ساخت ۴ میلیون مسکن با تامین حواله های نفتی

ساخت ۴ میلیون مسکن با تامین حواله های نفتی

پلات: طی گرفتن مجوز وزارت راه و شهرسازی از طرف رهبر معظم انقلاب بنا شد تا 2 میلیارد دلار حواله نفتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی در امتداد اجرای 4 میلیون واحد نهضت ملی مسکن قرار گیرد.به گزارش پلات به نقل از مهر، یکی از وعده های انتخاباتی سیدابراهیم رئیسی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال ابتدایی دولت بود که در ابتدا اجرای این وعده انتخاباتی موانع و چالش های پیش روی دولت بود که با انتخاب مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر جوان راه و شهرسازی تعدادی از موانع در این راه هموار شد اما تامین منبع مالی باتوجه به بودجه محدود دولت کار دشواری است.
به منظور تامین قسمتی از منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن، چند هفته گذشته صندوق توسعه ملی در نشستی که با حضور معاون اول رییس جمهوری و سایر مسئولان در رابطه با بخش مسکن برگزار شده پیشنهاد دادند در قبال دریافت حواله های نفتی ۲ میلیارد دلار در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.
تخصیص ۲ میلیارد دلار منابع ارزی در امتداد اجرای طرح نهضت ملی مسکن
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی ماه اخیر (۶ مهر) از اختصاص ۲ میلیارد دلار منابع ارزی برای تکمیل طرح های نهضت ملی مسکن آگاهی داد و اظهار داشت: رقم ۲ میلیارد دلار از محل تهاتر نفت و منابع صندوق ملی اختصاص پیدا می کند. یکی از اشکالات اجرای طرح نهضت ملی مسکن اختصاص منابع مالی بود که مجوزی از طرف رهبر معظم انقلاب گرفتن کردیم تا از ظرفیتهای موجود تهاتر نفت و صندوق ملی در این جهت استفاده نمائیم.
پس از صدور مجوز مقام معظم رهبری برای اختصاص دو میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به نهضت ملی مسکن، پروسه اداری این اختصاص شروع شد و الان بنا به اظهار نظر عضو هیأت عامل این صندوق، در انتظار اراده وزارت نفت برای اعلام زمان تبدیل حواله های نفتی به منابع مالی است.
تسریع روند ساخت ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن در انتظار حواله های نفتی
سید علیرضا میرمحمد صادقی عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که طی مجوزهای صادرشده صندوق توسعه ملی در قبال دریافت حواله های نفتی مبلغ ۲ میلیارد دلار در اختیار طرح مسکن ملی قرار خواهد داد، اظهار داشت: طی جلساتی که انجام شد برای تامین منبع مالی ساخت ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن ابتدا باید یک سرمایه گذاری ابتدایی صورت گیرد سپس بعد از گرفتن مجوز از طرف رهبر معظم انقلاب ۲ میلیارد دلار از حواله های نفتی به فروش برسد و پول حاصل از فروش نفت به حساب ساخت واحدهای مسکونی واریز شود.
عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی در ادامه اشاره کرد: حواله های نفتی به اصطلاح یک برگه ای است که در یک مدت زمان مشخصی به نفت تبدیل می شود. عموماً حواله های نفتی که درحال مراوده هستند باید در بوس انرژی به عنوان کالا معامله شود و عملیات معامله بصورت کاغذی صورت خواهد گرفت.
وی اشاره کرد: طرح ۲ میلیارد دلار حواله نفتی را صندوق توسعه ملی ارائه داد و اعلام آمادگی خودرا اعلام نمود. وزارت راه و شهرسازی امکان دارد توان نقد کردن حواله ها را ندارد برای اینکه پروسه حواله های نفتی حدود ۶ ماه زمان بر خواهد بود صندوق توسعه ملی برای مساعدت با بخش مسکن برای دریافت این حواله های منابع مورد نیاز را در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار خواهد داد.
صادقی در ادامه اشاره کرد: البته حواله های که در بازار بورس عرضه می شود تا متقاضی دیگری خریداری کند، اگر خریدار نداشته باشد صندوق توسعه ملی مبادرت به خرید خواهدنمود و اما باید طی زمان بندی مشخصی اصل نفت را تحویل بگیریم و ارز به صندوق برگردد.
در این زمینه با وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و صندوق توسعه ملی مذاکراتی انجام شده و برخی زمینه ها سازمان برنامه و بودجه نیز ممکنست ورود داشته باشد و البته نقش وزارت نفت نسبت به سایر ارگان ها از اهمیت بالایی برخوردارست.
به گزارش پلات به نقل از مهر، منابع ارزی صندوق توسعه ملی در خیلی از موارد با دستورات رهبر معظم انقلاب از مشکلات کشور گره گشایی کرده و در مواردی که طبق قانون مقرر شده بود اعتبارات مورد نیاز پروژه ها از محل تهاتر نفت تامین شود که به سبب طولانی شدن فرآیند، دریافت اعتبار از صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گرفته است.

1402/08/21
09:14:27
5.0 / 5
135
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پلات