دو راهکار یک عضو کمیسیون عمران برای حل مشکل مسکن

دو راهکار یک عضو کمیسیون عمران برای حل مشکل مسکن

به گزارش پلات، یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مادامی که دست سوداگران از بازار مسکن با اجرای قانون گرفتن مالیات از خانه های خالی کوتاه نشود حتی ساخت مسکن نیز نمی تواند در ساماندهی بازار مسکن موثر واقع شود.


مجتبی یوسفی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی روند اجرای قانون گرفتن مالیات از خانه های خالی، بیان کرد: برای ساماندهی مشکل مسکن که امروز حتی مردم برای رهن و اجاره مسکن نیز گرفتار مشکل هستند تنها دو راهکار روی میز قرار دارد؛ راه حل بلند مدت، پشتیبانی از ساخت مسکن و پرکردن فاصله زیاد بین عرضه و تقاضای مسکن در بازار است. برمبنای سرشماری سال ۹۵، حدود ۶/۵ میلیون خانوار مستاجر داریم که اساسا این آمار در این مقطع به حدود ۸ الی ۹ میلیون خانوار بالا رفته است. این آمار نشان میدهد که راه حل بلندمدت برای ساماندهی بازار، ساخت مسکن می باشد که مجلس در قانون جهش تولید مسکن سازو کار آنرا پیش بینی کرده است.

راه کوتاه مدت برای ساماندهی بازار مسکن کوتاه کردن دست سوداگران است
این عضو کمیسیون عمران در ادامه اظهار داشت: اما راه حل کوتاه مدت برای ساماندهی بازار مسکن، استفاده از ظرفیت پایه های مالیاتی برای خروج سوداگران از بازار مسکن می باشد. اگر این اتفاق رخ ندهد همه حرف ها برای ساماندهی این بازار شعار است. اگر برنامه طولانی مدت یعنی ساخت مسکن نیز اجرائی شود اما سوداگران از حوزه مسکن خارج نشوند بازهم مشکل در این بازار پابرجا خواهد بود.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: گرفتن مالیات از خانه های خالی باید از سال ۹۴ اجرائی می شد اما چون دولت قبل اعتقادی به این مساله نداشت، قانون بر زمین ماند. انتظار می رود در این دولت قانون گرفتن مالیات از خانه های خالی با جدیت اجرائی شود. باید شبکه های اطلاعاتی ما یعنی سیستم ثبت احوال، ثبت اسناد و شهرداری ها بصورت برخط اطلاعات را در سامانه مورد نظر ثبت کنند تا مالیات از خانه های خالی یا مالیات از معاملات مکرر محاسبه و گرفتن شود.

آهنگ حرکت دولت به سمت حل مشکلات است اما...
یوسفی در آخر اشاره کرد: این مالیات برای سازندگان یا مردم عادی که خانه خریداری می کنند نیست بلکه جریمه ای برای سوداگران در زمینه مسکن محسوب می شود. در عین این که از رییس جمهور برای تشکیل جلسات شورای عالی مسکن تشکر می نماییم اما در اجرای قانون گرفتن مالیات از خانه های خالی برای جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن و پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن دولت عملکرد ضعیفی داشته است. آهنگ حرکت دولت به سمت حل مشکلات است اما در ساماندهی بازار مسکن عملکرد ضعیف است.
منبع:

1401/08/23
21:31:43
5.0 / 5
222
تگهای خبر: بازار مسكن , تولید , جت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پلات