معاون وزیر راه و شهرسازی:

ساخت نج میلیون خانه ظرف دهه آینده

ساخت نج میلیون خانه ظرف دهه آینده

به گزارش پلات معاون وزیر راه و شهرسازی نقش مسكن را در اقتصاد كلان اثرگذار دانست و اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۵ قرار بر این است كه ۵ میلیون خانه جدید تولید شود. همینطور حدود ۳.۸ میلیون مسكن نیاز به نوسازی دارد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، حامد مظاهریان در دومین همایش بتن لزوم ها و الزامات در بندرعباس، اظهار داشت: سهم مسكن در اشتغالزایی بسیار بالاست؛ بطوری كه سهم مسكن در تشكیل سرمایه ثابت ۳۰ درصد، در اشتغال مستقیم ۱۲ درصد، در سبد هزینه خانوار ۳۰ درصد و در تولید ناخالص داخلی هفت درصد است.
وی با اشاره توان مردم در تهیه مسكن اضافه كرد: طبق اطلاعات مركز آمار در آخرین سرشماری ۲۴ میلیون خانوار با بعد ۳.۳ حدود ۲۷ میلیون مسكن وجود دارد كه از این تعداد ۲.۶ میلیون خانه خالی و دو میلیون خانه دوم است. خانه دوم برای اسكان مقطعی تولید شده است و حدودا شش ماه از سال در آن سكونت انجام می گردد و شش ماه دیگر از آن استفاده نمی شود؛ اما مشكل اصلی در خانه هایی است كه تولید شده ولی خالی از سكنه است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: ۲.۶ میلیون خانه خالی در ایران وجود دارد كه برای متقاضیان واقعی ساخته نشده است. این خانه ها كه بخش عمده آن لوكس هستند، به فروش نرسیده اند.
وی اضافه كرد: آمار واقعی نشان داده است كه به ازای هر ۱۰۰ خانه ۱۰۴ خانوار داریم. در سال ۱۴۰۵ از ۲۴ میلیون خانوار به ۲۹ میلیون خانوار خواهیم رسید و جمعیت شهر نشین از ۷۴ درصد فعلی به ۷۹ درصد افزوده می شود.
مظاهریان با اشاره به اینكه طبق برنامه ششم توسعه ۵۰ درصد بافت فرسوده باید نوسازی شود، افزود: ۱۲۳ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی نوسازی بافت های ناكارآمد خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ركود بازار مسكن اظهار نمود: تمام تلاش دولت این بود كه رونق بازار مسكن واقعی باشد. بعد خانوار به ۳.۳ كاهش یافته و ازاین رو نیاز به مسكن حداقلی با متراژ كمتر وجود دارد كه متناسب با توان خانوارهای ایرانی باشد.
وی با اشاره به طراحی ساز و كار مناسب برای پاسخ به نیاز تامین مالی مسكن اقشار متوسط اضافه كرد: با طراحی صندوق پس انداز مسكن یكم مختص خانه اولی ها اقدام مناسبی در جهت خانه دار شدن و كمك به تامین مالی اقشار متعلق به گروه های درآمدی متوسط انجام شده است. ضمن حفظ همین رویه لازم است مبحث فقر مسكن و همینطور كمك به دهك های ناتوان تر جامعه در حوزه مسكن هم در سال های پیش رو جزو رئوس برنامه های دولت و نظام بانكی قرار گیرد.
به گفته مظاهریان، دو دهك بالایی جامعه هم با عنایت به توانی كه دارند نیازی به حمایت های دولت نداشته و خودشان در این زمینه به تولید مسكن می پردازند. در بخش دهك های پائین هم باید دولت ورود كند و حمایت های لازم را انجام دهد.
وی اضافه كرد: در افق طرح جامع مسكن تا سال ۱۴۰۵، مجموعا ۳۰ میلیون خانوار پیش بینی شده است كه از این تعداد ۲۳ میلیون خانوار، خانوار شهری خواهد بود.
مظاهریان ادامه داد: به نظر می رسد جمعیت روستاها و وضعیت روستاها در حدی تثبیت شده اند و فرآیندها و روندها به شدت تغییر كرده است؛ به صورتی كه هم اكنون برای نخستین بار در دنیا بیش از ۵۰ درصد جمعیت جهان شهرنشین شده اند.
وی رشد شهرنشینی و ابعاد آن را در ایران فراتر از میانگین جهان اعلام نمود و اظهار داشت: هم اكنون بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران شهرنشین هستند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه بر خلاف تصوراتی كه طی سال های گذشته در خصوص نامطلوب بودن رشد شهرنشینی و مهاجرت از روستا به شهر وجود داشت، رشد شهرنشینی در مقطع حاضر پدیده ای نامطلوب به شمار نمی رود، خاطرنشان كرد: ما نباید به پدیده شهرنشینی در مقطع فعلی بعنوان پدیده ای ناهنجار نگاه نماییم بلكه باید شهرها را به منزله مولد واقعی اقتصادی شناسایی و به حساب آوریم؛ البته هیچ كدام از این تاكیدات منكر لزوم توجه به روستاها و نوسازی روستاها نخواهد شد و نقش روستاها در كنار شهرها همچنان نقشی اقتصادی، مولد و مهم محسوب می شود؛ لازم است برای روستاها هم برنامه های جدید با محوریت جدید و برمبنای تحولات روز، طراحی و عملیاتی شود.
مظاهریان اظهار داشت: یكی از مهمترین الزامات برنامه ریزی در حوزه مسكن در شرایط فعلی و سال های پیش رو كوشش برای زدودن یا به حداقل رساندن فقر مسكن شهری است.


 

1396/11/27
14:51:34
5.0 / 5
4664
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پلات