یك مقام مسئول؛

كنترل اجاره بها چاره كوتاه مدت ندارد، عرضه باید افزایش یابد

كنترل اجاره بها چاره كوتاه مدت ندارد، عرضه باید افزایش یابد

به گزارش پلات یك مقام مسئول اظهار داشت: كنترل اجاره بها راهكار كوتاه مدت ندارد و تنها با ثبات، امنیت اقتصادی، رونق ساخت و ساز و تولید تناسب بین درآمد مردم و تورم می توان اجاره بها را كنترل كرد.به گزارش پلات به نقل از شبكه خبر، نرگس رزبان در برنامه گفتگوی ۱۸: ۳۰ اظهار داشت: درباره اجاره بها نه مالك مقصر است و نه مشاوران املاك؛ بلكه بی ثباتی اقتصادی و تورم عامل افزایش قیمت خانه و اجاره بها است.
وی اضافه كرد: به علت قانون مالكیت و دلایل شرعی نمی توان برای اجاره بها سقف گذاشت، ولی در زمینه قراردادهای دوساله كارهایی انجام شده است.
این مقام مسئول در معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره عوامل مؤثر بر اجاره بها و قیمت مسكن هم اظهار داشت: تورم، میزان عرضه مسكن و تقاضا، نرخ سود بانكی و سود دهی دیگر بخش های بازار، قوانین مالیاتی و ثبات اقتصادی و فضای روانی حاكم بر جامعه بر قیمت مسكن و اجاره بها تاثیر دارد.
كارشناس اقتصادی: نقش مشاوران املاك در افزایش اجاره بها
سید یعقوب زراعت كیش، كارشناس مسائل اقتصادی هم با اشاره به آمار متفاوت بانك مركزی از تورم و اختلاف آن با تورم واقعی اظهار داشت: عوامل موثر بر اجاره بها و قیمت مسكن برخی درونی و در رابطه با حوزه‌ی مسكن می باشد و برخی بیرونی و خارج از حوزه‌ی مسكن مثل بازار ارز و طلا و سود بانكی است.
این كارشناس مسائل بانكی یكی دیگر از عوامل افزایش بهای مسكن را علاقه مستاجران به ماندن در آپارتمانی كه اجاره كرده اند و عدم تمایل آنها به اجاره كردن خانه كوچكتر و ارزان تر است چونكه دوست ندارند با عنایت به كاهش درآمدشان، رفاه آنها تغییر كند.
زراعت كیش اظهار داشت: باید بر كار مشاوران املاك بیشتر و سختگیرانه تر نظارت شود چونكه در افزایش اجاره بها به هر حال تا حدودی نقش دارند و باید طبق قوانین و دلایل شرعی مالكان را ترغیب و مجبور كرد خانه های خالی شان را اجاره دهند.
این كارشناس اظهار داشت: ارز عامل دیگر ساخت و ساز است كه اغلب مالكان در ایران خانه ها را برای فروش می سازند اما در كشورهای دیگر بخش عمده ای از خانه هایی كه ساخته می شوند مختص اجاره ساخته می شوند و باید به این نكته هم توجه كرد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك: توقف ساخت و ساز عامل افزایش اجاره بها
در ادامه برنامه، خسروی رئیس اتحادیه مشاوران و املاك هم در ارتباط تلفنی با برنامه اظهار داشت: توقف ۵ ساله ساخت و ساز از علل افزایش نرخ اجاره بها و مسكن بود.
خسروی با اشاره به اینكه اجاره بها تابع تورم و متاثر از قیمت طلا و ارز و سود بانكی است اظهار داشت: ساختمان سازی ما هوز سنتی است و باید به سمت صنعتی سازی برویم.
رئیس اتحادیه مشاوران و املاك همینطور اظهار داشت: ما امانت دار فروشندگانیم چونكه مالك تعیین كننده قیمت است و ما به او مشاوره می دهیم و ذات كار ما كه دلالی است پایین آوردن قیمت است.

1397/10/16
14:14:29
5.0 / 5
4223
تگهای خبر: آپارتمان , تورم , خانه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پلات