امید به اشتغال در جوانان روستایی زنده شد

امید به اشتغال در جوانان روستایی زنده شد

پلات: در سالهای گذشته موج مهاجرت از روستاها به شهرها زیاد شده و خیلی از جوانان روستایی به امید پیدا كردن كار، رفتن به شهرها را به ماندن در روستا ترجیح داده اند. آن هایی هم كه تصمیم به ماندن در روستا گرفتند، عموما مسن بوده و به علت تعلق عاطفی به محل زندگی از كوچ كردن انصراف داده اند. اكنون طرحی در مناطق روستایی در حال اجرا می باشد كه می تواند ریشه بیكاری در روستاها را خشكانده و امید را به خانه های روستایی برگرداند.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، در طول یك دهه گذشته بیشتر روستاها به دلایل متعددی همچون عوامل طبیعی، تغییرات آب و هوایی، عدم توجه و برنامه ریزی، نبود امكانات، فقر، مشكلات اقتصادی، بی آبی و خشكسالی و از همه مهمتر بیكاری، خالی از سكنه شده و برای نگه داشتن روستاییان و جلوگیری از مهاجرت جمعیت روستایی به شهرها لازم است تا آمایش سرزمینی و سرمایه گذاری متناسب با ظرفیت ها و پتانسیل های مناطق روستایی به وجود آید تا روستاییان مهاجرت كرده را به زندگی در روستا جذب نماید.

به همین منظور وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تصمیم به اجرای طرح روستا تعاون گرفت؛ طرحی كه به قول معاون امور تعاون این وزارتخانه، ۶۴ هزار شغل در روستاها بوجود می آورد و عده خیلی از روستاییان را كه برای گذران زندگی و تامین معاش خانواده ناچار به ترك روستاها شده بودند، به محل سكونت خود برمی گرداند.

سیدحمید كلانتری می گوید: تا آخر سال قبل ۳۴۰۰ تعاونی در سامانه كارا درخواست خویش را برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی در قالب طرح روستا تعاون عرضه كردند كه میزان تسهیلات درخواستی آنها ۱۷۰۰ میلیارد تومان بوده و ظرفیت اشتغالزایی طرح های آن ها در صورت به نتیجه رسیدن ۶۴ هزار نفر است.

معاون وزیر تعاون همینطور برای متقاضیان دریافت وام اشتغال روستایی این نوید را داد كه اگر برای طرح های تعاونی در روستاها درخواست بدهند، می توانند تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان بدون وثیقه و تنها با سفته وام دریافت كنند و این امتیازی است كه صندوق ضمانت بخش تعاون برای ضمانت وام آن ها درنظر گرفته است.

برای اجرای طرح روستا تعاون در گام نخست ۱۰۰۰ تعاونی در هزار روستا تولید می گردد و چشم انداز یك ساله اجرای طرح، شامل تولید ۲۶ هزار نفر فرصت شغلی جدید، اجرای حدود ۲۰۰۰ طرح اشتغال روستایی در بخش تعاون، راه اندازی ۹ گرایش تعاونی در روستاها و اختصاص ۴۳۰۵ میلیارد ریال اعتبار برای تقویت بنیه اقتصادی جامعه روستایی كشور است.

مدیركل تعاونی های تولیدی وزارت تعاون معتقد می باشد اجرای طرح روستا تعاون از شكل گیری مشاغل كاذب جلوگیری كرده و باعث بازگشت جوانان روستا به زادگاه خود می گردد.

البرز محمدی می گوید: هر تعاونی روستایی به صورت متوسط ۱۲ تا ۱۴ شغل در گرایش های مختلف اعم از فرش و صنایع دستی، تولید محصولات روستایی، معدن و بوم گردی بوجود می آورد و بسته به ظرفیت هر استان با استفاده از ساماندهی و تشكیل تعاونی در روستاها موفق به ایجاد ۲۷ هزار فرصت شغلی جدید در بیش از ۹ رسته فعالیت تعاونی در روستاها خواهد شد.

وی اولویت اجرای این طرح را روستاهای مهاجرفرست عنوان كرده و می افزاید: طرح در صورت اجرای موفق، باعث بازگشت روستاییان به زادگاه خود شده و زمینه اشتغال گسترده را فراهم خواهد نمود.سال گذشته یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی، برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی تصویب گردید كه از این میزان حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بعنوان پشتوانه اجرای طرح روستاتعاون با اولویت مناطق مرزی و عشایری و برای اشتغال در مناطق محروم روستایی و عشایری و شهرهای كمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت در نظر گرفته شد. معادل ریالی این مبلغ هم در اختیار چهار بانك عامل كشاورزی، پست بانك، توسعه تعاون و صندوق كارآفرینی امید قرار گرفت تا به طرح های دارای قابلیت اشتغال پرداخت شود.

در این باره رحمت اله پورموسی در گفت وگو با ایسنا، اجرای طرح روستاتعاون را باعث رونق دوباره روستاها دانسته و می گوید: روستاتعاون، طرح خوبی است كه وزارت كار دنبال می كند و اگر اهدافی كه برای آن دیده شده محقق شود، بیكاری شدیدی كه گریبان خیلی از روستاها را گرفته از بین می رود و جوانان را به زندگی در روستاها امیدوار می كند.

این فعال حوزه كار تاكید دارد كه دولت باید پتانسیل های هر منطقه را شناسایی و در همان بخش ها تعاونی ها تولید كند و معتقد می باشد كه این طرح می تواند سرمایه های اندكی كه در دست مردم روستاست، جمع آوری كند و ظرفیت های مغفول مانده روستاها را به كار بگیرد.

به گفته وی، طرح روستا تعاون هم برای جوانان بیكار روستا تولید شغل می كند و هم یك منبع درآمد مطمئن برای خانوارهای روستایی به وجود می آورد.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، توانمندسازی و تولید اشتغال در مناطق روستایی مهمترین هدف طرح روستاتعاون است و با عنایت به آنكه تولید شغل در روستاها ارزان و كم هزینه است، از قالب تعاون استفاده شده تا روستاییان با تشكیل تعاونی و استفاده از ظرفیت های روستای محل سكونت خود، اشتغالزایی كنند.

به اعتقاد كارشناسان، توسعه در روستاها زمانی اتفاق می افتد كه كار مشاركتی با حضور ذینفعان روستا صورت گیرد و با عنایت به فلسفه وجودی تعاون كه بر پایه همكاری و مشاركت جمعی است، طرح "روستاتعاون" بهترین مدل برای تحقق اهداف اشتغال پایدار به حساب می آید. هم اكنون خیلی از روستاهای كشورمان دارای منابع طبیعی، تولیدات كشاورزی و دامی و محصولات باغی هستند كه استفاده از ظرفیت تعاونی ها برای فعال كردن زمینه های كسب و كار روستایی به صورت حتم در كاهش نرخ بیكاری روستاها و جلوگیری از مهاجرت بی رویه و گسترده به شهرها موثر خواهد بود.
1397/03/08
23:25:01
5.0 / 5
5104
تگهای خبر: تولید , خانه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پلات