جزئیات پروازهای حج سال جاری

جزئیات پروازهای حج سال جاری

پلات: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری جزئیات پروازهای حج را اعلام نمود و اظهار داشت: قیمت بلیط هواپیما برای زائرین خانه خدا تغییری نکرده و بر مبنای همان توافق دو ساله گذشته است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، محمد محمدی بخش در نشست خبری امروز که به مناسبت برگزاری حج تمتع سال ۱۴۰۱ برگزار شد، اظهار نمود: در دو ماه گذشته اقدامات بسیاری در حوزه درون بخشی و فرابخشی انجام شد و جلسات گوناگونی با سازمان های مختلف همچون وزارت امور خارجه، سازمان حج و زیارت و دستگ اههای امنیتی برگزار شد و تابحال ایران ایر بعنوان تنها مجموعه ای که این پروازها را باید انجام دهد مورد تایید قرار گرفته و همه روسای ایستگاههای این شرکت و مسؤلان شرکت فرودگاههای کشور جلسات مختلفی برگزار شد.
وی اضافه کرد: بزودی جدول زمانی حج به همراه تعداد مسافران اعلام می شود و در جلسات آتی گزارش های مفصلی در زمینه عملکرد دستگاههای مختلف در مورد پروازهای حج منتشر خواهد شد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه برای ورود حاجیان به کشور با عنایت به شیوع بیماری هایی مانند آبله میمونی، چه برنامه هایی دارید اظهار داشت: تابحال تصمیم خاصی در این حوزه ابلاغ نشده اما ستاد بیماری های واگیر بر مبنای تصمیماتی که در عین اعمال حج انجام می شود موضوع هایی را ابلاغ می کند که آنرا به دقت اجرا خواهیم کرد اما سیاستگذاری در این حوزه در ارتباط با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
وی همینطور در مورد قیمت بلیط پروازهای حج اظهار داشت: برای هر حاجی ۴ لگ پروازی انجام می شود چون که هواپیما یک مرتبه حاجیان را به خانه خدا می برد و خالی بر می گردد و بار دیگر خالی به عربستان رفته و حاجیان را به کشور باز می گرداند.
بر اساس توافقات صورت گرفته قیمت بلیط هواپیما برای این ۴ لگ پروازی در سال ۱۳۹۸ حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده بود که الان هم در پروازهای سال جاری هیچ تغییری در آن به وجود نیامده است.
محمدی بخش در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص اینکه همواره در گزارش های رسمی انتشار یافته مسئله تاخیر در پروازهای داخلی و خارجی وجود دارد و ایران ایر هم یکی از شرکت هایی است که معمولاً بیشتری تاخیر را دارد و اینکه چگونه می خو اهید این مشکل را در پروازهای حج برطرف کنید اظهار نمود: هم اکنون حدود ۱۶۰ هواپیما در کشور داریم که ۱۰۰ فروند آنها پرواز می کنند و بقیه آنها به علل مختلف همچون تعمیر و نگهداری، قطعات، استاندارد و غیره اجازه پرواز ندارند و بعضی از آنها از چرخه عملیاتی خارج شدند.
اما در زمینه تاخیر پروازهای حج باید اظهار داشت که وسایل در رابطه با آْب و هوا و اقلیم که امروزه در عربستان گرد و غبار هم وجود دارد امکان دارد در تاخیر پروازها اثر گذار باشد و مشکل دیگری که وجود دارد پاسخگویی عربستان در مورد برنامه های پروازی اش است که امکان دارد تاخیر پروازهای حج را افزایش دهد.
وی افزود: آنچه به ما بر می گردد این است که باید مدیریت نماییم تا از سوی ما حداقل تاخیر در پروازهای حج اتفاق بیافتد اما بعضی از مسائل خارج از اراده ما است.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: برای انجام پروازها شرایط بینابینی نداریم؛ یعنی این که نمی توانیم به پروازی با احتمال ایمنی ۸۰ درصدی مجوز بدهیم و نگاه ما در این حوزه صفر یا ۱۰۰ است. به این مفهوم که اگر هواپیمایی مجوزهای لازم برای پرواز را نگیرد به هیچ وجه نمی تواند پرواز داخلی یا خارجی را انجام دهد؛ چونکه برخی هواپیماها به علت مسائل در رابطه با تعمیر، نگهداری و تأمین موتور و قطعات موتور اجازه پرواز ندارند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پروازهای پشتیبان اظهار داشت: تابحال شرکتهای هواپیمایی قشم ایر، ایران ایر تور و معراج اعلام آمادگی کردند که پروازهای پشتیبان را به شکل تأمین نیرو (کروی پروازی)، قطعات و... انجام دهند و پروازهای خارجی ایران ایر در صورت نیاز بین ایرلاین ها تقسیم می شود.
محمدی بخش تصریح کرد: هیچ مشکلی برای پروازهای حج نداریم. جابه جایی حدود ۴۰ هزار زائر نمی تواند مشکلی در پروازهای داخلی و خارجی ما ایجاد کند؛ چونکه در نوروز سال جاری حدود ۲.۵ میلیون مسافر در فاصله ۲۰ روز جابه جا شدند و مشکل خاصی در پروازهای آنها به وجود نیامد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به سوالی در خصوص این که چرا تعداد هواپیمای فعال هر ساله کمتر می شود اظهار نمود: تعداد هواپیماهای کشور آب نرفته است و هواپیماهای جدید هم سال جاری وارد کردیم که البته برای پروازهای حج از آنها استفاده نخواهیم کرد و بعدا در این حوزه توضیحات بیشتری می دهیم.
آمادگی فرودگاههای کشور برای انجام پروازهای حج
همچنین مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوای ایران اعلام نمود: ۱۸ فرودگاه کشور آمادگی کامل برای انجام پروازهای حج و انتقال ۳۹ هزار و ۶۲۰ زائر ایرانی را به خانه خدا دارند.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، حمیدرضا سیدی، در نشست خبری امروز که به مناسبت مراسم حج تمتع سال ۱۴۰۱ برگزار شد اظهار نمود: بعد از اعلام سازمان حج و زیارت، شرکت فرودگاه و ناوبری ایران حسب وظیفه ذاتی خود با هماهنگی با سایر ارگانهایی که مسئولیت برگزاری مراسم حج را دارند جلسات گوناگونی برگزار کرد و نقاط ضعف و قوت در همه حوزه ها همچون حوزه های فرودگاهی بررسی گردید.
وی اضافه کرد: در مجموع ۱۷ فرودگاه کشور و فرودگاه امام خمینی برای انجام پروازهای حج انتخاب شدند که همه این فرودگاهها از فرودگاه امام خمینی تا فرودگاه همدان که جز کم ترافیک ترین فرودگاههای کشور است مورد وارسی قرار گرفتند و دستگاههای کمک ناوبری آنها به دقت چک شد.
وی اضافه کرد: در این حوزه حتی فرودگاههایی مانند فرودگاه همدان که پرواز بین المللی نداشتند با اعزام فلاید چک مورد وارسی قرار گرفتند و هماهنگی های لازم را به صورت روزانه با آنها انجام خواهیم د اد. ازاین رو دیگر عربستان صعودی نمی تواند ایرادی در این حوزه بگیرد و اگر بخواهد توسط ایرلاین خود پروازی را از این فرودگاهها انجام دهد بسترهای آن کاملا فراهم است.
1401/03/22
09:27:11
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پلات