پیشنهاد اصلاح روش جریمه عوارض الكترونیكی آزادراه ها

پیشنهاد اصلاح روش جریمه عوارض الكترونیكی آزادراه ها

به گزارش پلات معاون ساخت و توسعه آزادراه های شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور از عرضه پیشنهاد جدید به جای اعمال روش جریمه عدم پرداخت الكترونیكی عوارض اطلاع داد و اعلام نمود كه این پیشنهاد به وزیر راه و شهرسازی عرضه و مورد موافقت قرار گرفته است و در جهت اجرای آن اقدام خواهد شد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، با عنایت به الكترونیكی شدن عوارض چهار آزادراه از صبح ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۷، در صورتیكه مالكان خودرو های عبوری از این مناطق، تا ۲۴ فروردین ماه عوارض خویش را پرداخت نكنند ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد، بعد از ۲۴ فروردین هم تنها مهلت ۴۸ ساعته برای پرداخت الكترونیكی عوارض آزادراه ها در نظر گرفته شد و این روش همچنان ادامه دارد.
اما سید حسین میرشفیع-معاون شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل- در گفتگو با ایسنا، اعلام نمود كه اخیرا پیشنهادی به وزیر راه و شهرسازی عرضه شده كه مورد موافقت قرار گرفته و دستور اجرای آن صادر گردیده است تا شاهد جایگزین شدن روشی به جای جریمه عدم پرداخت عوارض الكترونیكی آزادراه ها باشیم.
به گفته میرشفیع از زمان آغاز روش پرداخت الكترونیكی عوارض آزادراه ها تابحال حدود ۶۰ درصد مالكان خودرو ها عوارض خویش را به صورت الكترونیكی پرداخت كرده اند.
از صبح ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۷ عوارض چهار آزادراه تهران – ساوه، قزوین – زنجان، كرج – قزوین، تهران – قم الكترونیكی شدند و تا آخر تیرماه سال جاری و طی دو مرحله به ترتیب ۱۰ و هفت آزادراه دیگر الكترونیكی می شوند تا در مجموع ۲۱ آزادراه تا تاریخ مذكور به صورت الكترونیكی عوارض دریافت كنند.
در مرحله دوم آزادراه های تبریز- ارومیه، تهران-پردیس، قزوین-رشت، ساوه- سلفچگان، قم-كاشان، كاشان-اصفهان، تبریز-زنجان، مشهد-باغچه، كنارگذر مشهد و آزادراه بندرعباس امكان پرداخت عوارض در آنها به صورت الكترونیكی فراهم می شود و در مرحله سوم هم عوارض هفت آزادراه دیگر به صورت الكترونیكی دریافت خواهد شد كه شامل آزادراه های ساوه-همدان در دو قطعه، خرم آباد-پل زال، پل زال-اندیمشك، اهواز-بندر امام خمینی (ره)، قم-گرمسار و كنارگذر غرب اصفهان هستند كه تا آخر تیرماه امكان پرداخت الكترونیكی عوارض در آنها امكان پذیر می شود.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، با عنایت به شروع به كار چهار سامانه دریافت عوارض الكترونیكی آزادراه ها از صبح ۲۸ اسفندماه سال جاری جهت دریافت مبالغ مربوط كه شامل آزادراه های تهران–ساوه، قزوین–زنجان، تهران–قزوین و تهران–قم می شود صاحبان خودرو می توانند از راه اپلیكیشن های تاپ، كیپاد، اوتول یار، سایت nspay.ir و بانك پارسیان و دستگاه های پوز پاسارگاد محدوده آزادراه ها عوارض خویش را پرداخت كنند و افرادی كه با چنین نرم افزارهایی آشنایی ندارند دستگاه های كارت خوان (POS) در مجتمع های خدماتی در نظر گرفته شده تا از این طریق عوارض خویش را پرداخت كنند. این در شرایطی است كه دستگاه های مربوطه در محل عوارضی ها استقرار نیافته تا از این طریق ترافیكی در محل عوارضی ها ایجاد نشود. اگر شماره تلفن مالك خودرویی در سامانه پلیس ثبت و یا بروز نشده باشد از راه اپلیكیشن های مربوطه می تواند بدهی خویش را استعلام و پرداخت كند و علاوه بر این كیف پول خویش را شارژ نمایند.
مكانیزم دریافت عوارض الكترونیك آزادراه ها بگونه ای است كه با عبور هر خودرو از آزادراه های كشور، پلاك ماشین ثبت خواهد شد و امكان پرداخت از راه درگاه های الكترونیك و یا كیف پول الكترونیك به صورت خودكار فراهم خواهد بود. علاوه بر این در صورت پرداخت نشدن عوارض، پیامكی به صاحب پلاك ارسال و در صورت شارژ كیف پول الكترونیكی در مهلت مقرر این رقم كسر می شود. همینطور فرد ۴۸ ساعت فرصت دارد تا این مبلغ را با استفاده از درگاه های الكترونیكی شبكه شتاب با روش و مكانیزم های تعریف شده پرداخت كند و در صورتیكه ۷۲ ساعت از زمان عبور از جایگاه دریافت عوارض بگذرد و شخص اقدامی برای پرداخت نكند درصدی به مبلغ اصلی عوارض افزوده خواهد شد.
تمامی افراد می توانند با رفتن به سایت aaniro.ir نسبت به چگونگی پرداخت عوارض الكترونیكی آزادراه ها كسب اطلاع كنند. علاوه بر این از این پس برای پرداخت عوارض آزادراه ها احتیاج به خرید تگ از بانك مسكن نیست و با عنایت به روش های اعلامی كلیه صاحبان خودرو می توانند عوارض الكترونیكی آزادراه ها را پرداخت كنند.1398/04/02
13:52:45
5.0 / 5
4220
تگهای خبر: جت , حمل و نقل , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات