یك كارشناس خواستار شد:

تقویت منابع صندوق بیمه بیكاری

تقویت منابع صندوق بیمه بیكاری

پلات: یك كارشناس حوزه كار می گوید در صورتیكه منابع درآمدی صندوق بیمه بیكاری تقویت شود، افراد بیكار شده ی بیش تری تحت پوشش قرار می گیرند.علی اكبر لبافی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: قانون بیمه بیكاری پیش از انقلاب در قالب یك بخشنامه و دستورالعمل بود كه كارگران بیكار شده از آن استفاده می كردند، ولی پس از انقلاب به قانون تبدیل شد و ساز و كار اجرایی به خود گرفت.

وی افزود: مقرری بیمه بیكاری از شش ماه تا ۵۰ ماه و بسته به سابقه نیروی كار بیكار شده پرداخت می گردد. مهمترین شرط پرداخت هم این است كه فرد بدون میل و اراده بیكار شده باشد.

لبافی اضافه كرد: در كشورهای دیگر هم بیمه بیكاری در جریان است منتها پوشش عمومی دارد، به این معنا كه هم افراد بیكار فاقد شغل تحت حمایت قرار دارند و هم نیروهای كاری كه مشغول كار بوده و بدون میل و اراده بیكار می شوند، از مقرری بیكاری استفاده می نمایند.

این كارشناس حوزه كار متذكر شد: در كشور ما استثناهایی قایل شده اند مثلا در كارگاه ها و پروژه هایی كه ماهیت موقت دارند، نیروی كار نمی تواند از بیمه بیكاری استفاده نماید. درواقع كارفرما بیمه پردازی دارد و درصدی حق بیمه از وی كم و به حساب صندوق تامین اجتماعی واریز می گردد ولی فرد وقتی بیكار می شود، عملا نمی تواند از مقرری بیكاری استفاده نماید چون استدلال این است كه ماهیت كار فرد موقتی است و با اتمام قرارداد عملا از كار خارج شده است.

این كارشناس حوزه كار افزود: مساله دیگر كه تا مدت ها ادامه داشت، این بود كه حتی در قراردادهای كار موقت هم فرد نمی توانست با اتمام قرارداد از بیمه بیكاری استفاده نماید. توجیه این بود كه در قراردادی كه بین كارفرما و نیروی كار تنظیم شده زمان آغاز و آخر كار قید شده است بنابراین بیكاری بدون میل و اراده از مصادیق برخورداری از بیمه بیكاری محسوب نمی شد تا اینكه بیش از ۹۰ درصد نیروهای كار كشور دارای قرارداد موقت شدند و پس از آن توانستند با اتمام قرارداد در قالب دستورالعملی كه صادر شد، از بیمه بیكاری استفاده كنند.

لبافی منبع تامین مقرری بیمه بیكاری را صندوق تامین اجتماعی عنوان نمود و اظهار داشت: صندوق در برخی از سال ها كفایت لازم را در تامین منابع نداشته و از سایر درآمدهای سازمان تامین اجتماعی به آن كمك می گردد. هم اكنون به علت آنكه منابع لازم در اختیار صندوق نیست، پوشش عمومی ندارد و افراد كمی را تحت پوشش قرار می دهد.

وی برخی موازی كاری ها را در عملكرد صندوق بیمه بیكاری اثرگذار دانست و اظهار داشت: هم اكنون دو دستگاه متولی بیمه بیكاری هستند. یكی وزارت كار و ادارات كل كار در استان ها كه وظیفه تشخیص بیكاری بدون میل و اراده را برعهده دارند و دوم سازمان تامین اجتماعی كه مقرری بیمه بیكاری را پرداخت می كند، در حالیكه اگر یك دستگاه پاسخگو و عهده دار و ناظر بر جریان بیمه بیكاری باشد از موازی كاری ها جلوگیری و هزینه ها كاسته می شود.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، بیكار بر مبنای قانون بیمه بیكاری، به فرد بیمه شده ای گفته می گردد كه بدون میل و اراده از كار بیكار شده و آماده به كار باشد. بیمه شده بیكار در صورتیكه مشمول قانون كار بوده و سابقه پرداخت حداقل شش ماه حق بیمه را داشته باشد، می تواند از مزایای بیمه بیكاری استفاده نماید. بیمه شدگانی كه به دلیل حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیكار شوند، می توانند از مقررات این قانون استفاده كنند و برای دریافت مقرری بیمه بیكاری، باید حداكثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیكاری مبحث را به اداره كار اطلاع دهند و آمادگی خویش را برای اشتغال به كار تخصصی خود یا كار مشابه اعلام كنند.
1397/06/01
13:28:51
5.0 / 5
5329
تگهای خبر: جت , كارفرما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پلات