اساسا زائرین باید در فرودگاه باشند و همکاران در فرودگاه امام باید پاسخگو بوده و علل آنرا توضیح دهند و فضای مناسب را در اختیار زائرین قرار دهند تا پرواز صورت گیرد.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور تصریح کرد: قیمت مصوب ما برای شرکتهای هواپیمایی تعیین شده است و دلیلش هم این است که ما در پروازهای خارجی به هیچ وجه قیمت تعیین نمی نماییم و بازار، خود قیمت را تعیین و تبیین می کند، اما درمورد پروازهای اربعین بنا بر دستور مقام وزارت، تصمیم گرفتیم عددی را تعیین نماییم تا برای زائرین در حد قابل قبول باشد.

وی ادامه داد: تا وقتی که بحث بازگشت از راه مرزهای زمینی نبود، تماماً تصمیم مان این بود که هزینه بلیط رفت و برگشت به قیمت تعیین و توافق شده با شرکتهای داخلی باشد. قیمت رفت و برگشت از تهران و شهرهایی که در نیمه غربی کشور هستند ۵ میلیون تومان بود. وقتی مرز زمینی باز شد نرخ بلیط رفت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد.

امیرمکری بیان نمود: برای مشهد و بندرعباس قیمت بلیط رفت و برگشت ۶ میلیون تومان است و اگر یک طرفه باشد ۴ میلیون تومان است. طی امروز و ۲ روز آینده تلاش و برنامه ریزی لازم برای اعزام زائرانی که بلیط تهیه کردند و آن هایی هم که در فرودگاه امام حضور دارند و حتی کسانی که بلیط ندارند را انجام خواهیم داد تا اعزام شوند، بجز مسافرانی که بدون روادید رجوع می کنند.


منبع:

1400/07/03
18:56:57
5.0 / 5
168
تگهای خبر: آژانس , ثبت نام , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پلات