رئیس مركز پایش اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی:

آمار اشتغال زایی کشور، ۷۰۰ هزار نفر همپوشانی داشت

آمار اشتغال زایی کشور، ۷۰۰ هزار نفر همپوشانی داشت

به گزارش پلات، خراسان شمالی رئیس مرکز نظارت و پایش اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: آمار اشتغال ایجادی کشور طی سالهای گذشته گرفتار ایراد و همپوشانی حدود ۷۰۰ هزار نفری بود که آنرا اصلاح کردیم.


پژمان اکرامیان در حاشیه سفر به خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: طی سالهای قبل، هر دستگاه یا وزارت خانه ای که خدمتی را به مردم و متقاضیان عرضه می داد، آنرا به حساب اشتغال بوجود آمده می نوشت، درحالی که اینطور نیست و همه آنها منجر به ایجاد شغل نشده است.
وی افزود: فرض می نماییم فلان وزارت خانه ۱۰۰ هزار مجوز یا پروانه کسب و کار بوجود آورده است؛ آیا همه آن هایی که مجوز گرفته اند مبادرت به راه اندازی شغل کرده اند که جزو اشتغال بوجود آمده توسط آن وزارت خانه ثبت شود؟
وی اضافه کرد: یا فلان بانک ۲۰۰ هزار فقره تسهیلات اشغالزایی پرداخت کرده؛ آیا همه آن به ایجاد شغل منتج شده که جزو آمار اشتغال بوجود آمده در کشور آن هم توسط همان بانک لحاظ شود؟
اکرامیان تصریح کرد: بعضی از این خدمات به تنهایی سبب ایجاد شغل نمی شود؛ به عبارت دیگر مجموعه ای از خدمت ها به متقاضیان است که سبب ایجاد شغل می شود؛ بنابراین نباید هر خدمت عرضه شده به مردم را به صورت جداگانه، شغل محسوب نماییم. چونکه بسیاری از این افراد ابتدا آموزش دیده، تسهیلات گرفته و سپس مجوز دریافت کرده اند که کل این ۳ فرایند منجر به ایجاد یک شغل شده است.
وی با اشاره به اینکه آمار سالهای قبل کشور در رابطه با اشغالزایی در قسمت خصوصی، حتی تا ۷۰۰ هزار نفر هم همپوشانی داشت و مشخصات این تعداد نفر در چند دستگاه بعنوان اشتغال بوجود آمده ثبت شده بود، خاطرنشان کرد: برای اصلاح این ایراد در کشور که آمار اشتغال طی سالهای گذشته برپایه آن اعلام می شد، ورود کردیم و فرآیندهایی که سبب این همپوشانی ها می شد را در سامانه رصد اشتغال برطرف کردیم تا آمار اشتغال بوجود آمده در قسمت خصوصی کشور از حالت غیر واقعی به واقعی شدن نزدیک شود.
رئیس مرکز نظارت و پایش اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بازطراحی سامانه رصد پارسال انجام گرفت و سبب شد سال جاری مبنای محاسبه اشتغال بوجود آمده در کشور، فرایند جدیدی باشد که در آن همپوشانی وجود نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه ایجاد زیست بوم اشتغال نیازمند زنجیره ای از اقدامات است، اظهار نمود: فرایند جدید بدینگونه است که هردستگاه در سامانه رصد اشتغال، صرفاً تیک در ارتباط با خدمت عرضه شده مثلاً تسهیلات را می زند و زمانی که زنجیره اشتغال یک شغل یا زیست بوم اشتغال تکمیل می شود، یک اشتغال محاسبه می شود تا عددی واقعی به دست آمده باشد.
وی تصریح کرد: بعد از اصلاح فرایند سیستمی در سامانه رصد، مبادرت به برنامه ریزی نظارتی ۳ مرحله ای برای رصد اشتغال بوجود آمده کردیم که در اولین مرحله به صورت پیامکی، دوم به صورت تلفنی و در مرحله سوم به صورت میدانی اقدامات در ارتباط با هر یک از اشتغال بوجود آمده جمع آوری و رصد می شود تا امکان خطا هم به صفر نزدیک شود.
اکرامیان ضمن اشاره به اشغال بوجود آمده در قسمت خصوصی کشور هم اظهار داشت: طی سال جاری در کشور ۷۰۰ هزار طرح در سامانه رصد اشتغال توسط دستگاههای اجرایی ثبت شده که دیگر مشکلات پیشین را از حیث همپوشانی ندارد؛ ۳۰۰ هزار مورد از آنها از مرحله نظارت تلفنی عبور کرده و فرایند نظارت میدانی آنها هم از روز گذشته در کشور شروع شده است.
منبع:

1401/08/30
12:53:28
5.0 / 5
242
تگهای خبر: آموزش , جت , خانه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پلات