در سالجاری؛

ایران ۱۴۰۰ دستگاه خودرو به آذربایجان صادر می کند

ایران ۱۴۰۰ دستگاه خودرو به آذربایجان صادر می کند

به گزارش پلات وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: سال قبل ۴۰۰ دستگاه خودرو از ایران به آذربایجان صادر شد که مقرر است سال جاری این رقم به ۱۴۰۰ دستگاه برسد.به گزارش پلات به نقل از مهر، رستم قاسمی در جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان که با حضور شاهین مصطفی یف معاون نخست وزیر این کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه روابط ایران و آذربایجان همواره برادرانه بوده است، اظهار داشت: ایران مشترکات زیادی با کشور دوست و برادر (آذربایجان) دارد که بعنوان خانواده محسوب می شوند. امیدواریم در سفری که در خدمت معاون نخست وزیر آذربایجان هستیم، موانع در میان روابط دو کشور برطرف شود و در موضوعات مختلف به توافق دست یابیم.
وزیر راه و شهرسازی به برخی موضوعات مذاکرات ایران و آذربایجان اشاره و اظهار نمود: اجرای این توافقات می تواند منافع مردم دو کشور را تأمین کند.
قاسمی اظهار داشت: ایجاد پل مرزی صد متری خودرویی بر روی پل آستاراچای و تکمیل قطعه کریدور ریلی رشت – آستارا که برای دو کشور بسیار مهم می باشد، در این سفر مورد مذاکره قرار می گیرد تا به نتیجه برسیم.
وی تصریح کرد: دوستان آذربایجانی ما در آستارای ایران سرمایه گذاری راه اندازی ترمینال کرده اند که بخشی از آن انجام شده و قسمتی دیگر باقی مانده که مقرر است در این مذاکرات در مورد تکمیل ترمینال صحبت نماییم. همینطور نشستی را هم در آستارای آذربایجان برگزار خواهیم کرد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: راه اندازی قطار مسافری نخجوان – مشهد را مجدداً فعال می نماییم. همکاریهای حمل و نقل جاده ای و ترانزیت جاده ای، از مهم ترین مذاکرات این کمیسیون است. به دنبال افزایش آمار تردد ناوگان جاده ای دو کشور هستیم.
قاسمی یکی دیگر از مسائل فی ما بین را امضای موافقتنامه تأسیس کریدور دریای سیاه و خلیج فارس عنوان نمود و اظهار داشت: ازسرگیری پروازهای دو کشور در دستور کار این مذاکرات خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه ایران به آذربایجان خودرو به صورتCKD صادر می کند، اظهار داشت: سال قبل ۴۰۰ دستگاه خودرو صادر کردیم و سال جاری خوشبختانه به ۱۴۰۰ دستگاه افزایش پیدا کرده است. همینطور با راه اندازی تولید مشترک خودروی ایرانی در آذربایجان، می توانیم به سایر کشورهای منطقه از راه آذربایجان صادرات خودرو داشته باشیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مشکلاتی در بحث حمل و نقلی وجود دارد، اظهار داشت: همچون مساله عوارض و هزینه حمل هم اکنون دیده می شود. قبلاً ترددها روان و ساده بود. امیدواریم از این به بعد هم این گونه باشد. اساسا در گذشته روابط نفتی و فرآورده ها با آذربایجان داشتیم که ادامه خواهیم داد.
قاسمی خاطرنشان کرد: در مورد انرژی و نیرو مذاکراتی داشتیم که در حال انجام می باشد. ایران در سایر صنایع همچون خودرو از تکنولوژی بالایی برخوردار می باشد. علاوه بر این، ایران خودرو آمادگی دارد کامیون و اتوبوس بسازد.
وی اظهار داشت: ایرانیان توانایی ساخت مسکن، شهرسازی، راهسازی و پروژه های مختلف عمرانی را در آذربایجان دارند؛ برای این مورد در آذربایجان برای اجرای پروژه های فنی و مهندسی همکاری خواهیم کرد.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به دنبال ایجاد سقف تجارت میان دو کشور هستیم که در کمیسیون مشترک دو کشور در آینده آنرا به امضاء می رسانیم.منبع:

1400/08/30
23:43:28
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پلات