معاون وزیر راه:

دنبال جایگزین لکوموتیو های فرسوده هستیم

دنبال جایگزین لکوموتیو های فرسوده هستیم

مدیرعامل راه آهن اظهار داشت: مبحث لکوموتیوهای شرکتهای مسافری خیلی مهم است و باید حل شود، با جدیت دنبال حذف لکوموتیوهای فرسوده و تأمین لکوموتیوهای جدید هستیم.به گزارش پلات به نقل از شرکت راه آهن، سید میعاد صالحی در دیدار با اعضای انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقلی ریلی مسافری و خدمات وابسته و مدیران عامل شرکتهای حمل و نقل ریلی مسافری اظهار داشت: حمل و نقل مسافری به شکلی پیشانی راه آهن است و بایستی با مغتنم شمردن حضور مسافران در قطار، از این فرصت به صورت حداکثری استفاده نمود.
صالحی در این دیدار که ۱۱ مردادماه در ساختمان شهدای راه آهن برگزار شد با تکیه بر تکریم همه جانبه مسافران ریلی، اضافه کرد: علاوه بر کیفیت خدمات حمل و نقل و رعایت کامل ایمنی، اکرام مسافران، فرهنگ سازی ارزش های اسلامی و ملی، عرضه محتوای رسانه ای نافع و مناسب و هر آنچه که باعث رضایت مسافران می شود بایستی در دستور کار مدیران شرکتهای مسافری قرار داشته باشد.
مدیرعامل راه آهن رعایت عفاف و حجاب را در قطارهای مسافری یک واجب شرعی و اجبار قانونی برشمرد و اظهار داشت: رؤسای قطار موظفند نسبت به این مسأله حساس باشند و وظیفه امر به معروف و نهی از منکر خویش را در قالب قانون انجام دهند.
وی ضمن اشاره به این که اغلب مسافران ریلی احساسی خاطره انگیز نسبت به سفر با قطار داشته و علاقمند سفرهای ریلی هستند افزود: تا امروز گفتمان سازی مناسب در مورد راه آهن صورت نگرفته و تلاش ما بر اینست که سفر با قطار بیشتر دیده شود.
مدیرعامل راه آهن عنوان کرد: باآنکه هم اکنون عمده حمل و نقل ریلی و اقتصاد عمده این صنعت، به بخش حمل بار بر می گردد اما عموم مردم، حمل و نقل ریلی را با حمل و نقل مسافری می شناسند و مسافرت با قطار کلید واژه این حوزه است.
وی ضمن اشاره به این که در سنوات گذشته هیچ یک از دو حوزه بار و مسافر، اقدامات لازم به شکل شایسته و بایسته انجام نشده است، اضافه کرد: چنین نیست که این امر به سو مدیریت مدیران قبلی برگردد بلکه گفتمان سازی ریلی نشده است و حوزه ریلی از اهمیت لازم در ذهن قالب مسؤلان کشور در حوزه های مختلف برخوردار نبوده و خیلی از فعالیت ها برای توسعه این بخش، به شکل حلقه های مفقوده و جزیره ای انجام شده است.
مدیرعامل راه آهن با تکیه بر ضرورت گفتمان سازی ریلی در اذهان مسؤلان کشور اظهار داشت: در هر دیدار با رئیس جمهور و مقامات عالی رتبه کشور، کلید واژه ای مؤثر و ناظر به حوزه ریلی مطرح می شود تا ضمن استفاده از رهنمودها، این مورد در ردیف موضوعات کلان کشور قرار گیرد.
تعارضات موجود میراثی ۱۰۰ ساله است
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بعنوان مسئول شرکت راه آهن ایده های بسیاری برای عرضه برنامه های بزرگ در آینده پیش رو داریم و در عین حال بر این باور هستیم که مشکلات و تعارضات موجود میراثی ۱۰۰ ساله است که یک شبه قابل حل نیست.
وی با تکیه بر این که گفتار درمانی در برنامه های راه آهن جایی ندارد اضافه کرد: با عنایت به تجربه مسئولیت در وزارت خانه های زیربنایی دستگاههای مختلف دولتی به این نتیجه رسیده ام که راه آهن، یکی از به استضعاف کشیده ترین دستگاه ها در حوزه حمل و نقل است به هر علتی عقب نگاه داشته شده است و ازاین رو باور دارم که همه اقدامات در این شرکت باید معطوف به عمل باشد.
وی با اشاره با این که اهمیت شرکتهای مسافری کمتر از شرکتهای باری نیست خاطرنشان کرد: نیاز است تا تلاش ها در این بخش افزایش پیدا کرده و به سمت نقطه درست حرکت نماییم.
مدیرعامل شرکت راه آهن اظهار داشت: مبحث لکوموتیوهای شرکتهای مسافری خیلی مهم است و باید حل شود، البته شاید تعارض منافعی در این بخش وجود داشته باشد، اما با جدیت حذف لکوموتیوهای فرسوده و تأمین لکوموتیوهای جایگزین را دنبال می نماییم.
رکوردشکنی در سال ۱۴۰۱
رییس هیئت مدیره شرکت راه آهن در قسمتی دیگر از اظهارات خود ضمن اشاره به این که شرکت راه آهن در نظر دارد امسال در بخش مسافری رکورد ۱۰۰ ساله این شرکت را توأم با ایمنی و کیفیت مناسب افزایش دهد، اظهار داشت: باوجود فشارها تاکید می نماییم که حوزه مسافری باید رشد کند و در این راه تلاش می نماییم با حفظ ایمنی، کاهش هزینه ها را در این بخش میسر نماییم.
وی ضمن اشاره به این که بهره وری در حوزه مسافری همچنان احتیاج به ارتقا دارد اظهار داشت: همراهی شرکتهای مسافری با شرکت راه آهن باعث توسعه این بخش و کاهش مشکلات خواهد شد.
تأکید بر وظیفه سنگین رؤسای قطار
مدیرعامل راه آهن با تکیه بر انجام درست و دقیق رؤسای قطار اضافه کرد: نقطه فعلی نقطه متناسب به پاسخگویی نیازهای جامع و هنجارها از جانب رؤسای قطار نیست و باید بپذیریم که رؤسای قطار به صورت پیوسته باید به توانمندی ها و آموزش های کافی مجهز باشند.
وی رسیدگی به وضعیت معیشتی و نظارت بیشتر بر آمادگی و آموزش رؤسای قطار را ضروری دانست و تصریح کرد: در بین مسافران و مردم، رؤسای قطار بعنوان مرجع شناخته می شوند و بایستی به خوبی برای پاسخگویی به نیازهای مسافران توجیه شده باشند.
مدیرعامل راه آهن افزود: حواشی در حوزه مسافری آفت این حوزه است. اخبار منفی، غلط و معکوس زحمات حمل و نقل مسافری را تضعیف می کند و مانع از توسعه این بخش می شود.
گفتنی است در این دیدار، مدیران شرکتهای مسافری مشکلات و مسائل خویش را عنوان کردند و خواهان بازبینی در دستورالعمل هایی شدند که مانع از چابکی این بخش می شود.

1401/05/17
22:25:11
5.0 / 5
184
تگهای خبر: آموزش , حمل و نقل , خانه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
پلات