یك كارشناس مطرح كرد

دولت در بحث قراردادهای کار آستین بالا بزند

دولت در بحث قراردادهای کار آستین بالا بزند

یک کارشناس حوزه کار معتقد است: در بحث تبدیل وضعیت و استخدام کارکنان و ساماندهی قراردادهای کار دولت باید آستین بالا بزند و از خود شروع کند و تمام نیروهای قراردادی اش را تبدیل وضعیت کند.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، هم اکنون یکی از مشکلاتی که جامعه کارگری با آن روبه رو است و به عامل اختلاف میان کارگر و کارفرما تبدیل گشته، بحث قراردادهای کار است.

این معضل که تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون شرایط اقتصادی، نبود تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار و عدم آگاهی بخش عمده ای از جامعه کارگری نسبت به حقوق قانونی خود است سبب شده تا نه فقط امنیت شغلی کارگران با چالش مواجه شود، بلکه تهدیدی جدی برای فضای کسب وکار کشور به شمار رود.

افزایش جمعیت جامعه هدف وزارت کار از یک سو و ایجاد شفافیت در ارائه خدمات به متقاضیان، وزارت کار را به طراحی و راه اندازی سامانه جامع روابط کار مصمم کرد و روند طولانی ثبت دادخواست و پیگیری حل اختلاف میان کارگر و کارفرما درباب مسایل حوزه کار خصوصاً قراردادهای کار از یک سو و ازدحام در مراجعات و افزایش حجم پرونده ها در مراجع حل اختلاف از طرف دیگر موجب شد تا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سامانه جامع روابط کار به آدرس https: //prkar.mcls.gov.ir را راه اندازی کند.

در ابتدا ۳۰ پروسه در سامانه تعریف و سه زیرسامانه ثبت قراردادهای کار، بازرسی کار و ثبت دادخواست بصورت آزمایشی راه ­اندازی شد؛ مدتی بعد تعداد زیرسامانه ها به ۵۳ پروسه افزوده شد که مرحله به مرحله درحال تکمیل و افزوده شدن است.

در حال حاضر ازجمله زیربخش های سامانه جامع روابط کار می توان به زیرسامانه بیمه بیکاری، آموزش ایمنی نیروی کار، طبقه بندی مشاغل، حفاظت فنی و ایمنی، بررسی مشاغل سخت و زیان آور، ثبت دادخواست و شکایات مربوط به قراردادها، بازرسی کار، تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری، دادرسی کار، پیمان دسته جمعی، پیگیری قراردادهای کار و بیمه کارگران ساختمانی اشاره نمود.

پیش از این علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزیر کار ـ در گفت و گو با ایسنا، از تکمیل سامانه جامع روابط کار در سال ۱۴۰۱ بمنظور سهولت دسترسی کارگران و کارفرمایان به خدمات ارائه شده آگاهی داده و اظهار داشته بود: امور مربوط به مقرری بگیران بیمه بیکاری و رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما بوسیله این سامانه انجام می گیرد.

یکی از کارکردهای مهم و موثر سامانه جامع روابط کار، شفاف سازی قراردادهای کار است و با بارگذاری یک نسخه از قراردادهای کار جلوی بروز تخلفات احتمالی و انعقاد قراردادهای سفید و کوتاه مدت با نیروی کار گرفته می شود. به گفته وی، سامانه جامع روابط کار بیش از ۵۳ پروسه دارد که کلیه امور و وظایف محوله در این سامانه باید از نظر سیستمی ارائه خدمت شود تا بتواند بر بستر وب به جامعه هدف خود خدمت رسانی کند. اکنون ۱۱ پروسه در سامانه جامع روابط کار ارائه شده و برخی از فرآیندهای دیگر هم آماده شده تا در اختیار جامعه هدف قرار گیرد.

آنطور که معاون وزیر کار گفته، کارگران و کارفرمایان خیلی از موضوعات مرتبط به خودرا بوسیله این سامانه پیگیری می کنند، بدین جهت راه اندازی این سامانه گام موثری در بحث شفافیت، جلوگیری از تخلفات و ارائه خدمات مطلوبتر به جامعه هدف خواهد بود.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا سامانه جامع روابط کار، امکان ثبت هرگونه شکایت و طرح دادخواست توسط کارگران بدون مراجعه حضوری به مراجع حل اختلاف را ممکن می کند و کارفرمایان موظف به ثبت قراردادهای کار با کارگران خود بوسیله این سامانه هستند.یکی از کارکردهای مهم و موثر سامانه جامع روابط کار، شفاف سازی قراردادهای کار است و با بارگذاری یک نسخه از قراردادهای کار جلوی بروز تخلفات احتمالی و انعقاد قراردادهای سفید و کوتاه مدت با نیروی کار گرفته می شود.

در همین راستا یک کارشناس حوزه کار در گفت و گو با ایسنا، درباره کارکرد سامانه جامع روابط کار وزارت کار و تاثیر آن بر ساماندهی قراردادهای کار، می گوید: سامانه جامع روابط کار خوب است چون بستر آی تی بستر مهم و مقرون به صرفه ای است که می تواند اطلاعات دولت را دراین زمینه زیاد کند؛ هرچه وارد بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات شویم، خدمات دهی نیز بیشتر می شود بنابر این اگر سامانه تکمیل شود اساسا در مشخص شدن وضعیت قرارداد کار اثرگذار می باشد.

حمید نجف می گوید: اگر کارفرمایان زیر بار دادن اطلاعات نمی روند می توان قسمتی از این کار را به کارگران موکول کرد تا بوسیله مراجع قانونی و شوراهای حل اختلاف اقدام کنند؛ البته ترس از بیکار شدن سبب شده تا کارگران حتی اگر دولت اعلام نماید که آنها را در پیگیری و استیفای حقوقشان حمایت می کند باز هم نتوانند با اطمینان خاطر طرح شکایت کنند چون دولت خود بزرگترین کارفرما است و کارگران به سبب آنکه کارشان را از دست ندهند با شرایط حداقلی به کار ادامه می دهند.

این کارشناس حوزه کار اشاره ای il به تعدد قراردادهای کار در مجموعه ها داشته و می گوید: امروز زمانی که وارد مجموعه ها و ادارات و سازمان ها می شویم افراد و نیروهایی را می بینیم که با انواع و اقسام قراردادها مشغول کار هستند و بیشتر آنها یک کار یکسان را انجام می دهند و وقتی از آنها در مورد قراردادکار می پرسیم؛ یکی می گوید رسمی است، یکی پیمانی، یکی دیگر قرارداد مستقیم دارد، یکی قرارداد مشاوره ای و عده ای هم قرارداد موقت هستند.

وی ادامه می دهد: همین تنوع و تعدد قرارداد خود یک معضل بزرگ در سازمان ها و مجموعه ها است چون سبب تبعیض و تفاوت در پرداختی ها می شود و بی ثباتی شغلی را به وجود می آورد.

این کارشناس حوزه کار با تاکید بر ارتباط مستقیم راندمان و امنیت شغلی نیروی کار، می گوید: زمانی که کارگر فکرش درگیر باشد اساسا بر راندمان او تاثیر می گذارد چون نگران آینده شغلی اش است و این مساله موجب می شود کارایی لازم را نداشته باشد و زنجیره وارد مشکلات گوناگون ایجاد شود.

نجف معتقد است: در بحث ساماندهی قراردادهای کار دولت باید آستین بالا بزند و از خودش شروع کند و تمام نیروهای قراردادی خودرا تبدیل وضعیت کند تا این روال در بخش های دیگر هم به جریان بیفتد. حالا که این هماهنگی بین قوا و دستگاهها وجود دارد باید معضل قراردادهای کار را که بیش از دو دهه در کشور چالش آفرین بوده است، برطرف کرد.
1401/02/23
12:33:56
5.0 / 5
216
تگهای خبر: آموزش , جامعه , جت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
پلات