رقم دستمزد كارگران امروز نهایی می شود؟

رقم دستمزد كارگران امروز نهایی می شود؟

پلات: چانه زنی برای تعیین رقم مزد كارگران از ساعاتی قبل با حضور شركای اجتماعی و نمایندگان سه بخش دولتی، كارگری و كارفرمایی در شورای عالی كار شروع شده و شنیده ها از آن حكایت می كند كه مذاكرات فشرده مزدی میان گروه های كارگری و كارفرمایی در جریان است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا جلسه دستمزد شورای عالی كار از بامداد امروز با حضور وزرای اقتصادی و نمایندگان دولت، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و نمایندگان تشكل های كارگری و كارفرمایی در حال برگزاری است و ۱۳ میلیون كارگر ایرانی چشم انتظار نهایی شدن رقم مزدشان برای سال آینده هستند.

با توجه به وعده علی ربیعی، وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی در خصوص اعلام رقم دستمزد تا پیش از شب عید و تلاش نمایندگان كارگری برای نهایی شدن رقم مزد، احتمال تصویب افزایش مزد سال ۹۷ كارگران در جلسه امروز شورای عالی كار دور از ذهن نیست. طی سال های گذشته روال جلسات به نحوی بوده كه حداقل مزد كارگران بر تورم موجود پیشی گرفته است.

نمایندگان كارگری همواره كوشیده اند تا بند ۲ ماده ۴۱ قانون كار كه به جهت معیشت خانوارهای كارگری اشاره دارد در جریان تعیین مزد بیشتر لحاظ شود و بر همین مبنا امسال هم بر ضرورت توجه به سبد هزینه خانوار در تصمیم گیری مزد تاكید دارند.

در هفته های اخیر چندین نشست برای تعیین رقم سبد هزینه كارگران برگزار شده كه در آخرین جلسه، هزینه ماهانه سبد تعیین شده خانوار كارگری دو میلیون و ۶۷۰ هزار تومان اعلام گردید. پیشتر گزینه های مختلفی برای افزایش مزد كارگران پیش بینی شده بود كه افزایش پلكانی دستمزد كارگران، افزایش سایر سطوح مزدی و افزایش بن خوار و بار كارگران همچون آنهاست.

گمانه زنی ها برای تعیین حداقل مزد كارگران و پیش بینی فعالان حوزه كار از احتمال افزایش ۱۴ تا ۲۰ درصدی دستمزد سال ۹۷ حكایت دارد. نمایندگان كارفرمایی به علت افزایش هزینه های تولید، عوارض و مالیات ها، ركود در بنگاه ها و پایین بودن بهره وری چندان از افزایش دستمزدها استقبال نمی كنند و توجیه آنها ریزش نیروهای كار در صورت افزایش مزد است. اسفند ماه سال قبل شورای عالی كار با افزایش ۱۴.۵ درصدی حداقل مزد كارگران موافقت نمود و بر این اساس پایه مزد كارگران مشمول قانون كار از ۸۱۲ هزار تومان در سال ۹۵ به ۹۳۰ هزار تومان در سال ۹۶ افزایش یافت.
1396/12/25
17:59:49
5.0 / 5
4939
تگهای خبر: جت , دستمزد , كارفرما , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات