سازمان نظام مهندسی پول دارد ولی نه ۱۵۰۰ میلیارد تومان

سازمان نظام مهندسی پول دارد ولی نه ۱۵۰۰ میلیارد تومان

پلات: عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: تخمین معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد انباشت ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه در سازمان نظام مهندسی، نادرست است.به گزارش پلات به نقل از مهر علیرضا رحمتی در گفت وگو با رادیو اقتصاد درباره وضعیت بازار مسكن اظهار داشت: مبحث رونق بازار مسكن به خصوص در شهرهای بزرگ به علت برخی فاكتورهایی كه ریشه آن لزوما در صنعت ساختمان نبوده در تغییر است. نوسانات ارز، كاهش سود سپرده های بانكی و تغییر ادبیات سرمایه گذاری در جامعه سبب شد تا مردم سرمایه های خرد خویش را از بانك ها خارج كرده و به سمت بازار ارز و بازار مسكن ببرند كه درنتیجه ارز گران گردید. مسكن متوسط هم در سطح شهر تهران به گونه ای شد كه شاید به راحتی دیگر یك واحد مسكونی با قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان نمی توان برای خرید پیدا كرد. چون این مبلغی است كه یك یا چند نفر به راحتی اقدام به خرید می كنند و درنتیجه این اتفاق در بازار مسكن رخ داد.
عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اضافه كرد: ازاین رو چون ریشه رونق فعلی بازار مسكن مسأله ای همچون كاهش سود سپرده های بانكی است، نمی توان تحلیل دقیقی كرد كه این رفتار ادامه می یابد یا خیر.
وی درباره بخشنامه ۵ درصدی اخیر وزیر راه و شهرسازی و انباشت سرمایه ای كه معاون وزیر اعلام نموده خاطرنشان كرد: از آنجایی كه در سطح كشور هر استانی مبالغی بعنوان درآمد در جساب های خود دارند، اگر این مبالغ را جمع نماییم، ممكن است به اعداد و ارقام قابل توجهی برسیم اما اینكه سازمان نظام مهندسی هر استان به صورت اختصاصی چه مبالغی دارد، باید از مجاری قانونی، خزانه دار و هیئت مدیره هر استان پیگیری شود و آنها مبالغ را اعلام كنند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان كرد: این ۵ درصد كه به تازگی وزیر راه و شهرسازی در مورد آن بخشنامه داده است، مبالغی هستند كه نظام مهندسی های استان ها از حساب مهندسان برمی داشتند و با استفاده از آن امور سازمان ها را اداره می كردند و در پیشبرد خدمات مهندسی بسیار مهم بود.
وی بیان داشت: این دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی برای من جای تعجب دارد. اینكه پول در حساب سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران باشد را قبول دارم اما خیلی كمتر از این رقمی است كه تخمین زده اند.
عضو نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان كرد: این پول متعلق به نظام مهندسی نیست بلكه مالكان در اختیار سازمان قرار می دهند تا با عنایت به پیشرفت پروژه به مهندسان پرداخت كند. تنها ۵ درصد از آن متعلق به سازمان و فلسفه آن برگزاری كلاس های آموزشی مجانی و خدمات رفاهی برای مهندسان است.
وی تصریح كرد: از تابستان امسال تیم های بازرسی ویژه نظام مهندسی تشكیل شده و به صورت ویژه اقدام به بازرسی فعالیت های مهندسان كرده كه هزینه بازرسی ها و هم هزینه نمونه برداری از بتن آماده مصرف از محل همین ۵ درصدهایی است كه سازمان می تواند به نفع خود برداشت كند. اگر منابع مالی نظام مهندسی قطع شود، دیگر چیزی از سازمان باقی نمی ماند كه بتواند چنین اقداماتی انجام دهد آن هم در مقطعی كه بحث زلزله در كشور داغ شده و جامعه نیاز به ساختمان باكیفیت را احساس كرده است.
رحمتی اضافه كرد: ما با مراكز تحقیقاتی قراردادهایی در مورد فعالیت های تحقیقاتی داریم همینطور هزینه های تدوین و بررسی استانداردهای مصالح ساختمانی برای سازمان ملی استاندارد را نظام مهندسی تهران پرداخت می كند.
وی تخمین معاون وزیر راه و شهرسازی در زمینه مبلغ انباشت سرمایه در نظام مهندسی را نادرست عنوان و اظهار نمود: منظور از مظاهریان، نظام مهندسی كل كشور است و در تهران چنین پولی موجود نیست. سازمان استاندارد بودجه تدوین همه كالاها را ندارد و نظام مهندسی به صورت تخصصی برای مصالح ساختمانی به صورت اختصاصی ورود كرده و هزینه تدوین این استانداردها را تأمین می كند.

1396/11/09
19:16:36
5.0 / 5
5123
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات