معاون وزیر كار خبر داد

دسترسی به آمار دقیق بیكاران و شاغلان

دسترسی به آمار دقیق بیكاران و شاغلان

به گزارش پلات معاون اشتغال وزیر كار از دسترسی به آمار دقیق شاغلان و بیكاران با راه اندازی سامانه اطلاعات شغلی ایرانی ها خبرداد و اظهار داشت: در این سامانه شناسنامه شغلی همه افرادی كه در سن كار هستند را در اختیار خواهیم داشت.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، عیسی منصوری اظهار داشت: سامانه شغلی ایرانی ها همچون ابزارهای سیاستگذاری صحیح در حوزه اشتغال به حساب می آید و در این سامانه برای همه افراد ۱۵ تا ۶۵ سال كه در سن كار هستند، شناسنامه شغلی صادر خواهد شد.

به گفته وی، سامانه اطلاعات شغلی ایرانی ها امكان دسترسی به آمار دقیق بیكاران و شاغلان را فراهم می آورد.

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار كه در یك برنامه تلویزیونی سخن می گفت، اضافه كرد: در برنامه ششم پیش بینی شده كه سالانه ۸۵۰ هزار شغل در كشور ایجاد شود، ولی عملاً حدود ۵۵۰ هزار شغل بوجود آمده كه این فاصله سبب شده اشتغال بوجود آمده ملموس نباشد.

منصوری خاطرنشان كرد: امروز امر اشتغال نیازمند یك فرماندهی واحد است و شورای عالی كار می تواند این وظیفه را عهده دار شود. ما نیاز داریم كه تمام برنامه ها و سیاستگذاری های خویش را به شكل قاعده مند و منسجم اجرایی نماییم.

به اعتقاد معاون وزیر كار در صورت وحدت رویه و ایجاد یك فرماندهی واحد در بازار كار می توان ظرفیت های بیشتری در اشتغال ایجاد كرد.

وی در عین حال بر ضرورت پشتیبانی از بنگاههای خرد و كوچك و متوسط تصریح كرد و اظهار داشت: وقتی با هدف اشتغالزایی می خواهیم از این بنگاهها حمایت نماییم متعلقات خودش را دارد. در بحث توسعه كسب و كارهای خرد و كوچك معمولاً نظام تأمین مالی و بانكی ما به ابزارهای لازم مجهز نیست و همان روش ها و ابزارهایی كه برای بنگاههای بزرگ استفاده می شود برای بنگاهها در نظر می گیریم.

منصوری خاطرنشان كرد: امسال در حال تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی برای بخش اشتغال روستایی هستیم، ولی در این راه مشكلاتی وجود دارد كه برگرفته از قواعد سنتی است و بنابراین برای حل این مشكلات روش های جدید تأمین مالی را به كار گرفتیم و با همكاری بانك ها و به شكل پایلوت این روش ها را اجرایی كردیم.

به گفته معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیركار، الان ۱۷ نوع ابزار تأمین مالی بنگاههای خرد و كوچك و متوسط وجود دارد كه وزارت كار چهار مدل را عملیاتی كرده و بر مبنای یكی از این مدلها، ۲۰ هزار نفر در روستاها به شرط تولید كالا وعقد قرارداد با شركتهای خریدار مشمول دریافت وام شده اند و سیستم بیمه ای آنها را تحت پوشش بیمه قرار داده است.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، طرح اشتغال روستایی با هدف توسعه اشتغال در مناطق محروم روستایی، عشایری و مرزی و تأسیس تعاونی در روستاهای دارای مزیت نسبی در دستور كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است. به قول كارشناسان اجرای موفق این طرح باعث كاهش مهاجرت به شهرها، اشتغالزایی و حل بیكاری در مناطق روستایی و عشایری می شود. سال قبل یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی از جانب مجلس، برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی به تصویب رسید.
1397/12/07
19:42:27
5.0 / 5
4393
تگهای خبر: تولید , جت , سیستم , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات