معاون بنیاد مسكن تشریح كرد؛

آواربرداری ۱۱۰۰ واحد در لرستان، آمادگی بانك ها برای پرداخت تسهیلات

آواربرداری ۱۱۰۰ واحد در لرستان، آمادگی بانك ها برای پرداخت تسهیلات

به گزارش پلات معاون بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه بیشتر از هزار و ۱۰۰ واحد تخریبی در سیل لرستان آواربرداری شده اند، از آمادگی بانك ها برای پرداخت تسهیلات به سیل زدگان اطلاع داد.به گزارش پلات به نقل از مهر، عزیز الله مهدیان در سخنانی با اشاره به اینكه مردم مناطق سیل زده عموماً مشغول بازسازی منازل خود هستند، تصریح كرد: همینطور مقدمات ساخت واحدهای احداثی هم فراهم شده و تعداد زیادی هم به بانك معرفی شده اند، پروانه گرفته اند و مشغول شروع عملیات اجرایی هستند.
آوار برداری هزار و ۱۰۰ واحد تخریبی در لرستان
وی با اشاره به اینكه به صورت مثال در لرستان بیشتر از هزار و ۱۰۰ واحد از خانه هایی كه تخریبی بودند كه آوار برداری شده اند، عنوان كرد: همینطور كار پی كنی بیشتر از ۶۰۰ واحد انجام شده است.
معاون بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، بیان داشت: با عنایت به اینكه میزان منابع تسهیلات پرداختی تغییر كرده، وقفه ای بوجود آمده كه طی هفته جاری به استان ها ابلاغ خواهد گردید و روند خویش را پیدا می كند و مردم می توانند سریع تر قرار داد خویش را در این رابطه منعقد كنند و عملیات اجرایی واحدها را شروع كنند.
اعلام آمادگی بانك ها برای پرداخت تسهیلات تا سقف ۶ هزار میلیارد
مهدیان در ادامه با اشاره به اینكه در جلسه با وزیر كشور بانك ها قول همكاری را در ارتباط با پرداخت تسهیلات داده اند، اظهار داشت: غیر از بحث دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان كه برای بخش مسكن از محل قرض الحسنه تأمین شده، بانك ها در ارتباط با بقیه تسهیلات تا سقف شش هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هم اعلام آمادگی كرده اند كه منابع را به نسبت خودشان تأمین كنند.
وی، اظهار داشت: به احتمال زیاد طی هفته جاری ۱۰۰ درصد تسهیلات قطعی می شود، گرچه دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان كه ابلاغ گردیده بخش عمده ای از كار را راه می اندازد و به تدریج بقیه تسهیلات هم اضافه خواهد شد.
معاون بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه در كار بازسازی، محور خود مردم هستند و ما در كنار مردم هستیم، افزود: در لرستان و مازندران كار به خوبی شروع شده و حتی پیشبینی ما این است كه خیلی زودتر از برنامه زمانبندی كه داشته ایم كار به اتمام خواهد رسید.
مهدیان با اشاره به اینكه مشكل عمده ای كه در خوزستان داریم بحث حرایم و روستاهایی كه در حریم هستند، است، اظهار داشت: این روستاها باید به صورت حتم تعیین تكلیف شوند، جابجایی روستاها كار آسانی نیست و باید تمهیدات ایمن سازی روستاها و اصلاح شیوه ساخت و ساز را داشته باشیم تا برای مردم مشكلی پیش نیاید.
وی با اشاره به اینكه در لرستان، استان های معین مشغول تشكیل پرونده برای راه اندازی و تعمیر واحدها هستند، بیان داشت: منابعی كه بعنوان بلاعوض در این رابطه پیشبینی شده همه تأمین شده است، مشكل منابع نداریم و قابل پرداخت می باشد.
ابلاغ تسهیلات قرض الحسنه بانك مركزی به بانك ها
معاون بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با تاكید بر اینكه باید تشكیل پرونده ها صورت گیرد و اشخاص شناسایی شوند تا بتوانیم به آنها پول پرداخت نماییم، اضافه كرد: طبیعتاً در بحث اجاره پرداخت كردن مشكلی نداریم و تنها برای واحدهای احداثی ما اجاره پرداخت می نماییم.
مهدیان، بیان داشت: در بعضی از جاها ما بیشتر از دو برابر در این رابطه كمك كرده ایم، پیشنهادی كه ما داریم این بوده كه از مصالح باقی مانده از خانه های قبلی آنها یك اتاق سریعاً راه اندازی نماییم تا بتوانند در آن زندگی كنند تا خانه اصلی آنها ایجاد می شود، در بسیاری از مناطق این كار را آغاز كرده ایم.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه در سیلاب پلدختر حدود ۱۳۰ واحد تخریب شده كه غیر قابل استفاده می باشد، اضافه كرد: شهر، شهر بزرگی است و امكان اینكه مردم بتوانند خانه داشته باشند وجود دارد.
معاون بنیاد مسكن كشور با تاكید بر اینكه كار ایمن سازی روستاها، ایجاد سیل بندها، دیواره رودخانه ها و همینطور داخل بافت روستاها را انجام خواهیم داد، اضافه كرد: جاهایی كه زمین لازم بوده در بخش عمده ای زمین تملك شده است.
مهدیان با اشاره به ابلاغ تسهیلات قرض الحسنه بانك مركزی به بانك ها، اظهار داشت: تلاش این بوده كه طی هفته جاری كار ابلاغ این تسهیلات به بانكهای عامل استان ها هم صورت گیرد تا هر چه سریع تر در استان تسهیلات را پرداخت نماییم.
وی كه در گفتگوی خبری سخن می گفت، تصریح كرد: بازپرداخت این تسهیلات برای واحدهای احداثی ۱۵ سال بوده و سه سال هم دوره تنفس در این رابطه در نظر گرفته شده است.

1398/03/04
21:47:01
5.0 / 5
4354
تگهای خبر: بازسازی , خانه , شهر , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات