از بام های سبز تا ایده های سبز

از بام های سبز تا ایده های سبز

پلات: داشتن یك مزرعه محصولات ارگانیك و كاشت سبزیجات معطر، گیاهان دارویی، انواع صیفی جات، فلفل های رنگی و كدوتنبل ها در آن ایده جذاب و جالبی است كه هر كسی را به وجد می آورد، به شرط آنكه حوصله گردشگری روی بام خانه هایتان را داشته باشید!تبدیل پشت بام خانه ها به حیاط و گلخانه ایده خلاقانه ای است كه در سال های گذشته برای خیلی از كارآفرینان جوان درآمد داشته و ضمن تولید فضایی زیبا و شاداب، اشتغالزایی كرده است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، مفهوم اقتصاد سبز چند سالی است كه در ادبیات خیلی از كشورهای توسعه یافته اهمیت ویژه ای یافته و در محافل علمی، اقتصادی و سیاسی دنیا به سرعت در حال معرفی و مطرح شدن است.

اهمیت مبحث اقتصاد سبز به قدری است كه در دستور كار برنامه محیط زیست سازمان ملل قرار گرفته و خیلی از كشورها با تبعیت از الگوی اقتصاد سبز به سمت سبز كردن مشاغل گام برداشته اند.

اقتصاد سبز گونه ای از اقتصاد است كه می تواند كیفیت بالاتری از زندگی را در چارچوب محدودیت های زیست بوم سیاره زمین در اختیار همگان قرار دهد؛ چنین اقتصادی از یكسو رفاه و سلامتی را در جامعه انسانی ارتقاء می دهد و از جانب دیگر خطرات زیست محیطی را می كاهد.

كارشناسان می گویند باوجود آنكه مشاغل دوستدار محیط زیست زیادی وجود دارد اما بیشتر این مشاغل در زمینه انرژی پاك فعالیت ندارند. هم اكنون حدود ۶۵ درصد مشاغل سبز در جهت كنترل و كاهش آلودگی هوا بوجود آمده اند كه صنعت بازیافت مواد هم شامل آن می گردد.

امروز مشاغلی كه سلامت نیروی انسانی، سلامت محیط زیست و تولید محصول سالم را مدنظر قرار بدهند، در زمره مشاغل سبز قرار می گیرند. به مشاغل در رابطه با فناوری پاك و دوستدار محیط زیست و به صورت كلی مشاغلی كه با تولید انرژی و محصولات پاك در ارتباطند، مشاغل سبز گفته می گردد. این مشاغل ملزم به رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت حرفه ای در واحدهای شغلی مربوط به خود هستند.

ناظران انرژی، متخصصان منابع آب، تكنسین های مهندسی محیط زیست، تكنسین های حوزه كشاورزی، درودگران، كارگران ساختمانی و مهندسین برق همچون مشاغل سبز شناسایی شده هستند.

با توجه به اهمیت مقابله با مشكلات زیست محیطی و تولید و گسترش شغل های سبز در جهان، سازمان بین المللی كار (ILO) درصدد است تا با گسترش مشاغل سبز، تعداد شاغلان این بخش تا سال ۲۰۳۰ به مرز ۲۰ میلیون نفر برسد.

سازمان جهانی كار در گزارشی اعلام نموده كه مجموعه تلاش های صورت گرفته برای غلبه بر مشكلات زیست محیطی سبب شده تا ۳.۲ میلیون فرصت شغلی در جهان به وجود آید؛ بر این اساس سیر رشد شغل های سبز طی دهه گذشته نسبت به شغل های دیگر ۲۵۰ درصد افزایش یافته و هم اكنون بیش از ۷۷۰ هزار شغل سبز در بین ۶۸ هزار تجارت به وجود آمده است.

بخش توسعه مشاغل سبز سازمان بین المللی كار به تازگی از اجرای برنامه مشترك مشاغل سبز با ایران اطلاع داده است. سازمان بین المللی كار در تلاش است با خیلی از كشورها در زمینه توسعه مشاغل سبز همكاری كند تا اثرات كاهش تغییرات اقلیمی و آب و هوایی در این كشورها را با تولید مشاغل سبز پایدار بسنجد. این سازمان بر توانمندسازی فضاهای كسب و كار سبز و سیاست گذاری های حمایتی در این بخش تاكید دارد.

علی ربیعی ـ وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بر این باور است كه در دوران تحریم، گرایش به اشتغال سبز می تواند تقویت كننده تولید داخلی و اشتغال در كشور باشد. او تولید پایگاه اطلاعاتی مشاغل سبز با همكاری سازمان محیط زیست را پیشنهاد كرده و می گوید: باید برای كارآفرینان سبز، مزیت های اقتصادی درنظر بگیریم و سیاستی را دنبال نماییم كه در كنار توسعه و ترویج كارآفرینی، از كارآفرینان سبز حمایت كند.

ربیعی درعین حال رعایت مصرف صحیح آب و برداشت از چاه ها و مدیریت پسماند را مورد تاكید قرار داده و می افزاید: باید مشاغل صنعتی كه كمترین فشار بر آب و خاك و روستاها را دارند، توسعه بدهیم و جلوی هدررفت منابع آبی را بگیریم.از نگاه وزیر كار، اقتصاد سبز جلوی تخریب محیط زیست را می گیرد و با عنایت به شرایط اقلیمی و آب و هوایی كشور باید به سمت اقتصاد سبز و گسترش مشاغل سبز حركت نماییم.

تاكنون خیلی از كشورها از تغییرات آب وهوایی، طوفان، سیل، خشكسالی و سرمازدگی خسارات و زیان های فراوانی دیده اند اما آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۱ در قالب یك پیمان جمعی تمام وزراتخانه های خویش را مامور شكل گیری و توسعه اقتصاد سبز كرد؛ اندونزی به فاصله چندی به منظور ترویج و گسترش مشاغل سبز وارد عمل شد و برزیل هم به همكاری با كشورهای دیگر برای توسعه پایدار در این زمینه روی آورد. این موارد همگی نشان دهنده گرایش كشورها به اقتصاد سبز و تولید شغل های سبز است.

ایجاد روف گاردن ها و باغ های پشت بام در پروژه های ساختمانی، استفاده از فضاهای وسیع مدارس و مساجد، كارخانه ها و پشت بام خانه ها به منظور تولید نیروگاه های خورشیدی و كمك به اقتصاد خانوار و تجهیز پاركینگ ها به پنل های خورشیدی به منظور تولید سایه، جهت پارك خودرو و استفاده بهینه از مصرف انرژی همه همچون ایده هایی است كه می تواند در جهت اقتصاد سبز به كار گرفته شود.

مشاغل سبز ضمن حفظ منابع طبیعی و محیط زیست باعث كاهش حوادث و بیماری ها در جوامع می شوند.علی اكبر لبافی - كارشناس حوزه كار مشاغل سبز - در گفت وگو با ایسنا، می گوید: مشاغل سبز از هر جهت در زمره كار شایسته قرار می گیرند و شاكله اصلی آن ها كار شایسته است.

او می افزاید: سازمان جهانی كار مدتهاست كه تلاش می كند مشاغل سبز را بعنوان یك شاخص اصلی در كشورهای مختلف پیاده سازی كند ولی نگاه به این دسته شغل ها به گونه دیگری است، به نحوی كه مشاغل سبز در این كشورها از هر جهت اعم از امنیت شغلی، ایمنی كار، شاخص های محیطی و مهارتی و انطباق با محیط زیست استانداردسازی می گردد.

از نگاه وی مشاغل سبز نمی توانند شغل اصلی فرد به شمار آیند، بلكه تكمیل كننده شغل اصلی فرد هستند و اگر شغل پایدار تلقی شوند، به گونه ای نیست كه زندگی فرد و خانواده او را تامین كنند؛ مگر آنكه در قالب یك تشكل و مجموعه فعالیت های به هم پیوسته مثل تعاونی دنبال شود.

به گفته این كارشناس حوزه كار، مشاغل سبز هم به محیط زیست و هم به سلامت انسان كمك می نماید و باعث حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از تخریب و آلودگی زیست محیطی می گردد.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، اجرای "طرح مشاغل سبز و كارآفرینی محیط زیست" در كشورها در جهت توسعه مشاغل سبز موجود و حمایت و حفاظت از محیط زیست پیشنهاد می گردد. مشاغل سبز ضمن كاهش مصرف انرژی و تولید پسماندهای كمتر و قابل بازیافت به كاهش هزینه های بنگاه ها و حفظ محیط زیست كمك می كنند. همینطور باعث كاهش حوادث و بیماری ها در جوامع می شوند و گسترش آن ها نیازمند كسب مهارت های جدید است، بنابراین استفاده از كارگران ماهر در مشاغل سبز مورد تاكید قرار گرفته است.

بر اساس آخرین آمارها بیش از ۲۰۰ عنوان شغل سبز در دنیا در جهت دستیابی به توسعه و اشتغال پایدار شناسایی شده است. با عنایت به مزایای قابل توجهی كه مشاغل سبز دارند، سیاست دولت برای گسترش این مشاغل می تواند یك راهكار مناسب برای تولید اشتغال در شرایط كنونی تلقی شود.
1397/04/26
14:12:58
5.0 / 5
4776
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پلات