معاون راه آهن خبر داد

جزئیات قطار مسافری تهران- آنكارا، قیمت بلیت 43 یورو

جزئیات قطار مسافری تهران- آنكارا، قیمت بلیت 43 یورو

پلات: معاون مسافری شركت راه آهن جدیدترین جزئیات قطار مسافری تهران- آنكارا و تهران- وان را تشریح نمود.به گزارش پلات به نقل از مهر، میرحسن موسوی بامداد امروز ۲۲ خرداد ماه در نشست خبری تشریح فعالیت های حمل و نقل ریلی مسافری شركت راه آهن، در حاشیه هفتمین نمایشگاه حمل و نقل ریلی، درباره جزئیات جدیدی از سفر ریلی به تركیه گفت: در دو جلسه ای كه رئیس راه آهن تركیه در تهران و یك جلسه با حضور مدیرعامل راه آهن ایران در تركیه برگزار شد، جزئیات سفر ریلی مسافران ایرانی به تركیه و بالعكس، بررسی و توافق شد تا قطارهای تهران آنكارا و تهران وان راه اندازی شود.
وی افزود: با وجود آنكه طرف تركیه ای اصرار داشت تا این قطار ظرف دو ماه آینده راه اندازی شود، اما با عنایت به اینكه ایام پیك سفرهای خارجی ایرانی ها به تركیه در تابستان انجام می شود و همین طور زمان تعطیلی مدارس و پیك سفرهای تركیه نیز در همین فصل است، پس با اصرار شركت راه آهن، قرار شد تا سفر ریلی به تركیه به مقصد وان از چهارم تیرماه و به مقصد آنكارا از ششم تیرماه آغاز شود.
معاون مسافری شركت راه آهن اضافه كرد: قطارهایی كه مقرر است مسافران را از ایران به تركیه ببرند، چهار ستاره یا چهار تخته بوده كه ابتدا توقفی در مرز خروجی ایران برای انجام تشریفات گمرك و چِك پاسپورت و بعد از ۶ كیلومتر تردد، توقف دیگر در مرز ورودی به تركیه برای انجام مجدد تشریفات گمركی و بررسی گذرنامه ها از طرف مسئولان تركیه ای با همین قطارهای ایرانی، مجدداً به سمت دریاچه وان حركت خواهند كرد.
موسوی اشاره كرد: مسافران با شناورهای مسافری «فری بوت» ظرف سه الی سه و نیم ساعت از بندری در ابتدای دریاچه وان به بندر تاتوان در انتهای این دریاچه سفر خواهند كرد و سپس از تاتوان تا آنكارا با قطارهای تركیه ای چهارستاره یا چهار تخته سیر خواهند كرد.
وی درباره زمان سفر از تهران تا آنكارا و وان اظهار داشت: بر اساس محاسبات، با عنایت به توقف هایی كه از دو مرزهای خروجی از ایران و ورودی به تركیه خواهیم داشت، قطار تهران آنكارا ۶۰ ساعته و قطار تهران وان ۲۰ الی ۲۲ ساعته سیر خواهد داشت. همین طور تركیه ای ها نیز درخواست سفر به شهرهای تبریز، تهران و مشهد را داده اند.
معاون مسافری شركت راه آهن درباره قیمت بلیت قطارهای تهران آنكارا و تهران وان گفت: نرخ بلیت ها بر اساس قوانین بین المللی تعیین شده كه ۴۳ یورو برای تهران آنكارا و ۲۰ یورو برای تهران وان پیش بینی شده است. مسافران می توانند هزینه خرید بلیت را در تهران به صورت ریالی پرداخت كنند اما مبنای محاسبه قیمت دلار كه آیا بر اساس ارز آزاد یا ارز نیمایی است را باید بانك مركزی تعیین كند.
موسوی اشاره كرد: با شركت رجا توافق كرده ایم تا این شركت در مرحله اول در مسیرهای تهران وان و تهران آنكارا را راه اندازی كند چون این شركت در سال های گذشته تجربه سفر به تركیه را داشته است. هفته ای یك قطار از تهران به آنكارا و یك قطار از تهران به وان تردد خواهد داشت.
وی در ادامه درباره افزایش قیمت بلیت قطارهای مسافری داخلی اظهار داشت: از آنجایی كه دولت برای هر مسافر و هر مسیری، سوبسید پرداخت می كند، بدین سبب قیمت بلیت های مسافری نسبت به قیمت تمام شده آن، از ارزش بسیار كمتری برخوردار می باشد. از سال ۹۴ تا تیرماه ۹۷ هیچ گونه افزایش قیمت بلیت قطارهای مسافری اعمال نشد. نهایتاً در ابتدای سال ۹۷ بنا به درخواست شركت های حمل و نقل ریلی مسافری از شركت راه آهن، افزایش قیمت بلیت قطار به ستاد تنظیم بازار ارائه شد كه نهایتاً تنها ۱۰ درصد افزایش قیمت داشتیم اما بلافاصله بعد از تصویب این میزان افزایش در ستاد تنظیم بازار، افزایش ناگهانی قیمت ارز رخ داد كه سبب افزایش قیمت تمام شده خرید تجهیزات و صنایع ریلی برای شركت های حمل و نقل ریلی شد اما با این وجود نه در روزهای پیك سفرهای سال ۹۷ و نه در نوروز ۹۸، هیچ گونه افزایش قیمتی در بلیت قطار رخ نداد.
معاون مسافری شركت راه آهن تصریح كرد: در ابتدای سال جاری بنا به درخواست شركت های حمل و نقل ریلی مسافری، درخواست افزایش قیمت بلیت قطار را به شورای عالی ترابری ارائه كردیم و نهایتاً در این شورا به متوسط افزایش ۲۲ درصد رسیدیم كه این میزان افزایش تصویب گردید.
به گفته وی، مدلول افزایش متوسط ۲۲ درصد این است كه در بعضی مسیرها، افزایش قیمت بلیت ۱۰ و در بعضی مسیرها ۴۰ درصد اجازه داده شده است كه متوسط اینها به ۲۲ درصد می رسد.
موسوی تاكید كرد: با این وجود شركت های ریلی قبول كردند با عنایت به میزان تقاضای سفر به مشهد، در این راه نهایتاً ۲۲ درصد افزایش قیمت بلیت اعمال شود و در این راه به هیچ عنوان افزایش ۴۰ درصدی نداشته ایم. در دو یا سه مسیر پرتقاضای تفریحی گردشگری، افزایش قیمت بلیت قطار مسافری ۲۷ تا ۳۱ درصد بوده است.
معاون مسافری شركت راه آهن اشاره كرد: در راه تهران مشهد در روزهای پیك امسال، حداكثر قیمت بلیت قطار ۱۶۲ هزار تومان است و بطور كلی برای قطارهای دو تا چهارستاره، نرخ بلیت قطار تهران مشهد در روزهای پیك بین ۹۲ تا ۱۶۲ هزار تومان خواهد بود اما اگر از ایام پیك مسافرت های ریلی عبور نماییم، بطور قطع قیمت های بلیت به مراتب پایین تر از این نرخ ها خواهد بود. همین طور حق دسترسی ریلی مسافری كه شركت راه آهن از شركت های حمل و نقل ریلی ستاندن می كند، در بخش مسافری صفر بوده و شركت راه آهن علاقه ای برای ستاندن حق دسترسی از قطارهای مسافری ندارد.


منبع:

1398/03/22
15:17:18
5.0 / 5
4475
تگهای خبر: حمل و نقل , راه آهن , رجا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پلات