كار و تعاون در هفته ای كه گذشت

كارگران چشم انتظار رقم دستمزد

كارگران چشم انتظار رقم دستمزد

پلات: اهم اخبار حوزه كار و تعاون در هفته جاری به بی نتیجه ماندن نشست دستمزد ۹۸، اعلام آمادگی بخش تعاون ایران برای بازسازی سوریه و حفظ ۳۰۴ هزار فرصت شغلی تا آذرماه امسال اختصاص داشت.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، دویست و هشتاد و یكمین نشست دستمزد شورای عالی كار سه شنبه این هفته با حضور وزیر كار و نمایندگان گروه های كارگری و كارفرمایی انجام شد اما برخلاف تصور، دستمزد كارگران در این نشست باز هم نهایی نشد تا كارگران همچنان چشم انتظار اعلام رقم مزد بمانند.

در جریان مذاكرات دستمزد، گروه كارفرمایی پیشنهاد افزایش ۲۳.۵ درصدی حداقل مزد را بیان كرد كه مقاومت گروه كارگری نسبت به آنچه كاهش قدرت خرید خانوارهای كارگری خوانده می شد، را به دنبال داشت. پیشنهاد افزایش ۲۳.۵ درصد حداقل مزد در حالی از طرف كارفرمایان عنوان شد كه كمیته دستمزد شورای عالی كار در هفته های اخیر رقم هزینه ماهانه معیشت خانوارهای كارگری را سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان اعلام نموده بود.

در این نشست سوژه منطقه ای شدن تعیین مزد منتفی شد و مزد ملی به تصویب همه شركای اجتماعی رسید. همین طور مقرر شد تا جلسه نهایی دستمزد دوشنبه هفته آینده اجرا شود.

در هفته ای كه گذشت هیأتی متشكل از بازرگانان سوری با هدف آشنایی با فعالان اقتصادی ایران و رایزنی برای گسترش همكاریهای دوجانبه به ایران سفر كرد.

دبیركل اتاق تعاون ایران در دیدار با این هیأت تجاری، آمادگی بخش تعاون ایران برای بازسازی سوریه را اعلام نمود.

وی ضمن معرفی ظرفیت های اقتصاد ایران، اظهار داشت: بهترین معادن ایران و بهترین ظرفیت های كشاورزی، دام، طیور و آبزی پروری در بخش تعاون قرار دارد و این بخش دارای تكنولوژی های بسیار نوینی است.

عظیمی به صنعت ساختمان سازی اشاره و اشاره كرد: ۲۵ درصد GDP ایران در صنعت ساختمان است كه هم اكنون ۲۵۰ رشته در این صنعت فعالند.

سرپرست هیأت تجاری سوریه باز در دیدار با اعضای اتاق تعاون ایران پیشنهاد گسترش مبادلات اقتصادی بر اساس پول ملی دو كشور را بیان كرد و اظهار داشت: بانك های دو كشور می توانند مبادلات اقتصادی را با لیر سوریه و ریال ایران انجام دهند

۳۰۴ هزار شغل تا آذر ماه حفظ شد

تثبیت ۳۰۴ هزار فرصت شغلی تا آذر ماه ۹۷ خبری بود كه از طرف مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت كار اعلام گردید.

آنطور كه یاوری گفته تا اختتام آذرماه امسال ۱۳۵۰ بنگاه اقتصادی دایر مشكل شناسایی شدند كه مشكلاتشان بوسیله استان ها و شهرستان های در حال رصد و پیگیری است.

به گفته وی در امتداد سیاست صیانت از نیروی كار، حفظ حیات اقتصادی بنگاه ها و تثبیت اشتغال بنگاه ها تا اختتام آذر ماه ۹۷ جمعاً ۳۰۴ هزار فرصت شغلی تثبیت و حفظ شده است.

رونمایی از نظام نوین مدیریت آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای از رویدادهای این هفته بود.

سلیمان پاك سرشت معاون وزیر كار در این مراسم با اشاره به مغفول ماندن سوژه مهارت در جامعه، بر لزوم شكل گیری گفتمان ملی مهارت و ترویج فرهنگ مهارت آموزی اصرار كرد.

وی اظهار داشت: هم اكنون ۱۱ هزار و ۷۰۰ آموزشگاه آزاد در حال فعالیت و ۲۴ هزار مربی فنی و حرفه ای شاغل در این مراكز داریم كه باید از این سرمایه عظیم بهره برداری و استفاده شایسته صورت گیرد.

پاك سرشت، از تنوع و گسترش اختیارات و مأموریت های آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد در نظام نوین مدیریت آگاهی داد و اظهار داشت: در نظام نوین مدیریت آموزشگاه های فنی و حرفه ای، روابط بین مؤسسات، آموزشگاه ها، بنگاه های اقتصادی، مدیران و مربیان بازتعریف شده و پیوند میان آموزش، بنگاه اقتصادی و آموزشگاه كلید خورده است.
1397/12/24
00:30:44
5.0 / 5
4454
تگهای خبر: آموزش , بازسازی , جت , دستمزد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پلات