مركز پژوهش های مجلس اعلام كرد:

حمایت ازبرنامه ساخت ۴۰۰ هزار مسكن، تاكید بر تصویب مالیات بر عایدی

حمایت ازبرنامه ساخت ۴۰۰ هزار مسكن، تاكید بر تصویب مالیات بر عایدی

به گزارش پلات مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با پشتیبانی از برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن، اعلام نمود: تولید مسكن در كشور به سالانه ۳۵۰ هزار واحد كاهش یافته است.به گزارش پلات به نقل از مهر، مركز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی برنامه تولید و عرضه مسكن كه در چند ماه اخیر و با تغییر وزیر راه و شهرسازی از جانب محمد اسلامی عرضه شده، پرداخته است.
در این گزارش تحلیلی، با تاكید كه بر اینكه بخش مسكن به دنبال بروز برخی مشكلات در اقتصاد كشور، گرفتار نارسایی هایی شده است، آمده: تحریمها، كاهش فروش نفت، كاهش ارزش پول ملّی و سایر مشكلات اقتصادی در یك سال قبل سبب تشدید مشكل تولید و عرضه مسكن در كشور شده است.
همچنین پژوهشگران مركز پژوهش های مجلس نبود قانون مالیات بر عایدی سرمایه را هم از علل بروز نوسانات شدید قیمتی در بازار مسكن مؤثر دانسته و می گویند: فعالیتهای بدون محدودیت سوداگران مسكن وضعیت پرتلاطم اقتصاد مسكن را وخیمتر كرده كه این مسئله به دنبال نوسان های شدید ارز و سكه و ایجاد تناظر با این بازارهای موازی در یك سال قبل شدت بیشتری پیدا كرده است.
پیشنهاد مركز پژوهش های مجلس برای ساماندهی بازار مسكن: افزایش سقف وام+تصویب قانون مالیات بر عایدی
پیشنهاد مركز پژوهش های مجلس برای رفع مشكلات بخش مسكن به دو اقدام مهم برمی گردد: نخست افزایش سقف وام و اولویت پرداخت به خانه اولی ها در جهت كاهش شكاف استطاعت و قیمت و تأمین سهم بیشتری در توانمندسازی اقشار متوسط برای خانه دار شدن و دوم، وضع مالیات بر عایدی و معاملات مكرر مسكن جهت محدودسازی دلالی و سوداگری و كمك به متقاضیان واقعی.
در گزارش مركز پژوهش های مجلس، تحولات بازارهای موازی خصوصاً ارز و سكه را عامل افزایش دو برابری قیمت مسكن در یك سال و همینطور وقوع نوسانات شدید قیمتی در هر ماه دانسته و از جانب دیگر در كاهش شدید معاملات مسكن دخیل دانسته است.
بر اساس سرشماری نفوس و مسكن در سال ۱۳۹۵، تعداد كل خانوارهای ایرانی ۲۴ میلیون خانوار و تعداد واحدهای مسكونی كشور، ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد است كه ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد دارای سكنه و ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسكونی خالی است. همینطور ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار خانواده ایرانی بدون مسكن مستقل هستند و با خانوارهای دیگر زندگی می كنند. با عنایت به اینكه شاخص خانوار در واحد مسكونی باید ۱ باشد (به ازای هر خانواده یك واحد مسكونی) و هر چه این شاخص به یك نزدیكتر باشد، وضعیت توسعه یافتگی تری برای كشور متصور خواهد بود، این شاخص در كشور ما ۱.۰۶ است كه رقم مناسبی به نظر می آید. حتی اگر تعداد واحدهای مسكونی خالی را هم در نظر بگیریم كه در نتیجه تعداد كل مساكن كشور از خانوارها بیشتر خواهد شد، این شاخص به كمتر از یك می رسد.
بر اساس اعلام مركز پژوهش های مجلس، سالانه ۷۰۰ هزار ازدواج و ۱۷۰ هزار طلاق ثبت می شود كه بخش مهمی از خانوارهای مطلقه به بازار تقاضای انباش مسكن وارد شده و مجموعاً تقاضای مسكن در هر سال، ۸۰۰ هزار واحد است. این در شرایطی است كه در ۵ سال گذشته، متوسط تولید سالیانه مسكن به ۳۵۰ هزار واحد در سال كاهش یافته است.
حمایت از برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن
در بخش دوم این گزارش، با اشاره به برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن كه وزارت راه و شهرسازی برای راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در كشور تا آخر سال ۱۳۹۹ برنامه ریزی كرده و شامل ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد از جانب بنیاد مسكن انقلاب اسلامی می شود به همراه برنامه تكمیل ۵۰۰ هزار واحد مسكن مهر باقی مانده كه هم اكنون به ۴۰۰ هزار واحد رسیده، از این برنامه دولت حمایت شده است.
همچنین مركز پژوهش های مجلس دو برنامه افزایش سقف وام ساخت مسكن و هم برنامه ایجاد بازار تعهدی مصالح ساختمانی در خصوص كاهش قیمت تمام شده مصالح ساختمانی برای سازندگان هم مورد حمایت بوده است.

1398/04/14
15:24:34
5.0 / 5
4280
تگهای خبر: بازار مسكن , تولید , خانه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پلات