امروز تحویل ۶۷ هزار واحد مسکونی به متقاضیان نهضت ملی

امروز تحویل ۶۷ هزار واحد مسکونی به متقاضیان نهضت ملی

به گزارش پلات، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های امروز نیز 66 هزار و 791 واحد مسکونی افتتاح و بیش از 50 هزار قطعه زمین به متقاضیان نهضت ملی مسکن واگذار می شود.به گزارش پلات به نقل از مهر، ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: با عزمی که در دولت سیزدهم شکل گرفت اکنون بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در مراحل مختلف ساخت قرار دارد که ماهانه بخش زیادی از این واحدها تحویل متقاضیان واجد شرایط می شود. امروز نیز برنامه ریزی شده است تا حدود ۶۶ هزار و ۷۹۱ واحد مسکونی افتتاح و بیش از ۵۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان واگذار شود.
۵۰۰ هزار قطعه زمین شهری و روستایی به متقاضیان واگذار شد
نوروزی افزود: قبل تر نیز حدود ۴۲۰ هزار قطعه زمین در شهرها و ۸۰ هزار متقاضیان در روستاها زمین دریافت نمودند. در واگذاری اراضی به متقاضیان، مدیریت ساخت به خود مردم واگذار می شود که این مدیریت ساخت را پیمانکاران محلی و سایر پیمانکاران برعهده دارند. همین طور در این واگذاری ها، دولت به عنوان ریل گذار، نظارت و نظام مهندسی ساختمان نظارت ساخت و شهرداری ها نیز پروسه تعیین نقشه و سایر فرآیندها را بررسی می کنند و عملاً در این بخش دولت ظرفیت بزرگ خودرا که اراضی و بعضاً آماده سازی است انجام می دهد.
وی توضیح داد: بیش از ۵۰ درصد هزینه ساخت یک واحد مسکونی هزینه زمین است که در این طرح به شکل اجاره ۹۹ ساله به مردم واگذار می شود. همین طور علاوه بر تامین و واگذاری زمین، آماده سازی را نیز دولت برعهده دارد و بر پروسه ساخت نظارت دارد.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن افزود: در افتتاح ها و واگذاری های امروز ۶ تیرماه حدودا تمامی استانها به جز استانهای تهران، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی که در هفته ها و ماه های گذشته افتتاح های آنها انجام شد، مشمول هستند.
کشور به کارگاه مسکن سازی تبدیل شد
نوروزی با تأکید بر این که پروسه ساخت بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی، کشور را به کارگاه مسکن سازی تبدیل نموده است، اظهار داشت: برنامه ریزی ما چهارساله بود و امید داشتیم تا در سال سوم عملاً مردم طعم خانه دار شدن را بچشند. برنامه این بود تا پایان چهارساله دولت سیزدهم به بالای یک میلیون متقاضی در شهرها زمین واگذار شود. همین طور بیش از یک میلیون متقاضی در روستاها نیز زمین دریافت نمایند که دولت سیزدهم سه ساله شد.
وی اضافه کرد: در ایام باقیمانده دولت سیزدهم تا استقرار دولت چهاردهم همکاران ما در سراسر کشور در تلاشی مضاعف هستند تا بتوانند به تعهدات این دولت جامه عمل بپوشانند.
نوروزی با اعلان اینکه در جلسه هجدهم شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم یکی از مواردی که مورد بررسی قرار می گیرد سقف اجاره بهاست، توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی در کنار ساخت و ساز و اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای تنظیم بازار اجاره، تعیین سقف اجاره بها را در برنامه قرار داد تا با این کار هم حقوق مستأجران و هم موجران رعایت شود.
تعیین نرخ رشد اجاره بها در هجدهمین جلسه شورای عالی مسکن
وی افزود: قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها حدود یک ماه گذشته به تصویب رسید که برمبنای ماده ۷ این قانون، دولت مکلف شده تا در استان هایی که تورم بالای ۳۰ درصد است، نرخ رشد اجاره بها را تعیین کند. نرخ اجاره بها پس از جلسه امروز شورای عالی مسکن تعیین خواهد شد که رقمی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در استان تهران است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اضافه کرد: در قانون ضمانت های اجرائی برای رعایت نشدن سقف اجاره بها توسط موجران در نظر گرفته شده است. به عنوان نمونه یکی از ضمانت های اجرائی این است که اگر موجری اجاره را بیش از سقف تعیین شده از مستأجر دریافت کند مستأجر می تواند تا ۵ سال از موجر شکایت کند و موجر مکلف می شود تا مبلغ اضافی را به مستأجر بازگرداند. همین طور بیش از سه برابر اجاره بها در یک ماه، سبب جریمه موجر خواهد شد و مبلغ جریمه باید به حساب دولت واریز شود.
نوروزی اظهار داشت: در قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها، موضوع مشاوران املاک جدی است. مشاوران املاک طبق این قانون مکلف هستند تا قراردادهای اجاره یک واحد مسکونی را برای دو سال قبل بررسی نمایند و بیش از سقف اجاره بهای تعیین شده نباشد.
وی اشاره کرد: در قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها سعی شده است تا هم منافع موجران و هم منافع مستأجران در نظر گرفته شود. در قانون برای موجرانی که قانون را رعایت می کنند مشوق هایی در نظر گرفته شده است.

1403/04/07
14:39:40
5.0 / 5
165
تگهای خبر: تورم , خانه , شهر , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات