وظیفه وزارت كار توزیع بن و كوپن نیست

وظیفه وزارت كار توزیع بن و كوپن نیست

پلات: یك كارشناس حوزه كار پیشنهاد توزیع كوپن الكترونیكی را بازگشت به دوران گذشته دانست و اظهار داشت: وظیفه وزارت كار توزیع بن و كوپن نیست بلكه تولید ثروت و كارآفرینی و تبدیل آن به رفاه اجتماعی است. او اعتقاد دارد برای كمك به معیشت كارگران راه های بهتری مثل حذف مالیات از فیش های حقوقی كارگران وجود دارد.علی اكبر لبافی در گفت وگو با ایسنا، با ارزیابی پیشنهاد اعطای كوپن الكترونیكی، اظهار داشت: توزیع بن و كالا برگ در حد وظایف یك تعاونی است نه وزارت كار و نباید ماموریت های یك وزارتخانه را اشتباه بگیریم. وزارت كار وظیفه توزیع بن و كوپن را ندارد و این وظیفه در سطح اتحادیه های تعاونی و تعاونی های مصرف است. ماموریت اصلی وزارت كار تولید ثروت و كارآفرینی است كه باید تبدیل به رفاه اجتماعی شود.

او افزود: ما با وزارتخانه ای روبه رو هستیم كه سه وظیفه دارد؛ یك قالبش تعاون، قالب دوم كار و قالب سوم رفاه اجتماعی است یعنی وزارتخانه باید اول در قالب تعاون تولید شغل كند و ثروت و كارآفرینی به وجود آورد كه در ماده یك قانون شكل گیری وزارت تعاون به آن اشاره شده است. دوم اینكه وقتی تولید ثروت و شغل كرد باید در حوزه كار و امور اجتماعی تنظیم روابط كار اتفاق بیفتد و وقتی این امر محقق شد، به حوزه رفاه اجتماعی ورود كند و با استفاده از بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی، تجمیع سرمایه های كوچك و تشكیل تعاونی ها رفاه جامعه را تضمین كند.

این كارشناس حوزه كار با اشاره به اینكه معتقدم باید به دولت كمك نماییم تا از شرایط موجود عبور كند، اظهار نمود: با هر نگاه و تفكری باید برای عبور از بحران های موجود كمك نماییم ولی شرایط اقتصادی ما و خیلی از شاخص های اقتصادی ما آنقدر بحرانی نیست كه به توزیع بن و كوپن روی بیاوریم. این طرح ها مربوط به سالهای اول انقلاب و دوران جنگ بود كه به شدت كمبود داشتیم، اما اكنون شیطنت هایی در داخل اتفاق می افتد و نگاهی را به جامعه تزریق می كند كه به عقب برگردیم و شیوه توزیع كوپن و گداپروری را ترویج دهیم. در حالیكه طرح چنین مباحثی در شان مردم و وزارتخانه ای نیست كه ۲۶ درصد اقتصاد كشور را در اختیار دارد.

لبافی در پاسخ به این پرسش كه در شرایط موجود اقتصادی بهترین راه كمك به خانوارهای محروم و كارگری و مستمری بگیر چیست؟ اظهار داشت: باید در قالب های دیگری جبران نماییم و راه های منطقی دیگری برای بهبود وضع معیشت بازنشستگان و كارگران بیاندیشیم. دولت می تواند هزینه های تولید و عوارض و مالیات ها را برای كارفرما و تولید كننده كم كند.

او پیشنهاد كرد: مالیاتی كه كارگران هر ماه می پردازند، از فیشهای حقوقی آنها كسر نشود و دولت با این كار به قدرت خرید و معیشت كارگران كمك نماید.

كارشناس حوزه كار در عین حال پیشنهاد افزایش مجدد دستمزد كارگران در شرایط موجود را عملی ندانست و اظهار داشت: افزایش نرخ دستمزد در شرایط فعلی كارساز نیست و تورم را بالا می برد، به جای فشار بر تولید كننده كه باعث افزایش قیمت ها خواهد شد، دولت باید به اشكال مختلف مثل كاهش هزینه های مسكن و اجاره بها و عرضه خدمات درمانی رایگان، هزینه های خانوارهای كارگری را كم كند.

لبافی با اشاره به اینكه كارخانه ها آمادگی افزایش قیمت ها را دارند و گاها به این كار روی آورده اند، اظهار داشت: البته به علت آنكه قدرت خرید پایین است و تقاضا برای خرید كالا كم می شود، بیش تر كارخانه ها این ریسك را نمی پذیرند بنابراین باید كاری نماییم كه در قالب پیمان دسته جمعی میان كارگران و كارفرمایان به موازات كاهش قیمت تمام شده، مثل كاهش هزینه های تولید، هزینه انرژی و بیمه و مالیات، دستمزدها را افزایش بدهیم و برای این كار مساعدت دولت در قالب اختیاراتی كه دربحث انرژی و مالیات دارد، باید اتفاق بیفتد.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ایام گذشته از بررسی اعطای كوپن الكترونیكی به آحاد جامعه با هدف تامین كالاهای اساسی اطلاع داد. انوشیروان محسنی بندپی، با اشاره به اینكه اعطای كوپن هنوز قطعی نشده و درحد پیشنهاد است، اضافه كرد: اجرای برنامه های حمایتی حتمی است و در این راستا، تا آخر همین ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی، سبد كالایی اعطا می گردد و برنامه تامین كالای اساسی برای هشت دهك یا تمامی افراد جامعه با اعطای كوپن الكترونیكی در دستور كار قرار می گیرد.
1397/06/23
16:10:05
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: تورم , تولید , جت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پلات