مهر گزارش می دهد؛

قیمت اوراق تسهیلات مسكن ثابت ماند، تملی ارزانتر از تسه

قیمت اوراق تسهیلات مسكن ثابت ماند، تملی ارزانتر از تسه

پلات: كاهش حجم معاملات مسكن به دنبال افزایش قیمت ها سبب شده بازار اوراق تسهیلات مسكن هم در بازه قیمتی ۶۴ تا ۶۸ هزار تومان به ثبات نسبی برسد؛ ولی قیمت نماد تسه از نماد تملی گرانتر است.به گزارش پلات به نقل از مهر، بعد از آنكه یك ماه پایانی پاییز و دو ماه ابتدایی زمستان سال قبل میزان معاملات مسكن با رشد بالایی مواجه گردید، میزان استقبال از اوراق تسهیلات مسكن هم به شدت افزایش یافت و قیمت هر ورق از این برگه ها به بازه ۷۳ تا ۸۳ هزار تومان افزایش پیدا كرد. اما به دنبال افزایش قیمت مسكن در اسفند ماه سال قبل و فروردین امسال و درنتیجه كاهش قدرت خرید مسكن با استفاده از وام های مسكن رایج، میزان استقبال از اوراق تسهیلات در بازار سرمایه هم با كاهش مواجه گردید كه نتیجه آن كاهش قیمت این اوراق در بازه ۵۰ هزار تومانی بود.
از سوی دیگر همزمان با افزایش برخوردها با دلالی ارز و طلا بعنوان دو بازار موازی مسكن، سرمایه ها به سمت اوراق تسهیلات سرازیر شد كه سبب شد تا قیمت این اوراق به ۶۷ تا ۷۴ هزار تومان افزایش یابد اما با عنایت به اینكه بازار مسكن با ركود مجدد در معاملات مواجه شده، قیمت اوراق تسهیلات بیش از دو هفته است كه در بازه ۶۴ تا ۶۸ هزار تومان ثابت مانده كه نشان داده است این بازار به ثبات نسبی رسیده است.
نگاهی به قیمت این اوراق نشان داده است گرانترین اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز فرابورس به برگه های صادره در اسفند ماه ۹۵ با نماد «تسه ۹۵۱۲» اختصاص دارد كه هر برگه با قیمت ۶۸ هزار تومان معامله شده است.
همچنین اوراق تسهیلات صادره در تیرماه ۹۵ (تسه ۹۵۰۴) هم امروز به قیمت ۶۷ هزار و ۹۷۰ تومان به فروش رسید. كمترین قیمت این نماد هم ۶۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود.
اوراق تسهیلات صادره در اسفند ماه سال قبل (تسه ۹۶۱۲) چهارشنبه هفته گذشته به قیمت ۶۶ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید و امروز با قیمت ۶۷ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.
برگه های صادره در فروردین امسال هم با نماد «تسه ۹۷۰۱» كه چهارشنبه هفته گذشته در آخرین معامله به قیمت ۶۷ هزار و ۲۳۵ تومان خرید و فروش شد در معاملات امروز با قیمت ۶۷ هزار و ۵۸۷ تومان كشف قیمت شد كه افزایش چندانی را نشان نمی دهد.
با توجه به اینكه بانك ملی هم به همراه بانك عامل بخش مسكن به تازگی به جمع بانك های اعطاكننده وام مسكن با استفاده از اوراق تسهیلات پیوسته است، برگه های این بانك با نماد «تملی» در بازار سرمایه در هفته گذشته رونمایی گردید كه اوراق فروردین ۹۷ این بانك (تملی ۹۷۰۱) هم با قیمتی پایین تر از قیمت اوراق تسهیلات بانك عامل بخش مسكن در مقایسه با نماد مشابه (تسه ۹۷۰۱) در حال خرید و فروش است. هرچند كه در هفته گذشته این اوراق با قیمت پایه ۶۷ هزار تومان به ازای هر برگه در بازار سرمایه نرخ گذاری شد، ولی در هفته گذشته هیچ معامله ای برای این برگه ها به ثبت نرسید و اولین معامله اوراق تملی در روز جاری با قیمتی كمتر از قیمت پایه و با نرخ ۶۳ هزار و ۷۰۰ تومان و تنها در حجم و تعداد ۷ برگه خریداری شد.

1397/02/22
18:52:18
5.0 / 5
5127
تگهای خبر: فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات