12 هزار بنگاه اقتصادی مشمول معافیت بیمه شدند

12 هزار بنگاه اقتصادی مشمول معافیت بیمه شدند

پلات: آخرین نتایج عملکرد اجرای طرح کارورزی در کشور از ثبت نام بیش از 159 هزار نفر داوطلب حکایت دارد؛ همین طور بیش از 22 هزار بنگاه اقتصادی در طرح مشارکت داشته اند که از این تعداد 12 هزار بنگاه مشمول معافیت بیمه ای شده اند.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، یکی از طرح های اثرگذار در توسعه اشتغال و بازار کار که بستر آشنایی با محیط کار و جذب کارجویان در بنگاه های اقتصادی را فراهم نموده، طرح کارورزی بوده است. این طرح که وزارت کار مجری آن در سالهای اخیر بوده اهدافی همچون افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان بوسیله انتقال مهارت و تجربه در محیط کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب وکار در دانش آموختگان فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به کارگاه و کاهش هزینه بکارگماری نیروی کار برای کارفرما را دنبال می کند.

به سبب این طرح، بستر لازم برای مهارت آموزی و ارائه آموزش های شغلی به فارغ التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیتهای بلااستفاده موجود در واحدهای فعال اقتصادی در بخش های خصوصی و تعاونی به وجود می آید.

به اعتقاد کارشناسان یکی از خاصیت ­های برجسته طرح کارورزی تلفیق آن با طرح معافیت بیمه کارفرمایی و توجه توأمان به هریک از طرف­ های عرضه و تقاضای بازار کار است که سبب فراهم کردن شرایط جذب پایدار نیروی کار شغل اولی از طرف کارفرما می شود.مطابق گزارش عملکرد طرح کارورزی تا حالا ۱۵۹ هزار و ۵۶۲ نفر داوطلب در این طرح ثبت نام کرده و ۶۸ هزار و ۲۰۷ نفر موفق به عقد قرارداد و جذب بازار کار شده اند. همین طور ۲۲ هزار و ۲۷ بنگاه اقتصادی در این طرح مشارکت داشتند که از این تعداد ۱۲ هزار و ۱۵۹ بنگاه مشمول معافیت بیمه ای قرار گرفتند. در بین استانهای کشور استان فارس بیشترین تعداد داوطلب متقاضی، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده را به خود مختص کرده است.مهمترین مزیت طرح کارورزی برای کارآفرینان و کارفرمایان این است که در صورت جذب کارورز از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می گردند. داشتن مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و کمتر از ۳۵ سال سن همچون شرایط برخورداری از مزایای طرح است و داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه برای متقاضیان مرد الزامی است.

از نگاه کارشناسان بازار کار بیکاری یکی از ابرچالش های مهم کشور و بازار کار در سالهای اخیر بوده و به همین دلیل لزوم تحرک بخشی به بازار کار و ایجاد فرصت های شغلی خصوصاً برای جوانان، زنان و فارغ التحصیلان دانشگاهی همیشه مورد تاکید قرار گرفته است.

طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی به استناد ماده (۷۱) قانون برنامه ششم توسعه و به عنوان یکی از برنامه های موثر وزارت کار ذیل برنامه سیاست های فعال بازار کار در قالب تبصره (۱۸) قوانین بودجه سنواتی تدوین شده و زمینه های لازم برای ارائه آموزش های شغلی به فارغ التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیتهای بلااستفاده موجود در واحـدهای فعال اقتصادی در بخش های خصوصی و تعاونی را فراهم نموده است.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، بنگاه های اقتصادی و فارغ التحصیلان دانشگاهی که مشتاق بهره مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه ای هستند می توانند به سامانه کارورزی وزارت کار به آدرس https: //karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند.

منبع:

1402/05/07
09:47:37
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پلات